CeZ stawia na sztuczną inteligencję w medycynie

termedia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Centrum e-Zdrowia pracuje nad finalnym kształtem Platformy Usług Inteligentnych – projektu, który umożliwi wprowadzenie narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję do placówek medycznych w całym kraju.



CeZ w swoim biuletynie informacyjnym przekazuje, iż już wkrótce dostęp do AI w medycynie stanie się powszechny dzięki wdrożeniu Platformy Usług Inteligentnych (PUI).

Jak pokazują badania prowadzone przez Centrum e-Zdrowia, pośród narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję placówki medyczne najczęściej wdrażają rozwiązania w zakresie diagnostyki obrazowej. W niemal 12 tysiącach podmiotów medycznych AI wykorzystywana jest w:

  • 33,9 proc. w diagnostyce obrazowej typu CT (tomografia komputerowa),
  • 16,2 proc. w procesie wspomagania decyzji klinicznych,
  • 15,9 proc. w diagnostyce obrazowej typu MRI (rezonans).

Dodatkowo podmioty medyczne planują wdrożenie i rozwój AI w zakresie:

  • diagnostyki obrazowej typu CT (36,7 proc. placówek),
  • diagnostyki obrazowej typu MRI (29,0 proc. placówek),
  • wyszukiwania, gromadzenia, przechowywania i standaryzacji danych medycznych (28,8 proc. placówek),
  • wspomagania decyzji klinicznych (28,7 proc. placówek).

Diagnostyka cyfrowa w PUI

Na bazie wiedzy o potrzebach i kierunkach rozwoju podmiotów medycznych, wspartej rekomendacjami konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, PUI w pierwszym etapie umożliwi lekarzom dostęp do narzędzi AI, które pomogą w analizie zdjęć rentgenowskich (RTG), tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (MR).

Dzięki takiemu zakresowi możliwe będzie wykrywanie: zmian nowotworowych w płucach i zatorowości płucnej, zmian patologicznych w RTG klatki piersiowej, zmian nowotworowych piersi, zmian niedokrwiennych i krwotocznych w badaniach obrazowych mózgu, obejmujące różnicowanie typów zmian krwotocznych oraz złamań układu kostno-szkieletowego.

Podmioty medyczne uzyskają dostęp do narzędzia, do którego będą mogły wysłać badanie obrazowe i w stosunkowo krótkim czasie otrzymać interpretację wyniku wykonaną przez algorytm AI. Takie rozwiązanie pozwoli przyspieszyć postawienie adekwatnej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. To wsparcie jest najważniejsze dla systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, iż w Polsce mamy niespełna 4600 radiologów.

Korzyści z realizacji projektu

Centrum e-Zdrowia podkreśla, iż dzięki PUI będzie dążyć do znacznego wzrostu wykorzystania AI w polskich placówkach medycznych. Platforma zapewni bezpieczne, systemowe rozwiązania, które umożliwią szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę, a także optymalizację decyzji klinicznych.

Idź do oryginalnego materiału