Buti joga to odmiana tradycyjnej jogi, która zawiera ruch w najlepszym stylu ćwiczeń aerobowych. Jej twórcą jest Bizzie Gold, znany trener celebrytów. Ten rodzaj jogi znany jest od niedawna. Pierwsze zajęcia sięgają zaledwie 2010 roku.
Metodę tę stosuje ponad 6000 instruktorów w 27 krajach. Chociaż teoretycznie jej funkcją nie jest odchudzanie, na oficjalnej stronie zapewnia się, iż podczas jednej sesji można spalić od 600 do 1000 kalorii. Chcesz wiedzieć wszystko o tej popularnej praktyce? Koniecznie czytaj dalej!
Na czym polega buti joga
Buti joga to połączenie tradycyjnej jogi, tańców plemiennych, małych improwizowanych sesji ruchowych i ćwiczeń plyometrycznych. Słowo buti pochodzi z marokańskiej tradycji indyjskiej i oznacza lekarstwo lub antidotum, które były utrzymywane w tajemnicy. Krótko mówiąc, każda sesja jest jak lekcja tańca, do której dodawane są pozycje jogi i elementy tańca plemiennego.
Wszystkie zajęcia są intensywne. Oznacza to, iż odchodzą od klasycznych sesji jogi, w których dążysz do spokoju i relaksu dzięki statycznych ruchów. Chociaż pod koniec rutyny jogi buti osiągasz te dwa atrybuty, robisz to przy dużym obciążeniu aktywnością, która zmusza Cię do pracy wszystkimi mięśniami.
Typowa rutyna obejmuje dużo potu, ruchu, tańca i potrząsania biodrami. To ostatnie jest z pewnością hitem. Bizzie Gold, jego twórca, nazywa tę zasadę techniką struktury kręgosłupa (SST).
Polega ona na aktywnym angażowaniu mięśni bocznych tułowia. W tym celu wykonuje się ruchy w tych osiach, które często są ignorowane w innych rodzajach dyscyplin lub ćwiczeniach klasycznych. Zajęcia buti jogi realizowane są zwykle od 30 do 60 minut.
Przeczytaj również: Czym jest joga? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie
Korzyści płynące z uprawiania buti jogi
Wspomnieliśmy już, iż jedna sesja buti jogi może sprawić, iż spalisz choćby 1000 kalorii. Dlatego wielu decyduje się na jej uprawianie, choć trzeba zaznaczyć, iż zajęcia nie są nastawione na odchudzanie (nie jest to ich główna funkcja). Ponieważ uczestnicy bez przerwy pozostają w ruchu, ukończenie zajęć może stanowić prawdziwe wyzwanie.
Powyższe nie powinno Cię jednak w żaden sposób hamować. Możesz zapisać się na krótsze programy lub te przeznaczone dla początkujących. Stopniowo opanujesz technikę i wytrzymałość niezbędną do ukończenia zajęć o wysokiej intensywności. Wracając do korzyści, podkreślamy niektóre z nich:
- Twój nastrój się poprawia.
- Wzmacniasz mięśnie i ujędrniasz ciało.
- Nabywasz lepszą równowagę i koordynację.
- Poprawiasz swoją elastyczność.
- Poznajesz swoje ciało i to, do czego jest zdolne.
- Wzmacniasz swoje relacje społeczne (wszystkie sesje realizowane są w grupie).
- Poprawiasz wytrzymałość i postawę fizyczną.
- Uczysz się akceptować atrybuty swojego ciała.
- Łączysz się ze sobą i uwalniasz od codziennego stresu lub niepokoju.
Korzyści płynące z buti jogi przejawiają się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Praktyka koncentruje się na akceptacji ciała, poznaniu wszystkiego, co może Ci ono dać i zwiększeniu poziomu szczęścia. Dlatego wiele sesji odbywa się tylko z niezbędnymi ubraniami, aby zachęcić do samoakceptacji. Oczywiście nie jest to wymogiem obowiązkowym.
Jak się ją praktykuje
Wszystkim zajęciom buti jogi towarzyszy muzyka. Gdybyśmy musieli wyróżnić jedną z cech tego rodzaju jogi, to bez wątpienia byłaby to najważniejsza. Instruktor wybiera playlistę obejmującą zaplanowane minuty zajęć.
Sesja zwykle zaczyna się od piosenek relaksacyjnych, a następnie przechodzi w intensywną muzykę elektroniczną lub hip-hopową. Dźwięki wyznaczają rytm ruchów i oddychania. Na koniec dołączona jest łagodna muzyka, aby wyciszyć organizm.
Inną cechą jest to, iż ilość światła w pomieszczeniu jest zwykle zminimalizowana, a jeżeli pomieszczenie na to pozwala, instaluje się w nim lustra. Uczestnicy nie tylko podążają za ruchami instruktora, ale mają swobodę wprowadzania zmian w zależności od fizycznych lub emocjonalnych możliwości każdego z nich.
Na przykład śpiewanie, krzyczenie lub płacz nie jest zabronione w trakcie sesji. Buti joga jest zawsze wyzwalająca, dlatego zachęcamy wszystkich do nieskrępowania podczas zajęć. Oczywiście instruktor zawsze zwraca uwagę na zalecenia, aby uniknąć kontuzji lub urazów mięśni.
Jak przebiega sesja buti jogi?
Zobacz też: Hatha joga -jakie przynosi korzyści i jak ją praktykować
Nauczyliśmy Cię już, czym jest buti joga, jakie są jej zalety i jakie są zasady zajęć. Teraz pora pokazać jak wygląda sesja klasyczna. To normalne, iż zaczynasz od konwencjonalnej jogi. W tym celu wybiera się średnio od 4 do 5 asanów zgodnie z doświadczeniem uczestników.
Stopniowo asany są nieco modyfikowane, aby zachęcić do ruchu. Po tym przejściu rozpoczyna się faza aktywna, w której łączy się jogę, taniec i potrząsanie boczne.
Często zdarza się, iż trenerzy nie planują sesji, więc każda lekcja bati jogi jest inna. Rytm wyznacza ruchy, które należy wykonać, a także intensywność. W rytm muzyki uwalniają się usposobienie i emocje uczestników. Praktyka ta ma dwa warianty: buti sculpt i buti band.
Zwykle realizowane są one 30 minut, chociaż są bardziej intensywne niż konwencjonalne zajęcia buti. Obejmują one zasady treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) i treningu cardio. Zaleca się je dopiero po całkowitym opanowaniu klasycznego wariantu.
Na początku praktyka była przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Dziś jednak można spotkać mężczyzn prowadzących zajęcia lub dołączających do grupy. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w sesji bez doświadczenia, ideałem jest opanowanie kilku pozycji jogi, które ułatwią podążanie za rytmem.