Brak zgodności ws. profilaktyki antybiotykowej w stomatologii

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Brak zgodności ws. profilaktyki antybiotykowej w stomatologii


Pomimo dostępnych wytycznych, kwestia stosowania antybiotyków przed zabiegami stomatologicznymi – m.in. u pacjentów wysokiego ryzyka zachorowania na infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) – wciąż budzi wątpliwości. Badanie na ten temat zostało opublikowane 29 stycznia w czasopiśmie „International Journal of Dentistry”.

Autorzy pracy pt. „Assessing Variances in Dentist’s Interpretations of Antibiotic Prophylaxis Guidelines: A Survey of Dental School Faculty” wskazali, iż w przypadku co trzeciego zabiegu stomatologicznego dentyści reprezentujący uczelnie stomatologiczne w USA i Kanadzie nie osiągnęli zgody co do zasadności zastosowania profilaktyki antybiotykowej.

– Taka niejednoznaczność może potencjalnie przyczyniać się do podejmowania błędnych decyzji w sprawie zalecania profilaktyki antybiotykowej – napisali autorzy badania z zespołu kierowanego przez dr Jennifer Bereckis z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Jak podali autorzy, decyzja o przepisaniu antybiotyków przed zabiegami stomatologicznymi zależy od rozpoznania pacjentów wysokiego ryzyka, a także od określenia procedur, które mogą zwiększyć ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Wytyczne AHA z 2007 r. wciąż obowiązują

W wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) z 2007 r. wynika, iż przed zaplanowanymi zabiegami stomatologicznymi zaleca się profilaktyczne stosowanie antybiotyków u pacjentów z określonymi schorzeniami. Zgodnie z zalecaniami AHA, podawane zapobiegawczo antybiotyki są wskazane u pacjentów wysokiego ryzyka przed wszystkimi procedurami stomatologicznymi wymagającymi przerwania ciągłości błony śluzowej jamy ustnej i w okolicy okołowierzchołkowej zęba. Jednak, jak wskazuje badanie, wytyczne te bywają odmiennie interpretowane, co prowadzi do nieporozumień.

Brak zgodności, które procedury uzasadniają profilaktyczne zastosowanie antybiotyków

Aby ocenić to, jak wytyczne AHA z 2007 r. są interpretowane przez wykładowców stomatologii, przeprowadzono ankietę wśród kadry akredytowanych szkół dentystycznych w USA i Kanadzie. W badaniu uzyskano 130 odpowiedzi – 90% respondentów stanowili lekarze dentyści, a pozostałe 10% higienistki stomatologiczne oraz inni profesjonaliści z branży stomatologicznej.

W badaniu wykazano, iż uczestnicy nie byli w stanie osiągnąć porozumienia co do zasadności stosowania profilaktyki antybiotykowej w przypadku 8 z 24 opisanych procedur, a w przypadku 4 zabiegów na 24 nie było zgodności, czy zabieg ten wiąże się z działaniami w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej. Ponadto ankietowani nie byli zgodni co do tego, czy w części zabiegów związanych z leczeniem implantologicznym oraz w leczeniu ubytków przyszyjkowych 1 mm powyżej linii dziąsła, należy stosować antybiotykoterapię.

Za ograniczenie przeprowadzonego badania naukowcy z Uniwersytetu Illinois uznali fakt, iż próbę badawczą stanowiła kadra szkół stomatologicznych. Oznacza to, iż uzyskane wyniki mogą nie odzwierciedlać opinii wszystkich praktykujących dentystów.

– Badanie to, przeprowadzone na próbie wykładowców stomatologii, wykazało brak konsensusu w kwestii tego, które procedury stomatologiczne uzasadniają stosowanie profilaktyki antybiotykowej – podsumowali Bereckis i wsp.

Polska jest w pierwszej dziesiątce państw europejskich, w których przyjmuje się najwięcej antybiotyków. Często są one zalecane niewłaściwie i zamiast pomagać, szkodzą. Szacuje się, iż co roku z powodu oporności bakterii na antybiotyki w Europie umiera kilka tysięcy mieszkańców.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://onlinelibrary.wiley.com/

Idź do oryginalnego materiału