195 lekarzy i lekarek z całej Polski zdobyło umiejętność przeprowadzania badania ultrasonograficznego piersi u kobiet w ciąży i karmiących naturalnie. Dodatkowo w ramach projektu z darmowych badań skorzystały 463 kobiety.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią a badanie USG
Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi to jedna z podstawowych metod potwierdzania zdrowia młodych kobiet. Niestety wiele z nich nie wie, iż ciąża oraz okres laktacji nie tylko nie są przeciwwskazaniem do wykonywania badań profilaktycznych, a są przeciwnie – są ważnym momentem na wizytę w gabinecie radiologa lub ginekologa.
Fundacja Rak’n’Roll od lat prowadzi działania w zakresie edukacji kobiet na temat profilaktyki onkologicznej oraz przygląda się systemowi ochrony zdrowia, wskazując na te obszary, które wymagają zmiany lub uzupełnienia. Jednym z nich jest zwiększanie świadomości ogólnospołecznej, w tym także wśród personelu medycznego, na temat konieczności wykonywania USG piersi w ciąży i w trakcie laktacji.
Równość w leczeniu nowotworów zaczyna się od świadomości i dostępu do opieki
Fundacja Rak’n’Roll w partnerstwie z Fundacją Philips stworzyła program „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”. To już druga edycja ogólnopolskich spotkań, w ramach których aż 195 lekarzy i lekarek mogło bezpłatnie wziąć udział w szkoleniu a następnie warsztatach USG piersi kobiet ciężarnych i karmiących. Zajęcia odbyły się w 10 miastach w Polsce: Warszawie, Zakopanem, Opolu, Olsztynie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gdyni, Poznaniu, Toruniu, Kiecach. 463 kobiety zyskały w ten sposób możliwość skorzystania z darmowych badań USG piersi.
- Naszą misją jest zapewnienie, iż nikt nie zostanie pominięty, choćby w regionach, w których dostęp do opieki medycznej nie budzi wielu zastrzeżeń. Równość w leczeniu nowotworów zaczyna się od świadomości i dostępu do opieki, a inicjatywy takie jak ta dają szansę na lepsze dbanie o swoje zdrowie. Razem tworzymy przyszłość, w której każde życie ma taką samą wartość, niezależnie od miejsca zamieszkania czy okoliczności – podkreśla Margot Cooijmans, dyrektor Fundacji Philips.
- Jako psychoonkolożka towarzyszę kobietom w ciąży lub tuż po porodzie, które dowiedziały się, iż chorują na nowotwór, czyli Boskim Matkom, od wielu lat. Znam ich historie, lęki, nadzieje i przemyślenia. Wiele z nich zaznacza, iż nie dostały ze strony personelu medycznego informacji, iż w ciąży oraz w okresie karmienia nie tylko mogą, a wręcz powinny wykonywać badania piersi, a samo USG jest w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka, a także że wynik badania jest miarodajny - mówi Małgorzata Ciszewska-Korona z Fundacji Rak’n’Roll.
Obalanie mitów
Jak wskazuje, brak wiedzy na temat dobrych praktyk związanych z USG piersi u ciężarnych i karmiących kobiet wciąż jest dużym problemem także wśród personelu medycznego. W jej ocenie, nie ułatwia uzupełniania jej powszechny mit o tym, że badanie kobiet w tym okresie jest niemiarodajne, a one same „naturalnie chronione”.
- Cieszę się, iż razem z Fundacją Philips możemy zwiększać świadomość lekarzy w zakresie konieczności wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży i karmiących oraz przekazywać im narzędzia do prawidłowego wykonania tego badania. Jestem przekonana, iż skorzystają na tym nie tylko lekarze, a przede wszystkim kobiety – stwierdza Ciszewska-Korona.