Ból pleców to dziś cicha pandemia

manager24.pl 7 godzin temu

Ból pleców to dziś cicha pandemia” – ostrzegają eksperci z Columna Medica. Polacy unieruchomieni, a bóle pleców stają się epidemią. Coraz więcej Polaków walczy z bólem pleców, szyi, stawów i ograniczeniami ruchomości. Problem narasta w zastraszającym tempie, a jego główną przyczyną jest… brak ruchu. Według danych MultiSport Index, ponad 30% Polaków nie podejmuje żadnej formy aktywności fizycznej – choćby tak podstawowej jak spacer czy jazda na rowerze. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm jeszcze głośniej – aż 65% Polaków nie uprawia sportu w ogóle, a jedynie 4% ćwiczy regularnie.

Eksperci z Columna Medica, jednego z najnowocześniejszych ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce, ostrzegają: to prosta droga do chronicznych chorób kręgosłupa. – Aż 80% pacjentów zgłaszających się do nas doświadcza pogorszenia stanu kręgosłupa, a pandemia znacząco przyspieszyła ten proces – mówi prof. Dariusz Jaskólski, neurochirurg i Konsultant Wojewódzki współpracujący z Columna Medica.

Epidemia bólu kręgosłupa

Z danych GUS wynika, iż niemal 30% Polaków skarży się na ból dolnej części pleców, 20% na bóle szyi, a 16% na dolegliwości środkowego odcinka kręgosłupa. Co więcej – coraz częściej dotyczą one także osób młodych.

Praca zdalna, brak aktywności fizycznej i stres to dziś główne czynniki niszczące nasz układ ruchu – zaznacza Agata Madaj-Goldman, kierownik działu rehabilitacji w Columna Medica. – Do fizjoterapeutów trafiają pacjenci w coraz młodszym wieku, którzy odczuwają dolegliwości typowe dla osób po pięćdziesiątce.

Eksperci podkreślają, iż wiele osób zgłasza się po pomoc dopiero wtedy, gdy ból jest na tyle silny, iż uniemożliwia normalne funkcjonowanie. – To poważny błąd. Ból to sygnał ostrzegawczy organizmu – nie powinien być lekceważony. Wczesna diagnostyka i rehabilitacja mogą zapobiec trwałym zmianom i operacjom – mówi prof. Jaskólski.

Ruch – najlepsza profilaktyka

Choć dane są alarmujące, rozwiązanie jest prostsze, niż się wydaje: ruch. choćby codzienny spacer czy ćwiczenia rozciągające mogą znacząco poprawić kondycję kręgosłupa. Kluczowa jest jednak regularność i świadomość. – Świadome podejście do własnego ciała częściej obserwujemy u osób aktywnych fizycznie. One szybciej reagują na niepokojące sygnały i rzadziej trafiają do nas z zaawansowanymi problemami – mówi Madaj-Goldman.

Eksperci Columna Medica apelują o zmianę podejścia do zdrowia. To nie tylko kwestia komfortu, ale także ogromnych kosztów społecznych i ekonomicznych. Przewlekłe choroby układu ruchu są jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy i inwalidztwa.

Nowoczesna opieka, indywidualne podejście

Columna Medica w Łasku to ośrodek, w którym każdy pacjent otrzymuje kompleksową opiekę – od diagnostyki, przez indywidualnie dopasowaną terapię, aż po konsultacje z neurochirurgami światowej klasy. – Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie pogłębianiu się schorzeń. Dzięki temu wielu pacjentów unika operacji – tłumaczy dr Bartosz Bryszewski, specjalista z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ośrodek dysponuje zaawansowanym zapleczem terapeutycznym, a każda terapia jest prowadzona przez doświadczony zespół fizjoterapeutów i lekarzy. Dzięki holistycznemu podejściu i najnowszym metodom leczenia, Columna Medica stała się miejscem powrotu do sprawności dla tysięcy pacjentów z całej Polski.

Nie czekaj, aż ból cię unieruchomi

Wzrost liczby pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa to sygnał, iż jako społeczeństwo musimy na nowo przemyśleć nasz styl życia. Brak ruchu, stres, złe nawyki pracy przy komputerze – wszystko to sumuje się w cichą, ale bardzo kosztowną epidemię.

Eksperci są zgodni: należy działać zanim będzie za późno. Regularna aktywność, profilaktyczne badania i szybka reakcja na pierwsze objawy to najlepsza inwestycja w zdrowie i jakość życia – niezależnie od wieku.

Idź do oryginalnego materiału