Ból pleców i brzucha może być spowodowany wieloma różnymi stanami. Zwykle pokazuje, iż coś jest nie tak z podstawowymi tkankami miękkimi, mięśniami i narządami. Omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn tego objawu.
Dyskomfort pleców jest zwykle spowodowany procesami zapalnymi. Zaburzenia kręgosłupa spowodowane zużyciem, a także zła postawa podczas siedzenia lub spania to kolejna częsta przyczyna. Ponadto choroby nerek i układu oddechowego również powodują dyskomfort na tym poziomie.
Kiedy jednak bólowi pleców towarzyszy dyskomfort w jamie brzusznej, należy podejrzewać stany trzewne. Chcesz poznać główne przyczyny tego rodzaju bólu? Zapraszamy Cię do dalszej lektury!
Ból pleców i brzucha – 9 przyczyn
Ból pleców, który promieniuje do brzucha, może się rozpocząć nagle lub stopniowo, w zależności od ciężkości zaburzenia. Dotknięte struktury mogą obejmować nerki, jelita, kręgosłup, trzustkę i pęcherzyk żółciowy.
1. Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe, zwane także kamicą nerkową, to małe kamienie lub kryształy utworzone przez sole i minerały osadzające się w nerkach lub drogach moczowych. Nie dają objawów, dopóki nie rozpocznie się ich zstępowanie.
Kamienie te mogą utrudniać przepływ moczu z nerki do moczowodów, zwiększając ciśnienie w nerkach i powodując ból, zarówno w dolnej części pleców, jak i po bokach brzucha. Generują również dyskomfort, gdy schodzą i uszkadzają wnętrze dróg moczowych.
Badania opisują kamicę nerkową jako intensywną kolkę, która może powodować ból brzucha, odcinka lędźwiowego lub pachwiny. Chory może mieć trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu i zwiększoną częstość oddawania moczu.
Jeśli podejrzewa się ten stan, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Leczenie opiera się na stosowaniu leków rozpuszczających i eliminujących kamienie, a choćby chirurgicznym usunięciu w przypadku ciężkiej kamicy.
2. Gazy jelitowe
Gazy są normalnymi produktami metabolizmu jelitowego i fermentacji pokarmowej. Jednak ich nadmierna produkcja i gromadzenie się może powodować dyskomfort.
Ból jest zwykle rozproszony i objawia się kłuciem brzucha i skurczami promieniującymi do pleców. Ponadto osoby dotknięte chorobą mogą również odczuwać wzdęcia, nudności, wymioty, zgagę i niestrawność.
W większości przypadków dyskomfort znika po kilku godzinach. Wskazane jest wtedy spożywanie lekkich posiłków, jedzenie owoców i picie dużej ilości wody. jeżeli dyskomfort nie ustępuje lub jego intensywność wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj również: Złagodzić ból pleców, czyli stosowanie prostej techniki oddechowej
3. Schorzenia kręgosłupa
Patologie kręgosłupa zwykle powodują ciągły ból pleców, promieniujący na boki brzucha. Promieniowanie bólu zachodzi w ten sposób, ponieważ ten sam nerw może być odpowiedzialny za unerwienie wielu obszarów w obu regionach.
Choroba zwyrodnieniowa stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa jest główną przyczyną tego dyskomfortu. Charakteryzuje się zużyciem chrząstki krążków międzykręgowych, co powoduje ból i inne nieprawidłowości. Stan ten może być wynikiem dziedzicznego zaburzenia, menopauzy lub starzenia się.
Przyczyną bólu pleców może być również zła postawa podczas siedzenia, chodzenia lub spania. W takich przypadkach kręgi przyjmują nieprawidłowe pozycje, które uszkadzają ich strukturę i degenerują sąsiednie tkanki. Osoba dotknięta chorobą zwykle zgłasza ból szyi i pleców.
Problemy z kręgosłupem powinien ocenić reumatolog lub chirurg ortopeda. Zwykle wymagane jest zdjęcie rentgenowskie w celu zidentyfikowania przyczyny dyskomfortu. Plan terapeutyczny obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz sesje fizjoterapeutyczne.
4. Złamania kręgów
W większości przypadków złamania trzonów kręgów występują po urazach spowodowanych wypadkiem drogowym lub upadkiem z wysokości. Osoby z osteoporozą lub rakiem kości są bardziej podatne na tego typu urazy.
Dyskomfort jest zwykle ciągły, intensywny i obezwładniający. Osoba dotknięta chorobą może odczuwać bardzo silny ból, który przechodzi od pleców do brzucha. Co więcej, nie łagodzi go odpoczynek ani zwykłe środki przeciwbólowe.
Złamanie kręgów może powodować zespół biodrowo-żebrowy. Ten stan charakteryzuje się bólem w dolnej części brzucha, spowodowany kontaktem żeber z kością biodrową.
Jeśli podejrzewa się złamanie, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Leczenie zwykle obejmuje podejście chirurgiczne i metody wyrównania i unieruchomienia struktur kręgów. Powrót do zdrowia jest powolny.
5. Choroby jelit
Drażniące i zapalne zaburzenia jelitowe są odpowiedzialne za wytwarzanie rozlanego dyskomfortu w jamie brzusznej. Podobnie zaburzenia jelita grubego mogą powodować ból po bokach brzucha i pleców. Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) jest jedną z najczęstszych przyczyn.
Dyskomfortowi w jamie brzusznej towarzyszą inne objawy, takie jak nudności, zgaga, refluks, zaparcia czy biegunka. Ból może występować u połowy osób z nieswoistym zapaleniem jelit, a badania sugerują, iż relaksacja, zmiana funkcji poznawczych i dostosowanie diety pomagają złagodzić ten ból.
Jakby tego było mało, istnieją dowody na to, iż IBD ma objawy pozajelitowe, z których niektóre mogą wpływać na kręgosłup i generować ból. Praca opublikowana w StatPearls sugeruje, iż do 10% osób z IBD cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Specjaliści gastroenterologii są przeszkoleni w rozpoznawaniu i leczeniu tego typu problemów. Plan terapeutyczny obejmuje zwykle zmiany w diecie i stosowanie leków łagodzących objawy.
Zobacz też: Ból pleców – jakie mogą być przyczyny jego powstawania?
6. Zapalenie trzustki
Zapalenie trzustki to stan zapalny trzustki z wynikającą z tego zmianą jego funkcjonowania. Może mieć charakter ostry lub przewlekły, w zależności od czasu trwania stanu zapalnego i zmian w samym narządzie.
Ból zaczyna się w górnej części brzucha i po bokach promieniuje w dół do pleców, jak sugerują niektóre badania. Mogą występować również nudności, wymioty, niestrawność i tłuszcz w stolcu z powodu zmniejszonej aktywności enzymów trzustkowych.
Ostre zapalenie trzustki zwykle ustępuje w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia. Jednak postać przewlekła wiąże się z nieodwracalnym uszkodzeniem trzustki i wymaga opieki paliatywnej przez całe życie.
7. Problemy z pęcherzykiem żółciowym
Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęściej spowodowane przez kamienie żółciowe. Ból zwykle pojawia się w górnej części brzucha i rozciąga się do pleców, więc według badań może być trudny do odróżnienia od patologii mięśni.
Podobnie dyskomfortowi w jamie brzusznej towarzyszą nudności, wymioty, gorączka i wzdęcia brzucha. Diagnoza opiera się na objawach klinicznych, potwierdzonych badaniem ultrasonograficznym i badaniem krwi. Chirurgiczne usunięcie kamieni żółciowych jest zwykle leczeniem z wyboru.
8. Ciąża i jej powikłania
Dolegliwości związane z ciążą mogą również powodować jednoczesne bóle pleców i brzucha. Neuralgia międzyżebrowa jest częstą przyczyną pierwszego trymestru ciąży, ponieważ rosnąca macica uciska nerwy i powoduje ból.
Skurcze macicy są zwykle odpowiedzialne za ten dyskomfort w ostatnich tygodniach. Ciało stopniowo przygotowuje się do porodu, więc często odczuwa się skurcze w miarę zbliżania się porodu.
Niektóre powikłania ciąży mogą być również odpowiedzialne za powodowanie bólu pleców i brzucha. Publikacja American Pregnancy Association sugeruje, iż odpowiedzialne mogą być poronienia, infekcje dróg moczowych i przedwczesne odklejenie się łożyska.
Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży były świadome tego objawu. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza w przypadku silnego bólu związanego z innymi objawami, takimi jak krwawienie z pochwy.
9. Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Odmiedniczkowe zapalenie nerek to nic innego jak główna manifestacja infekcji górnych dróg moczowych. Dzieje się tak, ponieważ atakujący mikroorganizm dociera do miąższu nerek, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie narządu.
Badania opublikowane w czasopiśmie American Family Physician sugerują, iż odmiedniczkowe zapalenie nerek należy zawsze podejrzewać w przypadku wystąpienia bólu w boku brzucha i objawów infekcji. Innym typowym odkryciem jest ból krzyża przy manewrze uderzenia pięścią.
Leczenie tego stanu będzie zależeć od organizmu sprawczego. Terapia antybiotykowa jest zwykle wystarczająca.
Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską
Ból pleców i brzucha może wynikać z wielu różnych schorzeń. Jednak większość przyczyn można usunąć dzięki leczenia. W tym sensie wczesna pomoc pracownika służby zdrowia jest niezbędna do szybszego powrotu do zdrowia.
Konieczne jest również pilne zwrócenie się o pomoc, jeżeli ból powoduje niepełnosprawność, zwiększa intensywność i utrzymuje się przez kilka dni. Z drugiej strony dyskomfort powypadkowy należy ocenić natychmiast. Znaki ostrzegawcze obejmują wtedy duszność, mrowienie w kończynach oraz utratę przytomności.