Ból mięśni i stawów – skąd się bierze i jak skutecznie go złagodzić?

zdrowie.med.pl 1 dzień temu

Ból mięśni i stawów może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie – ogranicza ruchomość, pogarsza jakość snu i negatywnie wpływa na samopoczucie. Jakie mogą być przyczyny tej powszechnie występującej dolegliwości? Co robić, by skutecznie łagodzić ból?

Skąd się bierze ból mięśni i stawów?

Ból mięśniowo-stawowy może mieć charakter ostry (jest nagły, trwa nie dłużej niż 12 tygodni) lub przewlekły (utrzymujący się przez co najmniej 3 miesiące). Jego źródłem mogą być zarówno mechaniczne uszkodzenia tkanek, jak i procesy zapalne, zwyrodnieniowe czy choroby ogólnoustrojowe.

Najczęstszą przyczyną bólu mięśni i stawów są przeciążenia fizyczne wynikające z intensywnej aktywności, nieprawidłowej postawy czy powtarzających się ruchów. W takich przypadkach dochodzi do różnych uszkodzeń tkanek, m.in. mikrourazów włókien mięśniowych czy nadwyrężenia więzadeł i ścięgien. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni, o ile nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Jednak ból może wynikać także z innych, poważniejszych przyczyn, np.:

  • procesów zapalnych – takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, którym często towarzyszy obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości,
  • chorób zwyrodnieniowych – np. choroby zwyrodnieniowej stawów, w której dochodzi do stopniowego zużycia chrząstki stawowej i postępującego ograniczenia sprawności,
  • schorzeń ogólnoustrojowych – jak dna moczanowa, niedoczynność tarczycy czy fibromialgia, które mogą objawiać się bólem mięśni i stawów w różnych lokalizacjach,
  • zaburzeń emocjonalnych – napięcie nerwowe, lęk czy przewlekły stres mogą powodować ból mięśni, szczególnie w obrębie pleców, karku i barków[1].

Co pomoże złagodzić ból mięśniowo-stawowy?

W leczeniu bólu mięśni i stawów wykorzystuje się NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, które działają poprzez hamowanie aktywności enzymów cyklooksygenaz. To prowadzi do zmniejszenia syntezy prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego. Dzięki temu leki przeciwbólowe łagodzą związane z nim dolegliwości, takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy ból.

Przykładem NLPZ jest deksketoprofen, który wyróżnia się niskim ryzykiem działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących przewodu pokarmowego. Dzięki temu może być stosowany na pusty żołądek, co przyspiesza jego początek działania – pierwsze efekty przeciwbólowe mogą pojawić się już po 30. minutach od podania[2].

Domowe sposoby na złagodzenie bólu mięśni i stawów

Leczenie farmakologiczne warto uzupełnić także domowymi metodami, które pomogą złagodzić ból mięśni i stawów. Istotny jest przede wszystkim odpoczynek, ponieważ organizm potrzebuje czasu w regenerację tkanek. Ponadto ograniczenie ruchu zmniejsza ryzyko pogłębienia urazu.

W ostrym bólu pourazowym pomóc mogą zimne okłady, np. kompresy żelowe czy choćby zwykłe mrożonki. Chłód przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych, redukcji obrzęku i złagodzenia stanu zapalnego. Z kolei ciepłe okłady lepiej sprawdzają się w przypadku bólu wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni, ponieważ działają rozluźniająco i poprawiają ukrwienie tkanek.

Inne domowe metody łagodzenia bólu mięśni i stawów to np.:

  • masaże,
  • kąpiele lecznicze, np. solankowe,
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające.

[1] Liczner, G. (2022). Leczenie bólu w gabinecie lekarza rodzinnego. Gabinet Prywatny, 286(6), 36-45.

[2]Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

materiały partnera (wp)12 fot. adobe

Idź do oryginalnego materiału