Bieda i deprywacja – wyższe ryzyko rozwoju raka

dentonet.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: UK: bieda i deprywacja – wyższe ryzyko rozwoju raka


Z najnowszych badań organizacji Cancer Research UK wynika, iż ubóstwo oraz niezaspokojenie potrzeb pacjentów (także tych medycznych) sprawia, iż każdego dnia średnio 78 Brytyjczyków umiera z powodu nowotworów. Wykazano, iż współczynnik umieralności na raka jest o 60% wyższy w najuboższych rejonach w porównaniu z zamożnymi, co odpowiada 28 400 zgonom rocznie.

Szacunki Cancer Research UK wskazują, iż 1 na 10 diagnoz nowotworu ma związek z niskim statusem materialnym pacjenta. Łącznie, w przypadku wszystkich nowotworów, wskaźnik zgonów wynosi 337 na 100 000 mieszkańców w najuboższych obszarach w porównaniu z 217 w najbardziej zamożnych. Niemal połowa (47%) tych zgonów jest skutkiem raka płuca, a śmiertelność z jego powodu jest trzykrotnie wyższa w najbiedniejszych rejonach. Dane te zostały opublikowane w raporcie Cancer Research UK zatytułowanym „Nowotwory w Wielkiej Brytanii 2025: Ubóstwo społeczno-ekonomiczne”.

Ian Walker, dyrektor ds. polityki i informacji w Cancer Research UK, skomentował: – Pokonanie raka musi oznaczać jego pokonanie przez wszystkich. Nikt nie powinien być bardziej zagrożony śmiercią z powodu tej wyniszczającej choroby tylko ze względu na to, gdzie mieszka. Te liczby są szokujące i nie do zaakceptowania – tym bardziej iż można ich uniknąć.

Późniejsza diagnoza to mniej skuteczne leczenie

W raporcie wykazano nierówności geograficzne w dostępie do opieki onkologicznej. Zła sytuacja materialna pacjentów była powiązana z późniejszą diagnozą, a tym samym mniej skutecznym leczeniem. Osoby zamieszkujące najuboższe rejony miały o 50% większe prawdopodobieństwo usłyszenia diagnozy dopiero w momencie wystąpienia objawów nagłych. Ian Walker dodał: – Osoby z mniej zamożnych obszarów są diagnozowane zbyt późno. Poprawa dostępu do usług NHS poprzez finansowanie i innowacje będzie kluczowa, aby każdy pacjent miał zapewnioną odpowiednią opiekę.

W badaniu podano też, iż na rozpoczęcie leczenia po pilnym skierowaniu pacjenci z uboższych rejonów częściej czekali ponad 104 dni (czas zalecany przez NHS na podjęcie terapii). Mieli także o połowę mniejsze szanse na skorzystanie z nowoczesnych metod leczenia raka płuca w czwartym stadium choroby.

Karis Betts, odpowiedzialna w Cancer Research UK za program ds. nierówności, zaznaczyła: – Żeby skutecznie walczyć z nierównościami w leczeniu nowotworów, nasza służba zdrowia musi współpracować z lokalnymi społecznościami, aby zapobiegać nowotworom i wykrywać je na wcześniejszym etapie. Stałe finansowanie programów wsparcia w rzucaniu palenia pozwoli zapobiec wielu przypadkom raka w biedniejszych rejonach. Ale potrzebujemy też nowych, skuteczniejszych metod wczesnej diagnozy, takich jak badania przesiewowe w kierunku raka płuc. Bardzo ważne, by ten program został w pełni wdrożony w Anglii, a następnie rozszerzony na pozostałe kraje Zjednoczonego Królestwa.

Redukcja konsumpcji alkoholu, ograniczenie palenia papierosów, szczepienia przeciw HPV i regularne wizyty u stomatologia to – zdaniem dr. n. o zdr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii – najważniejsze zasady profilaktyki pierwotnej nowotworów okolic szyi i głowy. – Regularne wizyty u stomatologa są nie do przecenienia pod kątem tzw. czujności onkologicznej – podkreśla ekspert.

Źródło: https://www.the-dentist.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału