Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

everethnews.pl 1 rok temu

Od września br. osoby po 65. r.ż., dzieci oraz młodzież do 18.r.ż. mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Eksperci przypominają, iż sezon zachorowań na grypę dopiero się zaczął.

Łagodne przejście grypy

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB w ubiegłym roku w okresie grypowym odnotowano 6 milionów zachorowań. Warto również zaznaczyć, iż wiele osób nie zgłosiło się do lekarza, a w zamian za to leczyło się domowymi sposobami. Medycy jednak przypominają, iż nieprawidłowo leczona lub w ogóle nieleczona grypa, może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak: wtórne zapalenie płuc, zaostrzenie się chorób przewlekłych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśni.

Eksperci przypominają również, iż szczepionka nie daje 100% gwarancji na niezachorowanie, jednak znacząco zwiększa lżejsze przejście grypy i uniknięcie jej powikłań. Co więcej, grypa przez cały czas stanowi główną przyczynę zachorowań i śmierci zwłaszcza wśród osób starszych, które są na nią szczególnie narażone.

– Stosuje się szczepionki czterowalentne, czyli takie, które chronią nas przed czterema różnymi szczepami wirusa. jeżeli pomimo szczepienia dojdzie do zachorowania, infekcja będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg, a ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań pogrypowych, w tym także śmierci stanie się o wiele niższe niż w przypadku osób niezaszczepionych – tłumaczy prof. Adam Antczak, pulmonolog kierownik Katedry Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Tendencja spadkowa

Specjalista dodaje również, iż co roku z powodu grypy umiera ok. 6 tys. osób po 65. r.ż. Co więcej, prof. Antczak przyznaje, iż grypa zwiększa aż dziesięciokrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub zatorowości płucnej. Ponadto eksperci przypominają również, iż wzrost hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz wzrost zawałów i udarów zbiega się w czasie ze zwiększoną liczbą zachorowań na grypę.

Jak pokazują dane w okresie 2022/2023 liczba szczepień spadła o 20%. 30 sierpnia br. weszła w życie ustawa o darmowych lekach dla osób powyżej 65. r.ż., dzięki czemu seniorzy mogą zaszczepić się przeciwko grypie za darmo. Prof. Adam Antczak powiedział, iż poszerzenie grupy osób, które mogą skorzystać z darmowego szczepienia, jest dobrą informacją. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż liczba szczepień wśród seniorów w Polsce jest bardzo niska. Ekspert zaznaczył również, iż w Europie są kraje, w których szczepi się aż 70% osób w starszym wieku.

– Dodatkowym argumentem w podjęciu decyzji o szczepieniu przeciw grypie jest fakt, iż zakażenie wirusem grypy może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem i odwrotnie. Szczepienie przeciw COVID-19 nie zabezpiecza przed zachorowaniem na grypę – dodaje prof. Antczak

Źródło: zdrowie.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału