Od 1 listopada 2023 r. do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Panie w wieku 45-74 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne. w tej chwili z możliwości tej korzystają tylko osoby między 50. a 69. rokiem życia.
Jak mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka, przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowano nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet. Dostęp do badań dla rozszerzonej grupy kobiet możliwy będzie od 1 listopada. Dziś projekt rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji publicznych. Natomiast od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi. Minister Sójka podkreśla – “Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, iż należy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie.“
Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki mówi, iż to efekt wieloletnich starań o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Podkreśla też, iż w leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie, ale najważniejsza jest profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna.
Równocześnie resort zapowiedział objęcie refundacją kolejnych terapii w leczeniu raka piersi. Terapia lekiem trastuzumab derukstekan zostanie objęta refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.
Od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia olaparybem w leczeniu raka piersi we wskazaniach:
- • pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
- • zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
- • zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.
Od 18 września do 31 października 2023 r. działa Program Wczesnego Dostępu do terapii trastuzumabem derukstekanem dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi. Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi. Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu będą mogli kontynuować terapię w ramach programu lekowego B.9.FM.