Bezpieczeństwo uczniów to jeden z priorytetów nauczycieli i dyrekcji – zobowiązani są do jego zapewniania zarówno prawnie, jak i moralnie. Poniższy tekst to zestaw przydatnych wskazówek w pigułce – sprawdź, jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieciaków!
Co może zrobić nauczyciel?
Pierwszą wskazówką, która naprawdę może uratować zdrowie i życie dzieciaków, jest przejście kursu pierwszej pomocy. Możesz sprawdzić w sieci, gdzie w twojej okolicy organizowane są za darmo – kilka godzin nauki sprawi, iż posiądziesz wysoce przydatne umiejętności poprawiające bezpieczeństwo uczniów.
Po drugie – liczy się edukacja. Z inicjatywy nauczycieli może powstać prelekcja dotycząca bezpieczeństwa – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Możesz zaprosić policjantów, psychologów, specjalistów ruchu drogowego, którzy wytłumaczą, jak przestrzegać różnych zasad bezpieczeństwa i gdzie zgłosić się po pomoc – również tę psychologiczną.
Wreszcie – zadbaj o edukację własną. Dowiedz się, jak najlepiej reagować na sytuacje niebezpieczne, na przykład bójki między uczniami czy systemowe rozwiązania, kiedy odkryjesz tak zwany hejt między dziećmi. Dyżuruj korytarze na przerwach, by upewnić się, iż wszystko jest w porządku. Nie zaszkodzi, jeżeli dla pewności samodzielnie ubezpieczysz się na nieprzewidziane okoliczności – na przykład w multiagencji ubezpieczeniowej: https://unilink.pl/.
Jak dyrekcja może zadziałać na rzecz bezpieczeństwa dzieci?
Rolą dyrekcji jest przede wszystkim ustalenie zasad bezpieczeństwa w szkole i kontrola ich przestrzegania – zarówno przez nauczycieli, jak i dzieci. Stwórz więc regulamin, który zawrze wszystkie procedury bezpieczeństwa i schematy postępowania w konkretnych przypadkach. Inną sprawą jest regularne dbanie o bezpieczeństwo infrastruktury szkoły – instalacji, stanu technicznego budynku, a choćby takich detali, jak jakość podłóg czy mebli.
Doskonałym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia grupowego dla dzieci. Tak zwane ubezpieczenie szkolne to rodzaj grupowej polisy, do której może przystąpić każde dziecko uczęszczające do placówki po tym, jak rodzice wyrażą zgodę. Jest to szczególnie ważne przy potencjalnych wypadkach uczniów, które, niestety, czasem się zdarzają. Sprawdź, jak wygląda kwestia uzyskania odszkodowania w przypadku wystąpienia takiego wypadku: https://unilink.pl/porady/wypadek-dziecka-w-szkole-jak-i-gdzie-ubiegac-sie-o-odszkodowanie – warto nawiązać stałą współpracę, z wybraną multiagencją ubezpieczeniową!
Co jeszcze da się zrobić w tym temacie?
Bezpieczeństwo dzieci w szkole podnosi wyżej wspomniana edukacja – możesz zorganizować warsztaty dla nauczycieli i rodziców, na których jednocześnie opiszesz zasady panujące w szkole, omówisz sposoby komunikowania się rodziców i dyrekcji oraz nauczycieli, a także podpowiesz, by rodzice również uczyli dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Nie bój się korzystać z sieci – znajdziesz tam wiele schematów np. warsztatów dotyczących przemocy w sieci czy innych aspektów wpływających na poczucie bezpieczeństwa dzieci. Udaj się śmiało do okolicznej placówki multiagencji ubezpieczeniowej, na przykład tutaj: https://unilink.pl/placowki/warszawa-szymanowskiego, gdzie specjaliści doradzą ci, jak zadziałać kompleksowo i skutecznie!
Artykuł sponsorowany we współpracy z unilink.pl
Post Bezpieczna szkoła. Jak zadbać o uczniów? pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.