Betlejemskie Światło Pokoju dla Krwiodawców i jednostek służby krwi

twojakrew.pl 1 tydzień temu

W dniu 19 grudnia 2024 r. harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali na ręce Sebastiana Twaroga, Dyrektora Narodowego Centrum Krwi Betlejemskie Światło Pokoju.

„Kochaj czynem” to hasło, które przyświeca harcerkom i harcerzom przy roznoszeniu Światła.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi podziękował harcerzom za Betlejemskie Światło Pokoju i podkreślił, iż honorowe krwiodawstwo łączy ludzi, tworzy wspólnotę, umacnia wiarę w ludzką solidarność – to piękna i szlachetna misja dzielenia się dobrem i świadectwo miłości i wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Tegoroczne hasło, które przyświeca harcerkom i harcerzom przy roznoszeniu Światła, tj. „Kochaj czynem” doskonale wpisuje się w szlachetną ideę czynienia dobra przez Krwiodawców. Krew ofiarowana przez Honorowych Dawców Krwi niesie światło i nadzieję dla pacjentów, którzy wymagają leczenia krwią lub jej składnikami – dokładnie tak, jak Betlejemskie Światło Pokoju.


Betlejemskie Światło Pokoju – coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu państw europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej do innych krajów.

Idź do oryginalnego materiału