Bawełna – zalety wykonanej z niej odzieży i sposób prania

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Bawełna i bawełniane ręczniki


Miękkość i lekkość odzieży bawełnianej to tylko dwie z najbardziej znanych cech i najbardziej poszukiwane przez tych, którzy preferują odzież wykonaną z tej tkaniny. Dzięki temu bawełna stała się popularna, ponieważ jest używana nie tylko do produkcji odzieży intymnej, ale także w strojach na siłownię, odzieży codziennej i wielu innych elementach garderoby.

Wynika to z wielu zalet tkaniny, w tym jej trwałości. Aby w pełni wykorzystać zalety tekstyliów, w tym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak o nie dbać.

Bawełna i jej adekwatności

Bawełna pochodzi z rośliny należącej do rodzaju Gossypium, z rodziny ślazowatych, w popularnym slangu nazywana bawełną lub topolą. Encyclopaedia Humanidades komentuje, iż rozwija się, otaczając nasiona i jest przydatna w przemyśle włókienniczym, do tego stopnia, iż jest uznawana za najważniejsze włókno naturalne na świecie.

Włókna te różnią się długością i proporcjami. Bawełna indyjska charakteryzuje się krótkimi włóknami, bawełna amerykańska średnimi, a egipska najdłuższymi. Jakość i elastyczność każdego rodzaju wykorzystywana jest do produkcji tkanin oraz wyrobu pościeli, ręczników i odzieży.

Bawełna jest również wykorzystywana do produkcji papieru, lin i pasz dla zwierząt, a także do przygotowywania olejów i biopaliw. Jakby tego było mało, istnieją w tej chwili zrównoważone procedury uprawy, które są korzystne dla rośliny i środowiska.

National Geographic zauważa, iż według Niemieckiej Federacji Ochrony Środowiska i Przyrody uprawa konwencjonalnej bawełny na zwykły T-shirt wymaga zużycia 2700 litrów wody, ale jeśli używasz bawełny organicznej, wystarczy połowa tego.

Przeczytaj również: Stare tkaniny – wykorzystaj je kreatywnie!

Zalety odzieży bawełnianej

Bawełna to włókno, które łatwo łączy się z innymi tkaninami, takimi jak na przykład wełna, poliester i len. Każda ma swoje unikalne cechy, a rezultatem jest wygodna odzież. Istnieje jednak więcej zalet stosowania produktu w produkcji odzieży, a my przyjrzymy się im poniżej.

Bawełna izoluje

Cotton Works donosi, iż bawełna o określonym wzorze zwiększa objętość i zatrzymuje powietrze, maksymalizując swoje adekwatności izolacyjne. Odzież o tych adekwatnościach jest przeznaczona na rynki aktywne i outdoorowe, dzięki czemu bawełna izolująca w naturalny sposób chroni przed wiatrem i zapewnia regulację termiczną, bez utraty komfortu odzieży.

Pomaga regulować pH organizmu

Według Medline Plus, zwiększając przepływ powietrza, tkanina zmniejsza gromadzenie się wilgoci. Dlatego zaleca się bieliznę całkowicie bawełnianą lub syntetyczną z bawełnianą podszewką w kroku, aby zrównoważyć kwasowość okolic intymnych.

Posiada dużą zdolność wchłaniania

Badanie opublikowane przez Science direct podkreśla, iż włókno bawełny zatrzymuje od 24 do 27 razy więcej wody w stosunku do swojej wagi. Takie adekwatności chłonne wynikają z budowy molekularnej włókna.

Bawełna zawiera złożoną serię atomów zgrupowanych w cząsteczki polimeru, zdolnych do tworzenia czystej celulozy, która jest odpowiedzialna za wchłanianie. Ci, którzy nadmiernie się pocą, uważają tę cechę za wielkiego sprzymierzeńca.

Przepuszczalność powietrza

Bawełna to oddychająca tkanina, która zapewnia skórze czystość, wentylację i zapach, co jest trudne w przypadku tekstyliów syntetycznych. Bawełniana odzież jest idealna do ćwiczeń lub ubierania się w gorącym sezonie.

Miękkość i odporność

Tekstura bawełny jest przyjemna w kontakcie ze skórą, więc miękkość jest jedną z jej istotnych cech. Jest również trwała, ponieważ bawełna jest bardzo odpornym materiałem, który pozostało mocniejszy, gdy jest mokry.

Chociaż zaleca się pranie w zimnej wodzie, bawełna wytrzymuje wysokie temperatury. Dzięki temu można ją prać gorącą wodą, gdy plamy lub zabrudzenia są głębokie.

Właściwości hipoalergiczne

Krajowa Izba Przemysłu Włókienniczego sugeruje czystą bawełnę organiczną jako najlepszą tkaninę hipoalergiczną. Oznacza to, iż nie wywołuje reakcji alergicznych. Stwierdzono, iż jest miękka i nie zawiera agresywnych związków, ponieważ rolnicy chronią swoje uprawy przed stosowaniem pestycydów.

Jeśli masz wrażliwą skórę, jest bardzo mało prawdopodobne, iż będziesz cierpieć z powodu podrażnienia bawełną. W rzeczywistości najbardziej delikatną skórą jest skóra niemowląt, dlatego większość ubrań dziecięcych jest wykonana z tej tkaniny. Materiał ten jest również często używany do produkcji bandaży i gazy medycznej,

Jak prać bawełniane ubrania

Chociaż bawełna ma dobre adekwatności, aby przedłużyć jej trwałość, należy ją prać z zachowaniem pewnych środków ostrożności. jeżeli będziesz prać ubrania bez segregacji, w konsekwencji będą one wyblakłe, poplamione lub skurczone.

Możesz tego uniknąć, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Pierz ubrania na lewej stronie i w zimnej wodzie: wywracanie ubrań na lewą stronę przed włożeniem ich do pralki zmniejsza zużycie. Pomaga też zimna woda i delikatny cykl.
  • Podziel kolory: ciemne odcienie powinny stanowić jeden ładunek, podczas gdy elementy białe powinny stanowić drugi. Dzięki temu pranie nie miesza pigmentów, a ubrania zachowują swoje oryginalne kolory.
  • Zastosuj neutralny detergent: agresywne mydła niszczą intensywność kolorów bawełny. Zaleca się stosowanie łagodnego detergentu lub takiego, który na opakowaniu wskazuje, iż jest neutralny.
  • Suszenie na powietrzu: nie susz bawełnianych ubrań w suszarce. Pozwól im raczej wyschnąć na świeżym powietrzu, bez bezpośredniego światła słonecznego, aby nie osłabić włókien. W suszarce tekstylia zużywają się pod wpływem ciepła i tarcia.
  • Prasuj, gdy odzież pozostało wilgotna: podobnie jak w przypadku pralki, prasowanie należy wykonywać z ubraniem wywróconym na lewą stronę i gdy pozostało lekko wilgotne. jeżeli ubranie jest całkowicie suche, gdy je podnosisz, włącz funkcję parowania żelazka lub spryskaj wodą, używając butelki z rozpylaczem.
  • Jeśli są plamy, nie pocieraj ich: gdy ubrania mają skomplikowane plamy, zaleca się manualne pranie wstępne. Nie pocieraj przy tym plamy, ponieważ wsiąknie ona w tkaninę. Spróbuj moczyć przez kilka godzin w nadtlenku wodoru, białym occie lub mieszance zawierającej sodę oczyszczoną i cytrynę.

Zawsze czytaj etykiety, aby obchodzić się z ubraniami zgodnie z dokładnymi instrukcjami producenta.

Zobacz też: Wybielacz do tkanin – w 100% naturalny

Bawełna – korzyści dla skóry

Bawełna wysoko postawiła poprzeczkę innym tkaninom, zwłaszcza jeżeli chodzi o odzież intymną. Wynika to ze świeżości i komfortu oferowanego przez tkaninę, do tego stopnia, iż zaleca się ją w celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji grzybiczych, alergii lub innych rodzajów infekcji spowodowanych zatrzymywaniem wilgoci.

Korzystaj z tego materiału również, gdy chodzi o wybór piżamy, bluzek i spodni. Istnieje niezliczona ilość niedrogich i modnych opcji!

Domowy płyn do zmiękczania tkanin: nietoksyczny i tani!
Warto wiedzieć jak przygotować domowy płyn do zmiękczania tkanin. To prosta, przyjazna środowisku, tania i skuteczna alternatywa dla sklepowych produktów. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału