Bank tlenu w Głuchołazach zakończył działalność

doxa.fm 1 rok temu
fot. Radio Doxa

Przypomnijmy, w czasie pandemii koronawirusa, to było główne miejsce w regionie, z którego dysponowano zapasy życiodajnego gazu do szpitali.

– Pozostałe w strażackim magazynie 406. butli trafi do szpitala MSWiA w Głuchołazach, oraz placówek w Nysie i Oleśnie – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. W szczytowym momencie epidemii było ich tu prawie 800. Wtedy opolskie szpitale zużywały 18 ton tlenu na dobę – to pokazuje z czym się wtedy mierzyliśmy – dodaje.

– W najgorętszym okresie samochód specjalistyczny przewożący butle z tlenem do poszczególnych placówek był w gotowości 24 godziny na dobę – potwierdza starszy kapitan Marcin Pabiś, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Głuchołazach.

– Podczas drugiej fali Covid-19 opolskie szpitale pracowały na butlach z tlenem sprężonym i zużywały ich 300 dziennie, co – w skali miesiąca – daje liczbę 9 tysięcy butli. Dzięki rządowej inwestycji wartej 6,3 mln złotych udało się wyposażyć szpitale w regionie w nowe, profesjonalne instalacje i zbiorniki z tlenem ciekłym. To jak przesiadka z hulajnogi na bolid formuły 1 – wyjaśnia Marcin Kaczmarczyk, dyrektor Biura Obsługi Urzędu Wojewódzkiego w Opolu i pełnomocnik wojewody ds. zapewnienia tlenoterapii w szpitalach

Instalacje tlenowe w ramach środków rządowych utworzono w 19 szpitalach w regionie.

Sławomir Kłosowski, Marcin Pabiś, Marcin Kaczmarczyk:

Autor: Sebastian Pec

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału