Banalne błędy podczas kiszenia ogórków. Babcia dawałaby za to „po łapach”

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ogórki kiszone Źródło: Unsplash


Co zrobić, żeby ogórki po ukiszeniu były idealnie chrupie i nieziemsko smaczne? Wystarczy, iż będziecie wystrzegać się banalnych błędów, które mogą popsuć cały efekt.


Kiszone ogórki to jedne z najzdrowszych warzyw, a do tego wspaniale smakują. Są uwielbiane przez bardzo wiele osób, świetnie sprawdzają się jako dodatek do obiadu, sałatki lub kanapek. Choć ogórki kiszone można kupić w sklepie lub na bazarku, to te przygotowane samodzielnie w domu nie mają sobie równych. Kiszenie ogórków nie jest skomplikowane i przy odrobinie wprawy nie zajmuje to też zbyt wiele czasu. jeżeli ma się doświadczenie w kiszeniu ogórków, to naprawdę trudno o to, żeby się nie udały. Osoby, które robią to dopiero po raz pierwszy lub nie mają dużej wprawy w tej kwestii, powinny uważać na banalne błędy, przez które smak ogórków po ukiszeniu nie będzie tak wspaniały.


Najpopularniejsze błędy podczas kiszenia ogórków


W zależności od tego, co i w jakich proporcjach dodamy do zalewy – ogórki mogą mieć nieco inny smak. Tutaj możemy eksperymentować i przyrządzać je w wersji, którą najbardziej lubimy. Istnieją jednak też rzeczy, których zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać podczas przygotowywania ogórków kiszonych. Najpopularniejsze błędy to między innymi:


Zalewa nie przykrywa ogórków w całości – zalewa powinna chronić ogórki kiszone przed dostępem tlenu. Należy je układać w słoiku dość ciasno, ponieważ jeżeli będą pływać luźno – mogą wypłynąć na powierzchnię. Trzeba to robić z uwagi na to, iż fermentacja nastąpi tylko, gdy warzywa będą całkowicie zalane płynem.


Zbyt wysoka temperatura kiszenia – ogórki kiszone powinny przebywać w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. jeżeli będzie ona zbyt wysoka – pojawia się ryzyko, iż ogórki zepsują się w trakcie tego procesu, jeszcze przed ukiszeniem i zakończeniem fermentacji. W pierwszej dobie (maksymalnie do trzech dób) słoik z kiszonymi ogórkami powinien przebywać w temperaturze otoczenia 22-23 stopni Celsjusza. Przez kolejne 40 dni powinno być to około 12 stopni Celsjusza.


Nieodpowiedni dobór warzywa – jeżeli ogórki po ukiszeniu są puste w środku, oznacza to, iż prawdopodobnie wybraliście starsze ogórki. Pamiętajcie, iż do kiszenia najlepsze będą młode warzywa – najlepiej wybrać te jasne o średniej wielkości (unikajcie ogórków o ciemnej skórce). Ogórki, które ukisicie, należy wybrać spośród wielu gatunków kwaszeniaków. Sprawdźcie też, jak prawidłowo przechowywać ogórki zanim je ukisicie.


Użycie nieodpowiedniego gatunku soli – błędem jest wybór soli jodowanej. Wynika to z faktu, iż adekwatności jodu spowalniają proces fermentacji (uniemożliwiają bakteriom swobodny podział). Do kiszenia ogórków najlepiej wybrać sól kamienną, ponieważ dodatkowo są w niej zawarte cenne minerały.


Złe przyprawy – podczas kiszenia ogórków powinniście unikać dodawania pieprzu ziarnistego, ziela angielskiego i liścia laurowego, ponieważ nadadzą ogórkom nieprzyjemny i gorzki smak. Możecie za to użyć baldachów kopru z nasionami, czosnku i korzenia lub liści chrzanu.


W jakim naczyniu kisić ogórki?


Kolejnym ważnym elementem podczas kiszenia ogórków jest wybór naczynia, w którym będą one poddawane fermentacji. Najczęściej są do tego wykorzystywane litrowe lub trzylitrowe słoiki. Nie jest to jednak jedyną opcją. Możecie wybrać też metodę, z której korzystały nasze babcie i ukisić wszystkie ogórki w jednym naczyniu. Mowa o ceramicznych lub kamionkowych beczkach albo garnkach, które są przeznaczone właśnie do kiszenia. Możecie również wykorzystać plastikowe wiaderko. Niezależnie od tego, jakie naczynie wybierzecie – pamiętajcie, iż musi być ono sterylne. Nie może być też wyszczerbione lub pęknięte. jeżeli używacie zakrętek – sprawdźcie, czy nie ma na nich rdzy ani zabrudzeń.
Idź do oryginalnego materiału