Badanie krwi w podstawowej opiece zdrowotnej może skrócić czas oczekiwania na diagnostykę i specjalistyczne leczenie choroby Alzheimera.
Odkąd lekarze POZ mogą zlecać dokładniejsze badania krwi, czas oczekiwania na diagnostykę w kierunku choroby Alzheimera może zostać znacznie skrócony. w tej chwili proces diagnozowania pacjenta często się wydłuża ze względu na ograniczoną liczbę specjalistów, co budzi niepokój zarówno wśród świadczeniodawców, jak i pacjentów.
Badanie krwi a ocena rozwoju alzheimera
Nowe badanie sugeruje, iż zastosowanie wysokowydajnych badań krwi w podstawowej opiece zdrowotnej może znacznie wcześniej zidentyfikować pacjentów z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.
– Powinniśmy dokonać selekcji w podstawowej opiece zdrowotnej i wysłać na szczegółowe badania tych, którzy faktycznie mogą kwalifikować się do leczenia w kierunku alzheimera – powiedział w rozmowie z „Medscape Medical News” główny badacz dr Soeren Mattke.
Wyniki zostały zaprezentowane 28 lipca br. podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC).
– Łącząc krótki test poznawczy z dokładnym badaniem krwi pod kątem patologii choroby Alzheimera w podstawowej opiece zdrowotnej, możemy zmniejszyć liczbę niepotrzebnych skierowań i skrócić czas oczekiwania na wizytę – przekonywał Mattke, dyrektor Obserwatorium Zdrowia Mózgu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA).