Naukowcy z GUMed opracowali stosunkowo tani test z krwi polegający na analizie zawartości w danej próbce krwi metabolitów estrogenów i nadtlenku wodoru. – Zakładamy, iż koszt testu będzie podobny do kosztu innych specjalistycznych analiz krwi, jak badania poziomu witaminy D3 – mówi prof. Magdalena Górska-Ponikowska.
Wynalazek GUMed „Zastosowanie nadtlenku wodoru oraz wybranych pochodnych 17β-estradiolu jako biomarkerów w diagnostyce choroby Parkinsona” został wyróżniony w ramach 12. edycji konkursu Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki.
Nad projektem pracował zespół prof. Magdaleny Górskiej-Ponikowskiej z Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z zespołami prof. Jarosława Sławka z Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego GUMed i prof. Tomasza Bączka z Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej GUMed oraz prof. Dagmary Jacewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.
Naukowcy opracowali stosunkowo tani test z krwi polegający na analizie zawartości w danej próbce krwi metabolitów estrogenów i nadtlenku wodoru.
– Zakładamy, iż koszt testu będzie podobny do kosztu innych specjalistycznych analiz krwi, jak badania poziomu witaminy D3. Dzięki temu da się wdrożyć w przyszłości np. przesiewowe badania populacyjne pomagające szybciej wykrywać chorobę Parkinsona – mówi w serwisie edukacja.dziennik.pl prof. Magdalena Górska-Ponikowska.
– Rozpoznanie choroby Parkinsona opiera się głównie na stwierdzeniu typowych objawów ruchowych, jednak proces neurodegeneracji zaczyna się wiele lat wcześniej. Diagnostyka opracowana przez autorów wynalazku (…) jest prostym, tanim i nieinwazyjnym badaniem obejmującym analizę poziomu nadtlenku wodoru i 17β-estradiolu oraz jego metabolitów w surowicy krwi pacjenta. Wynalazek ten ma szeroki potencjał zastosowania zarówno w medycynie klinicznej, jak i w przemyśle biotechnologicznym. Może mieć zastosowanie w badaniach nad znalezieniem potencjalnego leku modyfikującego przebieg choroby celem identyfikacji pacjentów we wczesnym stadium klinicznym. Jego wdrożenie mogłoby przyczynić się do znacznego postępu w diagnostyce choroby Parkinsona, poprawiając jakość życia pacjentów oraz wspierając rozwój nowoczesnej neurologii – informuje Centrum Transferu Technologii GUMed.