Jak poinformowało 10 stycznia biuro prasowe UJ, badania związane z ustanowieniem wytycznych dotyczących wykorzystania danych mikrobiomu w diagnostyce chorób przeprowadził zespół z Sano – Centrum Medycyny Obliczeniowej, Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Tartu.
Sposób, w jaki jest analizowany mikrobiom – niewidoczne społeczności bakterii zamieszkujące jelita – ma ogromny wpływ na identyfikację kluczowych mikroorganizmów dla danej choroby – wynika z badań przeprowadzonych przez polsko-estoński zespół, w składzie którego są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Microbiome”.
Autorzy badania zastosowali algorytmy uczenia maszynowego oraz różne techniki transformacji danych do analizy ponad 8,5 tys. próbek pochodzących z 24 różnych zestawów danych mikrobiomu jelit. Celem ich pracy było poprawienie precyzji w rozróżnianiu profili bakterii jelitowych między stanami zdrowia a chorobami, a także uzyskanie głębszego wglądu w to, jak wybór metod analitycznych wpływa na identyfikację kluczowych bakterii.