Pokolenie zet inspiruje się TikTokiem
Dla młodych ludzi, czyli pokolenia alf i zetek, źródłem wiedzy i sposobem na kontakt ze światem niewątpliwie są media społecznościowe, a szczególnie TikTok. Tam zawierają znajomości, dzielą się opiniami i inspirują się: stamtąd pochodzi też większość trendów, którym zetki uległy.
Kolejną modą, którą można zaobserwować na tej platformie i którą zaczyna powielać coraz więcej nastolatków i 20-latków jest auramaxxing. To sposób życia, który skupia się na pielęgnowaniu tego, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Chodzi o dbanie o swoje samopoczucie, ale również skupienie na obecności tu i teraz, i samoświadomości. W rzeczywistości trend miał początek w filmach, na których użytkownicy TikToka opowiadali o znalezieniu sposobów na zmniejszenie lęków i budowanie poczucia pewności siebie we własnym ciele.
Jeden z twórców promujących ten trend, znany w mediach społecznościowych pod nickiem hypebeastaaronn, opowiada na nagraniach #auramaxxing nie tylko o wzmacnianiu swojej psychiki i zrozumieniu emocji, ale również o wzmacnianiu umysłu poprzez aktywność fizyczną. Niektórzy tiktokerzy zaznaczają, iż budowanie pozytywnego wrażenia, jakie wywieramy na społeczeństwie, można zacząć od dbania o nasz zapach, czyli to, co czują nasi rozmówcy podczas spotkania.
Inni zaznaczają, iż kluczem może być też zachowanie, ale też gesty oraz to, czy biją od nas pewność siebie i spokój. Takie dbanie o swoją "aurę" wydaje się mieć same plusy i pozytywny wydźwięk, ale to nieco złudne wrażenie.
Jak cię widzą...
Niestety skupienie na tym, jak widzi nas otoczenie, sprawia, iż młodzi zapominają o tym, by naprawdę dbać o swój wewnętrzny spokój i harmonię. jeżeli bowiem zetki w mediach społecznościowych zrobią coś, co otoczenie uzna za wstydliwe (nawet jeżeli to będzie zgodne z przekonaniami autora), automatycznie aura tej osoby będzie słabsza.
Czy nie uczyliśmy się od kilku pokoleń tego, żeby wreszcie przestać patrzeć na to, jak nas widzą inni i nie skupiać się w życiu na pytaniu: "Co ludzie powiedzą"? Z jednej strony dbanie o swój wewnętrzny spokój, skupienie na swojej psychice i emocjach, które dzięki temu dadzą nam "zewnętrzny blask" brzmi jak pozytywny nawyk. Z drugiej – to znowu poleganie na opinii innych.
Mimo to trendem młodzi są zachwyceni, pozytywnie też mówią o nim eksperci. W rozmowie z portalem "Parents" Giselle Ugarte, ekspertka od zachowań w sieci, powiedziała: – To odświeżające widzieć skupienie na prawdziwym samodoskonaleniu i autentyczności, a nie na gonieniu wyłącznie za polubieniami.
Mężczyźni i ich uczucia
Trend niewątpliwie ma plusy: nastolatki wreszcie przestają skupiać się na swoich kompleksach, a zamiast tego wybierają rozwój osobisty i popularyzują jeszcze bardziej mówienie o emocjach i niepewności młodych ludzi. Dodatkowo to trend związany z próbami nauki uważności i dążenia do jak najlepszej wersji siebie.
Na TikToku o tej modzie mówi się szczególnie w kontekście młodych mężczyzn, co pokazuje też, iż wreszcie zaczynamy żyć w społeczeństwie, które normalizuje to, iż mężczyzna ma emocje i nie musi zawsze być silny psychicznie.
Rozmowy o uczuciach i pielęgnowaniu swojego wnętrza są czymś stosunkowo nowym w kontekście wychowania młodych mężczyzn (choć od kilku lat o emocjonalności mężczyzn w ogóle wreszcie mówimy coraz więcej). Przeciwnicy trendu zaznaczają jednak, iż równocześnie skupia się on na zbyt wąskiej definicji bycia męskim, a do tego może powodować, iż zetki będą obsesyjnie myśleć o tym, co sądzi o nich otoczenie.