ASYSDENT 2025: „Możecie być dumne z tego, iż wykonujecie piękny i potrzebny zawód!”

dentonet.pl 4 dni temu

Wywiad z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i kierownikiem naukowym Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT.

Panie Doktorze, jako jedna z pierwszych osób w naszym środowisku dostrzegł Pan potencjał tkwiący w zawodzie asystentki i higienistki stomatologicznej.

Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: Tak, to prawda. A dowodem na to było zorganizowanie – już ponad dekadę temu – pierwszej dużej konferencji dla tej grupy zawodowej pod hasłem „Wczoraj pomoc, dziś asysta”. Najwyraźniej były to – jeżeli tak mogę powiedzieć – słowa prorocze, czego dowodem jest to, iż dziś w zasadzie nikt już nie pamięta określenia „pomoc dentystyczna”, a tym bardziej nie stosuje go w odniesieniu do tej grupy zawodowej. Ale wielki, niewykorzystany dotąd potencjał, jaki jest w obu profesjach, dostrzegły przede wszystkim same Panie asystentki i higienistki – w nowym wydarzeniu, jakim był ASYSDENT 2014, wzięło udział około 300 osób.

Można więc powiedzieć, iż jest Pan – do pewnego stopnia – ojcem sukcesu, jakim jest awans tej grupy zawodowej, skoro przedstawicielki obu profesji wykonują dziś zawód oficjalnie medyczny.

No cóż, sukces ma zawsze wielu ojców, ale najpierw należałoby zadać pytanie, o jakim sukcesie mówimy. Niewątpliwie przez wiele lat konsekwentne promowanie zawodów asystentki i higienistki stomatologicznej w Dentonecie, jak i przez sam ASYSDENT, spowodowało, iż środowisko spojrzało na tę grupę zawodową bardziej poważnie. A to, iż dziś mamy oficjalnie nowe zawody medyczne, niewątpliwie jest sukcesem, ale i wyzwaniem.

Od lat podkreśla Pan – m.in. w mediach Grupy Dentonet – konieczność podnoszenia kwalifikacji, uzupełniania wiedzy zarówno przez lekarzy, jak i asystę oraz higienistki. Dlaczego jest to nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne?

Stomatologia zmienia się niezwykle dynamicznie, zwłaszcza w ostatnich latach. Do dyspozycji mamy nowe technologie z cyfryzacją na czele, a tym samym nowe wyzwania w codziennej pracy zespołu stomatologicznego, w którym każdy z jego członków powinien uzupełniać wiedzę i umiejętności. Przykładowo – w mojej codziennej praktyce asysta nie tylko czynnie wspiera lekarza w trudnych zabiegach chirurgicznych czy implantologicznych, ale samodzielnie wykonuje skany wewnątrzustne, a używanie aparatu fotograficznego (do zrobienia zdjęć zewnątrz- i wewnątrzustnych, które uzupełniają dokumentację medyczną pacjenta) nie jest dla niej żadną tajemnicą ani trudnością.

Dla asysty i higienistek nowy status ich zawodu oraz związane z tym wymogi mogą stanowić pewne wyzwanie. Co radziłby Pan dziś asystentkom i higienistkom?

Z pewnością radziłbym wszystkim Paniom uzbroić się w cierpliwość, bo procedury legislacyjne zwykle realizowane są długo i nie zawsze nadążają za gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością. Ku przypomnieniu, jeżeli tego jeszcze nie zrobiłyście, muszą Panie uzyskać wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Z tym wiąże się także wymóg pozyskiwania punktów edukacyjnych, które poświadczają podnoszenie przez Was kwalifikacji, uzyskiwanie nowych umiejętności praktycznych. Uchylę rąbka tajemnicy, iż w grupie Dentonet opracowujemy e-booka, który podpowie m.in. to, jaką liczbę punktów edukacyjnych możecie uzyskać za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego. Będzie on dostępny niebawem. I na koniec: pamiętajcie Panie, iż możecie być dumne z tego, iż wykonujecie piękny i niezwykle potrzebny zawód.

Przed nami XII edycja największego wydarzenia dla asystentek i higienistek stomatologicznych w Polsce, jakim niezmiennie jest ASYSDENT. Czego mogą spodziewać się uczestniczki tegorocznej konferencji?

Z pewnością możecie być Panie pewne – tak jak każdego roku – inspirującego programu naukowego konferencji i wielu ciekawych, wartościowych warsztatów praktycznych o zróżnicowanej tematyce. Mogą być Panie również pewne fantastycznej atmosfery, z której od lat znane jest nasze wydarzenie, ale to przecież w bardzo dużym stopniu zasługa Was samych – naszych „Asysdentek”. A zachowując przyjazną, bezpretensjonalną atmosferę konferencji, chcemy zapewnić Wam program odpowiadający randze Waszych zawodów medycznych.

Zapraszam wszystkie Panie w sobotę 10 maja do Łodzi, która najpiękniejsza jest właśnie w maju!

Dziękuję za rozmowę!

***

Sprzedaż biletów na konferencję ASYSDENT 2025 trwa na stronie https://asysdent.pl/. Można tam znaleźć również program wydarzenia, sylwetki wykładowców i szczegóły organizacyjne. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona, a wejściówek ubywa z każdym dniem! Zapraszamy!

Idź do oryginalnego materiału