ASTRO: Bezpieczny krótszy cykl radioterapii w rekonstrukcji piersi

biegowelove.pl 2 godzin temu

Jak wynika z badania zaprezentowanego 30 września na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ASTRO) w Waszyngtonie, krótsza radioterapia po mastektomii z rekonstrukcją piersi jest bezpieczna i skuteczna.

W swoim wystąpieniu lekarz medycyny Matthew Pope z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City przedstawił ustalenia swojego zespołu, z których wynika, iż ​​skrócony czas radioterapii nie zwiększa powikłań u pacjentek poddawanych rekonstrukcji piersi po mastektomii.

„Wyniki tego badania pokazują, iż możemy bezpiecznie skrócić czas leczenia tych pacjentów do trzech tygodni, bez uszczerbku dla ich rekonstrukcji” – stwierdził Pope w przygotowanym oświadczeniu.

Standardowa radioterapia raka piersi trwa od pięciu do sześciu tygodni. Jednak ostatnie badania podkreśliły potencjał krótszych cykli leczenia w zakresie skutecznego leczenia raka i poprawy jakości życia. Jednak obawy związane z wysoką dawką promieniowania uniemożliwiły niektórym kobietom zakwalifikowanie się do skróconych kursów.

Pope i jego współpracownicy zaprojektowali badanie RT Charm, aby sprawdzić, czy kobiety poddawane krótszemu cyklowi leczenia doświadczają większej liczby powikłań i skutków ubocznych. Do badania włączono 898 kobiet, u których rozwinął się jednostronny inwazyjny rak piersi, w 209 akademickich i społecznych ośrodkach onkologicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W skład zespołu wchodziły kobiety z większymi guzami (pT3N0) lub mniejszymi guzami i naciekiem regionalnych węzłów chłonnych (pT0-2 pN1-2).

Naukowcy losowo przydzielili kobiety do dwóch grup: jedna otrzymała konwencjonalne promieniowanie składające się z 25 frakcji podawanych w ciągu pięciu tygodni (łącznie 50 Gy; n = 449); Druga otrzymała radioterapię hipofrakcjonowaną składającą się z 16 frakcji podawanych w ciągu około trzech tygodni (łącznie 42,56 Gy; n = 449).

Spośród 650 kobiet, które ukończyły rekonstrukcję w okresie badania, 59% miało same implanty, a 41% miało rekonstrukcję autologiczną przy użyciu własnej tkanki, z implantami lub bez.

Dwa lata po operacji rekonstrukcyjnej powikłania wystąpiły u 14% kobiet, które przeszły krótszy cykl radioterapii, w porównaniu z 12% kobiet, które otrzymały standardowe leczenie. Naukowcy zauważyli, iż skutki uboczne związane z leczeniem były równie łagodne w obu grupach.

Ponadto, niezależnie od schematu leczenia, u kobiet po rekonstrukcji autologicznej występowało mniej powikłań (8,7%) w porównaniu z rekonstrukcją przy użyciu samego implantu (15,5%; p = 0,0043). W ciągu trzech lat leczenia nawrót nowotworu wystąpił u 1,5% kobiet, które otrzymały krótszy cykl radioterapii w porównaniu z 2,3% kobiet, które otrzymały leczenie standardowe.

Dzięki krótszemu cyklowi leczenia kobiety mogą zaoszczędzić czas i koszty, co może być szczególnie korzystne w przypadku kobiet, które muszą pokonywać duże odległości – stwierdził Pope. Naukowcy dodali, iż mają nadzieję, iż ich odkrycia zachęcą więcej ośrodków onkologicznych do stosowania krótszych cykli radioterapii u każdej kobiety poddawanej mastektomii.

Idź do oryginalnego materiału