Arbuz żółty i arbuz czerwony. Który owoc jest zdrowszy?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Arbuzy żółte i czerwone Źródło: Shutterstock / Indigo Photo Club


Arbuz żółty zaskakuje kolorem, świetnie smakuje, ale czy jest tak samo zdrowy, jak arbuz czerwony? Odpowiadamy.


Na zewnątrz wydają się identycznie, ale kiedy je rozetniesz, arbuzy żółtych odmian, zaskoczą swoim wnętrzem. Czy oprócz koloru coś jeszcze je różni?


Żółte arbuzy nie zawierają likopenu


Żółty arbuz nie jest owocem „naturalnie” występującym. Aby je uzyskać, skrzyżowano ze sobą różne rodzaje melonów. Najważniejsza różnica pomiędzy arbuzami żółtym i czerwonym wynika z ich koloru. Czerwone swoją barwę zawdzięczają likopenowi. W zamian za to żółty arbuz wygrywa, jeżeli chodzi o zawartość beta-karotenu, który podobnie jak likopen jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga chronić przed rakiem.


Poza tym oba arbuzy kilka się od siebie różnią. Żółty zwykle jest bardziej słodki, ale oba arbuzy w większości składają się z wody, dlatego dobrze je włączyć do diety w czasie upałów (woda stanowi choćby ponad 90 proc. składu arbuza). Oba arbuzy są bogate w witaminę A, E oraz witaminy z grupy B. Porcja arbuza pokrywa 13 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Owoce te są także źródłem potasu (3 proc. dziennego zapotrzebowania), miedzi, żelaza, manganu, magnezu oraz cynku.


Arbuzy są niskokaloryczne. W stu gramach owocu znajduje się tylko 30 kalorii (wg danych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności). Jednocześnie arbuz zapewnia uczucie sytości, dzięki zawartości błonnika.


Jak jeść żółte arbuzy?


Żółte arbuzy można wykorzystywać dokładnie tak samo, jak czerwone. Szczególnie ładnie wyglądają podane jednocześnie: w sałatkach czy jako owocowa przekąska. Z żółtych arbuzów można zrobić orzeźwiające lemoniady (wystarczy je zmiksować z odrobiną wody), takie arbuzy można też zamrozić w kawałkach nadzianych na patyczki i jeść jak lody. Arbuzy można także grillować albo upiec w piekarniku.
Idź do oryginalnego materiału