„Apteka dla pacjenta a nie dla aptekarza”

mgr.farm 2 dni temu

Koalicja “Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej przeprowadzili w kwietniu i maju 2024 roku badanie pt. “Apteka dla Pacjenta”. W ankiecie wzięło udział 1000 osób z całej Polski. Badanie było realizowane w grupie wiekowej 18-65+. Wśród kluczowych wniosków, jakie ono przyniosło należy wymienić, iż pacjentom najbardziej zależy na łatwej dostępności do leków. Dla znacznej większości pacjentów nie ma natomiast znaczenia, czy apteka należy do sieci aptecznej, czy do właściciela indywidualnego.

Dla pacjenta ważna jest dostępność leków oraz ich niska cena

95% pacjentów biorących udział w badaniu wskazało, iż na wybór apteki wpływa łatwa dostępność leków. kilka mniej, bo aż 92% ankietowanych, bierze pod uwagę, aby ceny kupowanych przez nich leków były jak najniższe. Przy tym, ponad 60% pacjentów potwierdziło, iż podjęli decyzję o rezygnacji z zakupów w aptece, ze względu na to, iż w innej placówce cena danego leku była niższa.

Co więcej, dla 80% badanych ważne jest, aby apteka była blisko ich miejsca zamieszkania. Jednak należy zauważyć, iż odsetek pacjentów, dla których bliskość apteki jest ważna, rośnie wraz z wiekiem (87% w wieku powyżej 56 lat). 86% ankietowanych wskazało natomiast, iż istotna dla nich jest również jakość obsługi. Z przeprowadzonego badania wynika również, iż przy wyborze apteki, mało który pacjent zwraca uwagę na to, czy należy ona do właściciela indywidualnego. Aż 81% ankietowanych wskazało to za czynnik, który nie wpływa na ich wybór.

Wyniki naszego badania jasno pokazują to, co tak naprawdę przez lata obserwujemy, czyli jakie są fundamentalne kryteria wyboru, jakimi kierują się pacjenci przy zakupie leków. I właśnie te aspekty z uwzględnieniem opinii i oczekiwań pacjentów powinny być brane pod uwagę w szerokiej dyskusji o kierunkach rozwoju branży aptecznej w Polsce – komentuje wyniki badania Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

65% badanych uważa, iż apteki powinny świadczyć usługi farmaceutyczne

Pacjenci biorący udział w badaniu “Apteka dla Pacjenta” zostali również zapytani o to, czy chcą aby w aptekach świadczone były usługi farmaceutyczne. Pozytywnie wobec tego pomysłu odniosło się aż 65% ankietowanych. 62% pacjentów wskazało natomiast, iż farmaceuci posiadają odpowiednie kompetencje do tego, by już teraz takie usługi świadczyć.

– Wyniki badań pokazują nam, iż potrzebne są takie zmiany systemowe, które zapewnią pacjentom niezakłócony dostęp do aptek i szerokiego asortymentu leków tam dostępnych. Potrzebujemy placówek aptecznych, które są blisko i które poza szeroką dostępnością leków zaoferują nam dodatkowe usługi specjalistyczne. Ufamy farmaceutom i wspieramy ich rozwój zawodowy – stąd prawdopodobnie chcielibyśmy w pełni korzystać z owoców ich wykształcenia. Przełoży się to przede wszystkim na wsparcie małych miejscowości i wsi, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – podsumowała wyniki badania Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”

Apteka dla pacjenta a nie dla aptekarza

Na narastający problem z dostępnością do aptek w programie Polsat News wskazała również dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska. Podkreśliła ona, iż jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie Apteki dla Aptekarza 2.0.

– Ten rynek wymaga uregulowań geograficznych i demograficznych i to wprowadziła, tzw. AdA 1.0. W obszarze regulacji AdA 2.0. widzimy tak dużo dodatkowych regulacji, dodatkowych obwarowań, które powodują, iż widzimy spadek dostępności (do aptek przyp. red.), mówimy o białych plamach, czyli rzeczywiście należałoby się zastanowić czy nie należy jeszcze raz pochylić się nad tymi regulacjami, włączyć szerokie grono interesariuszy, środowiska pacjenckie do głośnej dyskusji o tym, jak regulacje typu AdA 2.0. wpływają na cały rynek i jak wpływają na najważniejszego odbiorcę, czyli pacjenta – komentuje sytuację dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska

Pani Agnieszka Neumann-Podczaska proponuje także, aby przy tworzeniu regulacji Apteka dla aptekarza uwzględnić potrzebę pacjenta. Podkreśla, iż różnorodność rynku jest potrzebna, bo generuje zdrową konkurencję. Jej zdaniem kreowanie rynku musi być regulowane, jednak legislacja musi służyć pacjentowi.

– Zauważmy też, iż w tym myśleniu o nowoczesnej farmacji i o tym abyśmy stanęli zespołowo do pacjenta i odciążyli system zdrowia (…) apteki stają się placówkami ochrony zdrowia, w których pacjent może otrzymać wsparcie – podsumowuje dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska

Źródło: MB/ Niesamodzielnym.pl/ Polsat News

Idź do oryginalnego materiału