AOTMiT. Specjalistyczne rękawy dla pacjentek po mastektomii powinny być świadczeniem gwarantowanym

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: AOTMiT


Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uważa za zasadne włączenie do świadczeń gwarantowanych specjalistycznej odzieży uciskowej u pacjentek po zabiegu mastektomii oraz po zabiegu mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi.

Rada AOTMiT jednogłośnie uchwaliła pozytywną opinię w sprawie zasadności włączenia
do świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie:
• rękawów okrągłodzianych profilaktycznych kompresyjnych,
• biustonoszy kompresyjnych,
• pasów kompresyjnych,
• biustonoszy pooperacyjnych po mastektomii.

Jak uzasadniają eksperci AOTMiT, wytyczne wskazują na skuteczność stosowania odzieży uciskowej w leczeniu obrzęku limfatycznego. Wytyczne QH 2014 podkreślają, iż odzież uciskowa jest integralną częścią leczenia obrzęku limfatycznego na każdym etapie, natomiast wytyczne BC Cancer 2010 zwracają uwagę na konieczność opieki medycznej i odpowiednich badań przy rozwoju obrzęku limfatycznego. Rekomendacje australijskie i kanadyjskie skupiają się na opisie mechanizmów działania odzieży uciskowej, natomiast badanie amerykańskie – na czasie stosowania opatrunków uciskowych w fazie intensywnej i zaleceniach dotyczących kompresji w fazie utrzymywania.

Eksperci jako argumenty wskazują również na udokumentowane znaczenie odzieży uciskowej w profilaktyce obrzęków limfatycznych po leczeniu raka piersi: zapobieganie obrzękom limfatycznym, profilaktyka stanów zapalnych, polepszenie jakości życia.

Idź do oryginalnego materiału