w tej chwili w Polsce są obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży przeciw 13 groźnym chorobom zakaźnym. Jednak od kilku lat liczba zaszczepionych maluchów maleje. Dlatego od połowy lutego 2025 roku Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadza kontrole kart szczepień, aby skatalogować małych pacjentów. I co za tym idzie, wyłapać trzy grupy tych niezaszczepionych. Jakie? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?
GIS przeprowadza kontrole kart szczepień. Chce skatalogować małych pacjentów
Jak informuje gazetaprawna.pl, w ramach kontroli inspektorzy GIS sprawdzą około 10 tys. punktów szczepień w całej Polsce. W ten sposób chcą ustalić, ile naprawdę dzieci i młodzieży jest zaszczepionych i na co, a także wyłapać małych pacjentów z trzech grup:
dzieci, których rodzice świadomie nie zaszczepili,
maluchów, które nie przyjęły szczepień z powodu przeciwwskazań zdrowotnych,
dzieci, które w ogóle nie widnieją w systemie, np. z powodu wyjazdu za granicę.
Poza tym kontrola ta ma być pierwszym krokiem do wprowadzenia elektronicznych kart szczepień obowiązkowych na miejsce dotychczasowych, papierowych.
Przejrzymy karty około 7,5 miliona dzieci i młodzieży, co pozwoli nam ustalić, jaki naprawdę jest poziom zaszczepienia i jak wygląda sama kwestia prowadzenia kart
- tłumaczy Marek Waszczewski, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego w rozmowie z dziennikarzami serwisu warszawa.tvp.pl. Dodał też, iż nie jest to kontrola mająca na celu szukanie żadnych nieprawidłowości. "Ta kontrola w żadnym stopniu nie jest kontrolą dzieci, nie jest kontrolą ich rodziców, nie będziemy chodzić po domach. My wchodzimy do poradni, do przychodni, gdzie dzieci są zgłoszone i tam sprawdzimy, jak wyglądają karty" - powiedział rzecznik GIS.
Co grozi za nieszczepienie dzieci? Rodzice mogą zapłacić za to wysoką grzywnę
w tej chwili za niezaszczepienie dziecka grozi kara grzywny. Na początku wynosi ona 500 złotych, a potem stopniowo rośnie, aż osiągnie pułap 50 tys. złotych. To maksymalna wysokość kary za unikanie szczepień obowiązkowych. Przy czym nie jest ona nakładana na rodzica od razu. Najpierw powiatowi inspektorzy sanitarni wysyłają do rodziców upomnienia z prośbą o uzupełnienie brakujących szczepień. jeżeli dziecko przez cały czas nie zostanie zaszczepione, zaczyna działać Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny. Składa wówczas do wojewody wniosek o nałożenie na rodzica kary grzywny. Dopiero wtedy kara finansowa jest nakładana.