Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Case Western Reserve School of Medicine w Cleveland wykazało, iż u osób chorych na cukrzycę, które przyjmowały jeden z analogów GLP-1, ryzyko zachorowania na raka okrężnicy było mniejsze w porównaniu z osobami, które przyjmowały leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina lub insulina.
– Według naszej wiedzy jest to pierwsza wskazówka, iż ta popularna klasa leków przeciwcukrzycowych i odchudzających zmniejsza częstość występowania raka jelita grubego w porównaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi – twierdzi Rong Xu, profesor w Case Western’s School of Medicine, współautor badania.
Wyniki opublikowano 7 grudnia w czasopiśmie „JAMA Oncology”.
Analogi GLP-1 są zwykle podawane w formie iniekcji i obejmują semaglutyd (Ozempic stosowany w leczeniu cukrzycy, Wegovy stosowany w leczeniu cukrzycy), tyrzepatid (Mounjaro na cukrzycę, Zepbound na utratę wagi) i inne leki przeciwcukrzycowe, takie jak dulaglutyd (Trulicity), liraglutyd (Saxenda) i eksenatyd (Byetta).
Analogi GLP-1 i rak okrężnicy
W nowym badaniu Xu i współautor, dr Nathan Berger, prześledzili wyniki leczenia 1,2 mln Amerykanów chorych na cukrzycę, których dokumentację medyczną przechowywano w krajowej bazie danych. Wszyscy byli leczeni jakimś lekiem przeciwcukrzycowym w latach 2005–2019.
Zespół podał, iż u pacjentów, którym podawano analogi GLP-1 w celu kontrolowania cukrzycy, w okresie badania ryzyko zachorowania na raka okrężnicy było o 44 proc. mniejsze w porównaniu z osobami otrzymującymi insulinę. Przykładowo, wśród około 22 600 osób stosujących insulinę zgłoszono 167 przypadków raka jelita grubego. Jednak wśród tej samej liczby osób, które otrzymały lek na RZS GLP-1, liczba ta spadła do 94.
- Czytaj również: Wegovy, Ozempic i inne leki odchudzające, a myśli samobójcze
Zespół odkrył również, iż w porównaniu z pacjentami stosującymi metforminę ryzyko zachorowania na raka okrężnicy u pacjentów przyjmujących RA GLP-1 było o 25 proc. mniejsze.
Naukowcy zauważyli, iż ustalenia potwierdziły się niezależnie od tego, czy pacjenci mieli nadwagę czy otyłość.
– Nasze wyniki wyraźnie pokazują, iż RA GLP-1 są znacznie skuteczniejsze niż popularne leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina czy insulina, w zapobieganiu rozwojowi CRC [raka jelita grubego] – powiedział Berger, profesor medycyny eksperymentalnej w Case Zachodni.
Według American Cancer Society rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym typem nowotworu w Stanach Zjednoczonych, a każdego roku diagnozuje się 153 tys. nowych przypadków. Jest to zabójca numer dwa, powodujący śmierć ponad 52 550 osób rocznie.
Źródło: ŁW/Drugs.com