Amotaks to lek z grupy antybiotyków, którego składnikiem czynnym jest amoksycylina. Jest to substancja należąca do penicylin, która znajduje zastosowanie przy różnego typu schorzeniach bakteryjnych. Lek Amotaks ma działanie bakteriobójcze i wyróżnia się szerokim spektrum działania. Wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza i wymaga stosowania zgodnie z zaleceniami.
Lek Amotaks jest przepisywany przykładowo w chorobach takich jak bakteryjne zapalenie gardła, zatok czy ucha środkowego. Znajduje również zastosowanie w przypadku ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, a także w zapobieganiu zapaleniu wsierdzia. Jako antybiotyk o szerokim spektrum działania sprawdza się też przy innych infekcjach bakteryjnych, jednak nie będzie działać w przypadku infekcji wirusowych, o czym należy pamiętać. Co warto wiedzieć o zastosowaniu leku Amotaks oraz jego prawidłowym dawkowaniu? Jak konkretnie działa Amotaks i kto nie może stosować leku? Więcej informacji na ten temat zebraliśmy poniżej.
Spis treści
- Co to jest Amotaks? Skład leku i działanie
- Na co stosuje się antybiotyk Amotaks? Wskazania
- Dawkowanie leku Amotaks – jak stosować lek prawidłowo?
- Z czym nie łączyć Amotaksu?
- Kto nie powinien przyjmować leku Amotaks? Przeciwwskazania
- Amotaks – skutki uboczne
Co to jest Amotaks? Skład leku i działanie
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Amotaks to antybiotyk o szerokim zastosowaniu w przypadku różnego pochodzenia infekcji bakteryjnych. Lek jest dostępny w różnych postaciach, w tym w granulacie do sporządzenia zawiesiny, w tabletkach i w kapsułkach o różnej zawartości substancji czynnej. Jego składnikiem czynnym jest amoksycylina, czyli antybiotyk β-laktamowy z grupy penicylin. Amoksycylina jest półsyntetyczną penicyliną i wyróżnia się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Mechanizm działania antybiotyku polega na hamowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Amoksycylina ma budowę podobną do składników budulcowych ściany komórkowej bakterii. Blokuje jeden z ostatnich etapów procesu biosyntezy bakteryjnej ściany komórkowej, a konkretnie hamuje proces transpeptydacji, hamując działanie uczestniczącego w niej enzymu transpeptydazy. W konsekwencji prowadzi to do osłabienia komórki bakteryjnej, a następnie jej śmierci (jest to zatem antybiotyk bakteriobójczy).
Pamiętaj, iż amotaks to antybiotyk na receptę i może być przypisany jedynie przez lekarza. jeżeli występują u Ciebie takie objawy jak np. niewielki ból gardła, możesz skorzystać z oferty leków i preparatów na ból gardła i chrypkę – bez recepty, dostępnych w naszej aptece internetowej.
- Rodzina Zdrowia Tymianek i podbiał x 24 pastylki do ssania 7,31 PLN Sprawdź
- Inovox ultra x 24 pastylek do ssania o smaku miętowym 35,80 PLN Sprawdź
- Herbitussin intense x 10 pastylek do ssania 14,35 PLN Sprawdź
- Honikan Immuno syrop na odporność i energię 120 ml 15,75 PLN Sprawdź
- Rodzina Zdrowia Islantive x 30 pastylek do ssania 10,95 PLN Sprawdź
- Scandi syrop z porostem islandzkim 125 ml 16,45 PLN Sprawdź
Na co stosuje się antybiotyk Amotaks? Wskazania
Lek Amotaks stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Znajduje zastosowanie w przypadku leczenia zakażeń, za które odpowiadają bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Zgodnie z ulotką wśród wskazań do zastosowania leku Amotaks można wymienić leczenie takich chorób jak:
- ostre bakteryjne zapalenie zatok,
- ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- pozaszpitalne zapalenie płuc.
Lek Amotaks znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku infekcji bakteryjnych układu oddechowego. W ulotce znajdziemy też informacje, iż stosuje się go także w przypadku takich chorób jak:
- ostre zapalenie pęcherza moczowego,
- ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- bezobjawowy bakteriomocz u pacjentek w ciąży,
- choroba wrzodowa żołądka związana z infekcją H. pylori,
- ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej,
- zakażenia mające związek z protezowaniem stawów.
Lek Amotaks jest wskazany dodatkowo w przypadku występującej u pacjenta boreliozy, poza tym znajduje zastosowanie w zapobieganiu wystąpienia zapalenia wsierdzia.
Dawkowanie leku Amotaks – jak stosować lek prawidłowo?
Lek Amotaks wymaga stosowania w sposób zgodny z zaleceniami lekarza, w tym w dawkach przez niego określonych i przez czas przez niego wskazany. Dawkę leku dobiera się do masy ciała pacjenta, jego wieku oraz wskazania, w związku z którym preparat ma być stosowany.
W przypadku konieczności stosowania leku przez dzieci o masie ciała poniżej 40 kg lekarz ustala dawkę indywidualnie. Najczęściej wówczas stosuje się 40-90 mg amoksycyliny na każdy kilogram masy ciała dziecka na dobę, przy czym lek podaje się w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Jednocześnie w ulotce znajdziemy informację, iż maksymalna zalecana dawka dobowa leku Amotaks to 100 mg amoksycyliny na 1 kg masy ciała dziecka.
Dawkowanie leku Amotaks u dorosłych, osób w podeszłym wieku i dzieci o masie ciała 40 kg lub więcej różni się od wskazania, czyli rodzaju zakażenia i jego nasilenia. Zwykle pacjenci przyjmują 250-500 mg amoksycyliny trzy razy na dobę lub 750-1000 mg amoksycyliny co 12 godzin. W przypadku ciężkich zakażeń rekomendowana dawka antybiotyku to 750-1000 mg przyjmowane trzy razy na dobę, a w przypadku ostrego zapalenia pęcherza stosuje się dawkę 3 g dwa razy na dobę przez tydzień. jeżeli Amotaks będzie wykorzystany do leczenia boreliozy przy pojedynczym rumieniu wędrującym, wdraża się dawkę 4 g na dobę, a przy objawach układowych do 6 g na dobę. Dawkowanie Amotaks przy chorobie wrzodowej żołądka to 750-1000 mg dwa razy na dobę przez 7 dni (w skojarzeniu z innymi przepisanymi przez lekarza w tym przypadku lekami). W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lekarz może zadecydować o konieczności indywidualnego dostosowania dawkowania antybiotyku.
Bardzo istotne jest to, aby pacjent przyjmował lek do końca zaleconej przez lekarza terapii, choćby jeżeli wcześniej poczuje się już lepiej. Zbyt szybkie odstawienie leku może skutkować nawrotem infekcji. jeżeli natomiast pacjent omyłkowo pominie dawkę leku, powinien ją przyjąć w momencie przypomnienia, jednak kolejna dawka preparatu nie może być przyjęta zbyt wcześnie (należy odczekać min. 4 godziny).
Nie należy ponadto przyjmować większej dawki leku Amotaks niż rekomendowana, gdyż może to prowadzić do takich objawów jak podrażnienie żołądka i jelit objawiające się nudnościami, wymiotami lub biegunką, ewentualnie obecność kryształków w moczu objawiająca się mętnym moczem lub problemami z jego oddawaniem.
Z czym nie łączyć Amotaksu?
Koniecznie należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent przyjmuje, przyjmował ostatnio bądź zamierza przyjmować jakiekolwiek leki. Szczególnie należy uważać na łączenie leku Amotaks z niektórymi lekami stosowanymi przy dnie moczanowej, lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi, innymi antybiotykami czy metotreksatem. Szczegółowa lista szkodliwych interakcji została przedstawiona w ulotce.
Kto nie powinien przyjmować leku Amotaks? Przeciwwskazania
Trzeba pamiętać, iż mimo licznych wskazań do stosowania leku Amotaks, nie każdy pacjent może z niego bezpiecznie korzystać. Lek posiada bowiem również przeciwwskazania. Można do nich zaliczyć uczulenie na amoksycylinę, a także uczulenie na penicylinę bądź jakikolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Przeciwwskazaniem do wdrożenia terapii lekiem Amotaks jest również stwierdzone kiedykolwiek wcześniej uczulenie na jakikolwiek inny antybiotyk.
Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza w sprawie ewentualnego zastosowania leku. Przed zastosowaniem leku z lekarzem powinny się również skonsultować osoby chorujące na mononukleozę zakaźną, a także osoby zmagające się z chorobą nerek bądź problemem nieregularnego oddawania moczu.
Amotaks – skutki uboczne
U niektórych pacjentów przyjmujących lek Amotaks mogą wystąpić pewne działania niepożądane, jednak nie pojawiają się one u każdej osoby poddawanej terapii. Niektóre z działań niepożądanych są określane jako ciężkie, a ich wystąpienie wymaga natychmiastowego przerwania stosowania leku i bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem, gdyż pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Do takich działań niepożądanych można zaliczyć np. reakcje uczuleniowe, ciężkie reakcje skórne czy zapalenie jelita grubego.
Jeśli chodzi o inne działania niepożądane Amotaks, lek często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) powoduje wysypkę skórną, nudności i biegunkę. Niezbyt często natomiast (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) przyczynia się do wymiotów. Bardzo rzadko (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) lek powoduje pleśniawki, zawroty głowy, zaburzenia czynności nerek, drgawki, nadmierną aktywność czy żółty/brązowy/czarny włochaty język. Bardzo rzadko też odpowiada za nadmierny rozpad czerwonych krwinek (co może prowadzić do anemii), a także za zmniejszenie liczby białych krwinek czy płytek krwi, poza tym może przyczyniać się do wydłużenia czasu krzepnięcia krwi.
Ze szczegółową listą możliwych skutków ubocznych Amotaks i częstotliwością ich występowania można się zapoznać, wnikliwie czytając ulotkę dołączoną do opakowania preparatu.
Bibliografia:
- Ulotka Amotaks (dostęp online 12.2024),
- ChPL Amotaks (dostęp online 12.2024),
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=88 (dostęp online 12.2024),
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/86501,Amotaks-tabletki (dostęp online 12.2024),
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Amoksycylina (dostęp online 12.2024).