Onkofundacja Alivia stworzyła jedyną w Europie kompleksową platformą online dla osób chorych na raka. Dzięki rejestracji na stronie Fundacji pacjenci otrzymają darmowy dostęp do spersonalizowanych informacji o swojej chorobie oraz najkrótszej kolejce do badań, mapy polecanych ośrodków i lekarzy, a także możliwość założenia zbiórki oraz skorzystania z dodatkowych benefitów, jak np. porada psychologa, dietetyka czy bezpłatny przejazd taksówką. Wszystko w jednym miejscu, dostępne online.
Jak przypominają przedstawiciele Alivii, w tej chwili w Polsce z chorobą nowotworową żyje około 1,17 mln osób, a rak jest najczęstszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym. Statystyki wskazują, iż na raka zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Pacjenci często już podczas procesu diagnostyki czują się zagubieni i osamotnieni – nie wiedzą, jakie powinny być ich kolejne kroki, gdzie szukać informacji i pomocy. W Polsce jest dużo organizacji i programów wspierających pacjentów onkologicznych. Brakowało jednak przestrzeni, gdzie chorzy i ich najbliżsi znajdą w jednym miejscu indywidualnie dostosowane informacje dotyczące diagnostyki i leczenia.
U osób, które usłyszą diagnozę choroby nowotworowej, od razu pojawiają się setki pytań: Co dalej? Do kogo mam jechać? Gdzie się zgłosić? Jakie badania mam dostarczyć? Kiedy najszybciej mogę rozpocząć terapię? Szukają odpowiedzi na własną rękę, zwykle w internecie, wśród znajomych czy lekarzy. Brakuje jednak wyczerpującego, sprawdzonego źródła wiedzy. Z tą myślą I fundacja Alivia stworzyła jedyną tego rodzaju platformę w Europie, która pokazuje chorym na nowotwory mapę drogową – co robić, co się zdarzy, gdzie najszybciej można się dostać do lekarza, w jaki sposób działać itp. – a na każdym etapie pacjent może liczyć na wsparcie i doradztwo.
“W Onkofundacji Alivia dodajemy odwagi pacjentom onkologicznym i ich rodzinom w codziennym mierzeniu się z rakiem. Nasza platforma jest kolejnym narzędziem, za pomocą którego wspieramy chorych, jednocześnie oddając sprawczość w ich własne ręce. Oferujemy w jednym miejscu rzetelną wiedzę, możliwość założenia zbiórki na leczenie czy wymienienia się doświadczeniami z osobami w podobnej sytuacji. Już od 14 lat wspieramy naszych podopiecznych i mamy do tego wiedzę oraz sprawdzone programy pomocowe. Do tej pory były one jednak rozproszone w poszczególnych projektach – teraz dajemy pacjentom dostęp do tego wszystkiego w jednym miejscu, na dodatek w zaciszu ich własnego domu” – mówi Dagmara Dyba z Fundacji Alivia, koordynatorka projektu.
Aby uzyskać dostęp do platformy, użytkownik musi się zarejestrować. Dzięki informacjom wpisanym w momencie rejestracji zawartość platformy jest dostosowana do konkretnego użytkownika, rodzaju raka, z jakim się zmaga oraz etapu choroby. Zatem osoby np. z rakiem piersi w trakcie diagnostyki otrzymają inne informacje oraz wskazówki niż osoby w trakcie leczenia. Platforma umożliwia także w kilku prostych krokach założenie zbiórki na pokrycie nierefundowanych kosztów leczenia czy kontakt z innymi chorymi. Ponadto dla użytkowników dostępnych jest wiele dodatków i usług, z których mogą skorzystać. Wśród benefitów znajdują się m.in. darmowe konsultacje z psychologiem, dietetykiem, trychologiem, tłumaczenie dokumentacji medycznej czy porady z zakresu prawa medycznego i prawa pracy. Dodatkowo partnerzy Onkofundacji oferują również rabaty na badania genetyczne, suplementy, kosmetyki, peruki, audiobooki, e-booki, karnety na siłownię czy catering dietetyczny. Pakiet benefitów, który Alivia oferuje wraz ze swoimi partnerami, jest bardzo atrakcyjny i stale się poszerza.
Fundacja, która dodaje odwagi
Onkofundacja Alivia działa na rzecz zwiększania dostępu do optymalnej opieki onkologicznej oraz dostarcza nowoczesne narzędzia pacjentom, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące ich zdrowia oraz leczenia. Zabiega także o zmiany w systemie zdrowotnym dla tych, którzy kiedyś usłyszą diagnozę. Alivia dodaje odwagi wszystkim chorym i wyrównuje szanse na skuteczne leczenie dla Polek i Polaków, bez względu na status społeczno-ekonomiczny czy miejsce zamieszkania.
“Bardzo zależy nam, żeby onkopacjenci oraz ich bliscy, wiedzieli, iż nie są sami i oprócz onkologów i rzeszy lekarzy, mają też bezpieczną przestrzeń, która pomoże im w przejściu przez proces leczenia. Działamy, aby każdemu pacjentowi dostarczyć potrzebne wsparcie, choćby takie, o jakim w pierwszej chwili by nie pomyślał. Przykładem są konsultacje z dietetykiem. Nie jest to z pewnością pierwszą myślą chorych, a jednak odpowiednie wsparcie żywieniowe leczenia daje bardzo pozytywne efekty” – podkreśla Anna Zachara-Widła z Fundacji Alivia, menadżerka programów pomocowych.