Wielkie utrudnienia dla plażowiczów! W sobotę i niedzielę na wybrzeżu zawisły czerwone flagi zakazujące wejścia do wody. Powód? Groźne zakwity sinic, które opanowały kolejne kąpieliska w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Do tego dochodzą wysokie fale i prądy wsteczne. Letni wypoczynek nad Bałtykiem stanął pod znakiem zapytania.
Z danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, iż w niedzielę (20 lipca 2025 roku) nie można korzystać już z 15 kąpielisk w północnej części Polski. Wśród nich znajdują się m.in.:
-
Gdańsk Brzeźno – trzy kąpieliska zamknięte z powodu sinic,
-
Jelitkowo w Gdańsku – dwa zamknięte odcinki plaży,
-
Jezioro Skrzynki Duże w Nowym Karpnie na Kaszubach,
-
Jezioro Gałęźne w Kościerzynie,
-
Trzebież nad Zalewem Szczecińskim w woj. zachodniopomorskim.
- Świnoujście zakorkowane. Miasto stoi. Zmotoryzowani jednodniowi turyści sparaliżowali komunikację. Mieszkańcy bezradni
- Skąd źródło zakażenia cholera w Polsce
- Przypadek cholery w Zachodniopomorskim ! Pacjentka nie wyjeżdżała za granicę – już ponad 20 osób na kwarantannie!
Niebezpieczne sinice to nie wszystko – dodatkowym zagrożeniem są wysokie fale oraz prądy wsteczne, które zmusiły ratowników do wywieszenia czerwonych flag także tam, gdzie woda wydawała się czysta.
Czym są sinice i dlaczego są groźne?
Sinice, znane również jako cyjanobakterie, to jedne z najstarszych organizmów na Ziemi. Choć naturalnie występują w wodzie, ich masowy zakwit – szczególnie latem – może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Główne przyczyny ich występowania to wysoka temperatura, brak opadów, słaby wiatr i duża zawartość biogenów, zwłaszcza fosforanów.
Objawy po kontakcie z wodą zanieczyszczoną sinicami mogą obejmować:
-
swędzącą wysypkę skórną,
-
zaczerwienienie oczu i spojówek,
-
problemy żołądkowe – nudności, wymioty, biegunka,
-
bóle brzucha po przypadkowym połknięciu wody.
Lekarze i ratownicy apelują, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody oznaczonej czerwoną flagą – może to zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.
Co robić w takiej sytuacji?
Zawsze sprawdzaj aktualny stan kąpielisk w Serwisie Kąpieliskowym GIS lub u ratowników na miejscu. jeżeli masz wątpliwości co do jakości wody – zrezygnuj z kąpieli. Dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na skutki kontaktu z sinicami.