Kojarzenie choroby zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) wyłącznie z krzykliwymi, roztargnionymi i zapominalskimi chłopcami może być złudne, a choćby krzywdzące. Dlaczego? Ponieważ w przypadku kobiet objawy ADHD są zupełnie inne. Łączenie tego rodzaju choroby wyłącznie z wyżej wymienionymi cechami sprawia, iż u kobiet choroba ta często nazywana jest tzw. cichym lub ukrytym zaburzeniem. Zamiast otrzymać pomoc, często słyszą, iż są niewystarczające, leniwe i niezorganizowane. W rzeczywistości borykają się z chorobą, o której choćby nie mają pojęcia.
ADHD u dorosłych kobiet - objawy
Kolejnym problemem, oprócz braku diagnozy ADHD u kobiet jest to, iż wraz z upływem lat u mężczyzn objawy świadczące o chorobie najczęściej słabną, a u kobiet pozostają niezmienne, wpływając na:
- życie rodzinne
- kontakty towarzyskie
- osiągnięcia zawodowe
Wśród symptomów choroby, jaką jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej należy wymienić:
- zmienne nastroje – płacz, wybuchy gniewu;
- problemy z radzeniem sobie ze stresem;
- impulsywność;
- problemy z organizacją;
- problemy z wielozadaniowością;
- brak umiejętności zarządzania czasem;
- trudności w podtrzymywaniu relacji z bliskimi, przyjaciółmi i partnerami;
- problemy z planowaniem dnia, pracy, wyjazdów, itp.;
- trudności z zaangażowaniem się w realizację planów;
- problemy z odżywianiem;
- popadanie w uzależnienia;
- problemy z doprowadzaniem rozpoczętych spraw i projektów do końca.
Diagnozowanie ADHD - zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u kobiet
Diagnozowanie ADHD u dojrzałych kobiet jest łatwiejsze niż w przypadku kilkuletnich dziewczynek, czy nastolatek. Nie oznacza to jednak, iż zadanie jest proste. Zaburzenia neurorozwojowe w takich przypadkach przebiegają przecież w zupełnie inny sposób. Oczywiście, można natknąć się na nadpobudliwą, wykazującą agresywne cechy nastolatkę. Jednak najczęściej w przypadku dziewczynek wyróżnia się takie objawy jak: rozkojarzenie, zapominalstwo, gadatliwość, gubienie przedmiotów czy spóźnialstwo. Są to cechy mało problematyczne w porównaniu z zachowaniami chłopców. Dlatego rzadko kiedy kojarzone są z ADHD. W przypadku dorosłych kobiet, choć diagnoza jest z pozoru łatwiejsza, to problem polegać może bardziej na uświadomieniu sobie, iż takie objawy jak słaba organizacja pracy, niezdolność do wielozadaniowości czy problemy z zarządzaniem czasem to nie lenistwo, ale po prostu zaburzenia, które należy leczyć. Bardzo często u dojrzałych kobiet diagnoza następuje w chwili wystąpienia objawów i zdiagnozowania ADHD u dzieci – choroba ta jest genetyczna.
Kobiety borykające się z ADHD powinny wiedzieć, iż nie zostały z chorobą same. Zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia w przypadku tej choroby wykazuje się bardzo dużą skutecznością. Obie te formy leczenia pomagają w nauce funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Warto więc o pomoc poprosić wykwalifikowanych specjalistów. Przede wszystkim takich, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząć klikając tutaj: Zapisz się na terapię.