Adam Witkowski pełnomocnikiem ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowe zarządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Profesora Tomasza Hryniewieckiego na tym stanowisku zastąpił prof. Adam Witkowski.

Profesor Tomasz Hryniewiecki pełnił funkcję pełnomocnika od stycznia 2022 roku. Teraz zastąpi go prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej oraz członek rady naukowej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2019-21.

Do zadań pełnomocnika należy:

  • ocena prowadzonych działań z zakresu chorób układu krążenia.
  • koordynacja przygotowania i wdrożenia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.
  • monitorowanie efektów realizacji Programu, w tym realizacji Krajowej Sieci Kardiologicznej.
  • koordynacja przygotowania rocznych harmonogramów realizacji Programu uwzględniających podział środków finansowych pomiędzy poszczególne obszary i działania Programu.
  • koordynacja sprawozdawczości.

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia (NPChUK) – to program wieloletni na lata 2022-2032 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej kardiologii i dziedzinach pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia (ChUK). Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały nr 247 z dnia 6 grudnia 2022 r., która weszła w życie w dniu 28 grudnia 2022 r.

Głównym celem NPChUK jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK. Realizacja Programu powinna przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania w populacji Polskiej klasycznych czynników ryzyka ChUK takich jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość, cukrzyca. Poprawi się także jakość życia pacjentów z ChUK w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia. Program ma zapewnić obywatelom równy i adekwatny do potrzeb dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia.

Idź do oryginalnego materiału