„Wirus gorszy niż wojna”. WHO przygotowane na kolejne pandemie

news.5v.pl 3 dni temu

Po latach negocjacji kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia doszły do porozumienia ws. sposobów walki z przyszłymi pandemiami. Ma to pomóc w uniknięciu błędów popełnionych w przypadku COVID-19.

Rozmowy prowadzone były od trzech lat. Umowę podpisano o 2 w nocy w środę. Ma 32 strony i zawiera rozwiązania dotyczące badań, dystrybucji szczepionek i leków, oraz transferu technologii w przemyśle farmaceutycznym.

WHO. Historyczne porozumienie ws. pandemii


– Dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym w naszej wspólnej podróży do bezpieczniejszego świata – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodał, iż wirus jest „najgorszym wrogiem”. – Jest gorszy od wojny – powiedział.

Zobacz również:


Do ostatniej chwili trwały dyskusje na temat transferu technologii farmaceutycznych. Biedniejsze państwa oskarżyły te bogatsze o gromadzenie szczepionek i testów oraz monopolizację rynku. Kraje, w których działają największe koncerny farmaceutyczne, stanowczo temu zaprzeczyły i prosiły, aby transfery nie były obowiązkowe.

Do porozumienia udało się dojść, a wszystkie transfery farmaceutyczne muszą być „wzajemnie uzgodnione”. Ostateczna wersja umowy zostanie przedstawiona na dorocznym zgromadzeniu WHO w przyszłym miesiącu.

WHO zapobiegnie pandemii. USA nieobecne na obradach


Umowa podpisana przez kraje zrzeszone przez WHO zakłada utworzenie „systemu dostępu do patogenów i podziału korzyści z nich wynikających”, co może się przydać w opracowywaniu leków i szczepionek. Dostęp do tych produktów ma być także o wiele bardziej poszerzony.

Zobacz również:


– W czasach, gdy multilateralizm jest zagrożony, państwa członkowskie WHO zjednoczyły się, aby powiedzieć, iż kolejną pandemię pokonamy w jedyny możliwy sposób: poprzez współpracę – powiedziała była premier Nowej Zelandii Helen Clark, współprzewodnicząca Niezależnego Panelu ds. Gotowości i Reagowania na Pandemie.

Nieobecne na negocjacjach były Stany Zjednoczone. To właśnie USA w trakcie pandemii zdecydowały się na cięcie wydatków na pomoc zagraniczną, co doprowadziło do kryzysu.

Ponadto Donald Trump po objęciu urzędu oskarżył WHO o tuszowanie odpowiedzialności Chin podczas i zapowiedział opuszczenie organizacji. Roczne składki USA wynosiły 130 mln dolarów.

Źródło: AFP

Zobacz również:



Kierwiński w ”Gościu Wydarzeń” o rosnącej drożyźnie: Inflacja jest o niebo niższa, niż za rządów PiSPolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału