Przypomnijmy, iż według aktualnie obowiązującej ustawy o izbach aptekarskich odpowiedzialności zawodowej podlega każdy członek samorządu zawodu farmaceuty. Czyli de facto każdy praktykujący farmaceuta – ponieważ chcąc wykonywać zawód musi on przynależeć do jednej z okręgowych izb aptekarskich. Farmaceuci mogą stanąć przed sądem aptekarskim za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu farmaceuty.
Jak czytamy w artykule 45a, za obwinionego uważa się farmaceutę, wobec którego w toku postępowania wyjaśniającego rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub przeciwko któremu skierował do sądu aptekarskiego wniosek o ukaranie.
Sąd aptekarski może orzekać 4 rodzaje kar:
- upomnienia,
- nagany,
- zawieszenia prawa wykonywania zawodu farmaceuty – na okres od 3 miesięcy do 3 lat,
- pozbawienia prawa wykonywania zawodu farmaceuty.
Informacje na temat ukaranych farmaceutów posiadają poszczególne okręgowe izby aptekarskie. Zwrócono się więc do nich z zapytaniem-wnioskiem o udzielenie informacji publicznej.
– Ile postępowań przed sądem aptekarskim zakończyło się w 2024 roku zawieszeniem lub odebraniem Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty w Państwa Izbie i jakie były powody takich decyzji – tak brzmiało zadane drogą mailową pytanie.
Wszystkie izby udzieliły odpowiedzi w czasie określonym przez prawo – czyli w ciągu 14 dni od wysłania zapytania. Co z tych odpowiedzi wynikło?
W 6 z 20 istniejących okręgowych izb aptekarskich w ubiegłym roku wymierzono kary zawieszenia prawa wykonywania zawodu farmaceuty. W żadnej izbie nie orzeczono odebrania prawa wykonywania zawodu. Łącznie odnotowano 9 przypadków zawieszenia PWZ farmaceutom.
Szczegóły poniżej.
Niedopełnienie obowiązków kierownika apteki
Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o jednym przypadku wymierzenia kary zawieszenia PWZ – na najkrótszy możliwy czas, czyli 3 miesiące.
– Przed Okręgowym Sądem Aptekarskim przy Gdańskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej w 2024 roku jedno postępowanie zakończyło się zawieszeniem Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty z powodu niedopełnienia obowiązków kierownika apteki przez farmaceutę – czytamy w odpowiedzi.
- Czytaj również: Nieuprawnione wykorzystywanie tytułu zawodowego farmaceuty. NIA reaguje
Ale to nie jedyna kara wymierzona temu farmaceucie. Łącznie poza zawieszeniem PWZ otrzymał on też karę nagany.
Na prośbę o doprecyzowanie, jakie przepisy zostały złamane, GOIA przedstawiła obszerną listę naruszeń, których dokonał ukarany kierownik. Gdyby rozpatrywać je osobno, to farmaceuta otrzymałby karę… zawieszenia prawa wykonywania zawodu na 3 miesiące, 3 nagany oraz 9 upomnień. Więcej o tym w kolejnym artykule, już wkrótce.
Najwyższa orzeczona kara
Spośród izb, które zawiesiły PWZ, najwyższy wymiar kary przyznała m.in. Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi. Wymierzono karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres 2 lat.
– Informujemy, iż w 2024 r. zakończyło się jedno postępowanie przed Okręgowym Sądem Aptekarskim w Łodzi, w którym wymierzono karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu, na skutek uznania za winnego przewinienia zawodowego polegającego na naruszeniu § 10 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz.U. 2002 nr 187 poz. 1565) oraz § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. z 2022 r, poz. 2363 ze zm.) – odpowiedział przedstawiciel OIA Łódź.
Z przesłanej odpowiedzi wynika, iż naruszenia dotyczyły nieprawidłowości w zakresie dokumentacji sprzedaży produktów leczniczych i/lub wyrobów medycznych oraz ewidencji elektronicznej, która nie zgadzała się z aktualnym stanem magazynowym apteki.
Błędy w ewidencji psychotropów
O wyższym wymiarze kary dla kierownika apteki zadecydował sąd aptekarski Beskidzkiej OIA.
– Przed Okręgowym Sądem Aptekarskim Beskidzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bielsku-Białej – w roku 2024 zakończyło się jedno postępowanie, skutkiem którego było zawieszenie Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty na okres 6 miesięcy. Powodem było naruszenie przepisów Ustawy Prawa Farmaceutycznego – przekazano.
Dokładniej chodziło o błędy w dokumentacji zakupu oraz ewidencji elektronicznej przychodu i rozchodu środków odurzających grupy II-N, substancji psychotropowych grup III-P i IV-P oraz prekursorów kategorii 1 – która powinna być prowadzona w postaci comiesięcznych zestawień. Nadzór nad tymi obszarami należy do zadań kierownika apteki.
Ponadto w odpowiedzi zwrócono również uwagę na naruszenie zapisu w ustawie o izbach aptekarskich. Mówi on o tym, iż członkowie samorządu zawodu farmaceuty są obowiązani przestrzegać zasad etyki i deontologii zawodowej, godnie zachowywać się i sumiennie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.
Odsprzedanie do innej apteki
Sąd aptekarski przy Ślaskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej również orzekł jedną karę zawieszenia PWZ – na okres 3 miesięcy.
– Kara zawieszenia orzeczona została w związku ze stwierdzonymi zawinieniami polegającymi na dopuszczeniu się szeregu nieprawidłowości w funkcjonowaniu apteki, które polegały na nienależytym sprawowaniu nadzoru nad przyjmowaniem, wydawaniem, przechowywaniem i identyfikacją produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz na sprzedaży produktów leczniczych oraz asortymentu wymienionego w art. 72 ust. 5 ustawy Prawo Farmaceutyczne do innej apteki, jak również na nieprawidłowym prowadzeniu ewidencji przychodu i rozchodu środków odurzających, substancji psychotropowych oraz prekursorów kategorii 1 – czytamy w uzasadnieniu.
Sprzedaż do celów rekreacyjnych? Aż 4 przypadki na Dolnym Śląsku
Najwięcej spraw zakończonych zawieszeniem prawa wykonywania zawodu odnotowano w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej. W przypadku 2 farmaceutów orzeczono karę zawieszenia PWZ na okres 2 lat i karę nagany. O jednej z tych spraw pisaliśmy już na portalu MGR.FARM. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż farmaceuta kierujący apteką zamieszaną w nielegalny handel lekami z pseudoefedryną, zasługuje na karę 24 miesięcy zawieszenia prawa wykonywania zawodu. W rezultacie wydłużył o 18 miesięcy karę, którą wymierzył mu okręgowy sąd aptekarski.
- Czytaj również: Surowa kara dla kierownika apteki nielegalnie handlującej pseudoefedryną
Ponadto jednemu farmaceucie zawieszono PWZ na 3 miesiące. DOIA przekazała również informację o nieprawomocnym wyroku w postaci zawieszenia prawa wykonywania zawodu farmaceuty na rok. Co spowodowało takie decyzje?
– We wszystkich przypadkach, głównym zarzutem wobec farmaceuty było dokonanie przez Aptekę niezgodnej z art. 86a ust. 1 pkt 1 Prawa farmaceutycznego oraz art. 71a ust. 2,3 i 4 Prawa farmaceutycznego sprzedaży znacznych ilości produktów leczniczych zawierających w składzie substancję o działaniu psychoaktywnym, określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży (Dz. U. 2016.2189), w okolicznościach, które wskazywały, iż te produkty lecznicze nie były zbywane w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności/pacjentów wyłącznie na potrzeby ich leczenia – uzasadniano.
Odwrócony łańcuch dystrybucji
Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska w Zielonej Górze wskazała jedno postępowanie zakończone zawieszeniem PWZ.
– Tut. sąd wydał jedno orzeczenie o zawieszeniu PWZF za udział farmaceuty w odwróconym łańcuchu dystrybucji produktów leczniczych (sprawa z odwołaniem do NSA – Naczelnego Sądu Administracyjnego) – odpowiedziano na wniosek.
©MGR.FARM