7 sprawdzonych przepisów na jesienne nalewki. Na liście jarzębinówka i nalewka z dyni

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Nalewka z jarzębiny Źródło: Shutterstock / Tasha Cherkasova


Schyłek lata i początek jesieni to czas, kiedy można wykorzystać sezonowe owoce, aby zrobić jesienne nalewki o zdrowotnych adekwatnościach. To między innymi nalewki z dyni, jarzębiny czy owoców czarnego bzu.


Nalewki z sezonowych owoców są cenione nie tylko za smak, ale również za swoje adekwatności lecznicze. Większość z nich może być wsparciem podczas infekcji oraz dolegliwości ze strony układu trawiennego. WAŻNE: Nalewek nie powinny pić dzieci, kobiety w ciąży i inne osoby, które z różnych względów nie mogą spożywać alkoholu. Według WHO nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. jeżeli na stałe przyjmujesz leki, wszelkie dodatkowe terapie skonsultuj ze swoim lekarzem.


7 sprawdzonych przepisów na jesienne nalewki


Zrobione we wrześniu będą idealne na sezon zimowych infekcji.


Dla smaku nalewki owocowe zwykle się dosładza i tak jest w większości naszych przepisów, jednak dodatek cukru (albo dowolnego miodu– chociaż trzeba pamiętać, iż miód zmieni smak nalewki) nie jest konieczny, jeżeli zależy ci jedynie na leczniczym działaniu nalewek. Szczególnie polecamy zastosować tę zasadę przy nalewce z owoców kaliny.


Jak zbierać owoce na nalewki?


Produkty wykorzystywane do robienia nalewek powinny być możliwie najlepszej jakości. Owoce powinny być dojrzałe, zdrowe i nieuszkodzone. Nadpsute czy spleśniałe należy wyrzucić. Wiele jesiennych owoców można nazbierać samemu – to przede wszystkim dziko rosnące czarny bez, kalina, jarzębina czy śliwki mirabelki. Zbierając takie owoce, należy jednak pamiętać, aby wybierać miejsca z dala od centrów miast i ruchliwych dróg. Owoce należy zawsze dobrze umyć i oczyścić.


Jak długo muszą stać nalewki?


Przy nalewkach potrzebna jest cierpliwość, bo im dłużej nalewka stoi, tym jest lepsza. Zwykle to minimum trzy miesiące, ale np. takie nalewki jak pigwówka czy nalewka z kaliny najlepsze będą jeżeli podstoją dłużej, niż sześć miesięcy (wielu uważa, iż pigwówka najlepsza jest po roku).
Idź do oryginalnego materiału