7 najciekawszych świątecznych kampanii społecznych 2023 roku

sektor3-0.pl 9 miesięcy temu

Idą Święta! Nie da się już tego przeoczyć ani opóźnić w czasie. Wigilia tuż, tuż, a w większość polskich domów świecą choinkowe drzewka, pachną pierniki i migają świąteczne lampki. jeżeli chcecie poczuć jeszcze mocniej bożonarodzeniową atmosferę, zapraszamy na przegląd świątecznych kampanii społecznych. Może będą dla Was inspiracją do tego, aby otworzyć serce i ręce i sprawić, żeby dla kogoś zupełnie Wam obcego były pełne cudów? A może przyniosą garść pomysłów na kolejne działania i akcje waszych organizacji, nie tylko w Święta? Zapraszamy!

Marketing społeczny w Twojej skrzynce!

Dla wielu organizacji społecznych okres świąt Bożego Narodzenia jest czasem, w którym bardzo mocno liczą na pomoc Darczyńców, sponsorów, partnerów. Atmosfera świąteczna sprawia, iż wielu z nas faktycznie dostrzega ogrom potrzeb i problemów, jakie generuje dzisiejszy świat. Dostrzegamy tych najbardziej potrzebujących. Chcemy mocniej zaangażować się w pomaganie, zwłaszcza iż w codziennej gonitwie nie znajdujemy na to czasu. Dlatego też święta sprzyjają kampaniom społecznym, które chcą pokazać nam, iż dookoła nas jest naprawdę mnóstwo ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.

Przykłady świątecznych kampanii społecznych, które warto znać w tym roku

Mikołaju, podobno grzeczne dzieci dostają na Gwiazdkę to, o czym marzą…

Warszawska Fundacja „Dorastaj z nami” wspiera dzieci, których rodzice zginęli na służbie. Dla jej podopiecznych Święta Bożego Narodzenia to szczególnie trudny czas. Taty-bohatera lub mamy-bohaterki, którzy podczas służby stracili życie, już z nimi nie ma. Ciężko pojąć to, iż być może ratował życie innego dziecka lub dorosłego. I choć zwykle Mikołaj spełnia dziecięce świąteczne marzenia, tego o powrocie taty lub mamy do domu, spełnić się nie da. Dlatego też Fundacja „Dorastaj z nami” w swojej kampanii zachęca do tego, aby na Gwiazdkę podarować osieroconym dzieciom prezent, który będzie miał moc cały rok. Finansowe wsparcie udzielone w tym okresie sprawi, iż dziecko, które straciło rodzica, uzyska fachową pomoc psychologiczną, która pomoże mu choć trochę uporać się ze stratą.

Czy można podarować Wigilię?

Samotni Seniorzy to ta grupa społeczna, dla której okres świąt Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma trudnymi chwilami i cierpieniem. Gdy my zasiadamy do wigilijnych stołów, oni nie mają nikogo, kto chwyci ich za rękę i podzieli się z nimi opłatkiem. Dlatego też jak co roku Stowarzyszenie mali bracia Ubogich uruchomiło kampanię, która ma na celu uwrażliwienie nas na potrzeby osób starszych. Dzięki niej możemy otworzyć oczy i ze zdumieniem dostrzec, jak wiele wśród nas jest osób w podeszłym wieku, które są faktycznie samotne i opuszczone, które tak bardzo potrzebują naszego wsparcia. Darowizna w wysokości zaledwie 100 zł wystarczy, aby Stowarzyszenie mogło zorganizować posiłek wigilijny, upominek i pokryć koszty dojazdu dla jednego seniora do miejsca, w którym organizowana będzie wigilijna kolacja. Ponadto Stowarzyszenie potrzebuje również środków na organizację świątecznych wizyt u tych starszych osób, które nie mogą dotrzeć na spotkanie.

A gdy już mówimy o seniorach, warto również wspomnieć o akcji Święty Mikołaj dla Seniora. To kampania organizowana od 2018 roku, której celem jest zwrócenie naszej uwagi na osoby, które starość spędzają w domach opieki i pomocy społecznej. Ich Podopieczni mogą napisać List do świętego Mikołaja, w którym podzielą się swoimi potrzebami i marzeniami. Opublikowane na stronie www.swietymikolajdlaseniora.pl listy czytają Darczyńcy i decydują, które z marzeń zdecydują się spełnić. W tym roku seniorzy napisali ponad 15 tysięcy listów. Każdy z nich znalazł już swojego opiekuna! Jednak działania Fundacji Święty Mikołaj dla Seniora można wspierać cały rok!

A kiedy święta nie cieszą?

Poruszająca kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce również daje do myślenia. Jak mocno nie lubią świąt dzieci, które nie znają swoich rodziców? Jak bardzo czekają na to, aby minęły? Czy jest coś, co sprawi, iż będzie im choć trochę lżej? W swojej kampanii Stowarzyszenie prosi o wsparcie na organizację świąt Bożego Narodzenia dla podopiecznych, a także na opiekę nad nimi w kolejnych latach.

Na stronie internetowej organizacji znajdziemy również nietypowy adwentowy kalendarz. Przyzwyczajeni do kalendarzy, których okienka pomagają nam odliczać dni pozostałe do świąt, a czas oczekiwania osłodzić sobie czekoladką, zostajemy mocno zaskoczeni, zatrzymani. Dowiemy się, iż w Polsce ponad 73 tysiące dzieci nie ma opieki rodzicielskiej i poznamy historie dzieci, których dzieciństwo skończyło się zdecydowanie zbyt szybko.

Wrocławska Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” uruchomiła akcję „Podaruj prezent”, której celem jest obdarowanie prezentami dzieci, które ze względów zdrowotnych i konieczności leczenia szpitalnego nie będą mogły spędzić świąt w domu rodzinnym. Aby choć trochę ulżyć im w ich cierpieniu i dolać odrobiny magii do szpitalnej rzeczywistości, Fundacja stworzyła listę prezentów. Można wybrać jeden spośród nich i przynieść do wrocławskiego biura lub przesłać pocztą.

W święta zadbajmy o emocje…

Jak co roku Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie z Radiem 357 prowadzą akcję społeczną, która w tym roku zwraca szczególną uwagę na kwestię zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Statystyki biją na alarm, więc także organizacje społeczne stawiają sobie za cel wsparcie najmłodszych. Tym razem więc celem świątecznej akcji jest przekazanie darowizny od serca na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy. Akcję można również wesprzeć, biorąc udział w licytacjach prowadzonych na antenie Radia 357.

Kolejna kampania społeczna, na którą chciałabym zwrócić Waszą uwagę to kampania Święta bez Taty. W tym roku jej myślą przewodnią jest hasło: Święta na Linii Ognia. Akcja ta jest organizowana jest przez Fundację Uniters od 2014 r. Jej beneficjentami są dzieci i rodziny ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli, walczą lub zostali ranni na froncie. Fundacja prowadzi zbiórkę słodyczy, nowych zabawek i pieniędzy. Z tego tworzone są indywidualne, imienne paczki, które są wręczane dzieciom, zamieszkującym choćby najbardziej oddalone regiony Ukrainy. W rozdawaniu prezentów pomagają wojskowi, wolontariusze, kapłani, funkcjonariusze policji. W tym roku akcja zaczyna się w obwodzie Donieckim, gdzie wg szacunków mieszka ponad 16 tysięcy dzieci.

Szlachetna Paczka i WOŚP – bez tych kampanii święta nie mogłyby się odbyć!

Oczywiście, święta Bożego Narodzenia nieodzownie kojarzą nam się również z akcją Szlachetna Paczka. I w tym roku nie mogło jej zabraknąć. W dniu publikacji tego artykułu Weekend Cudów już za nami. Jednak warto wspomnieć o tym, iż najuboższych rodzin w naszym kraju przybywa, a stworzony na potrzeby kampanii Szlachetnej Paczki Raport o biedzie zatrważa danymi. Aż 41 procent gospodarstw domowych w Polsce nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych członków swojej rodziny. Świąteczna Szlachetna Paczka ma za zadanie nie tylko wesprzeć takie rodziny materialnie, ale przede wszystkim przywrócić im wiarę w drugiego człowieka, piękno świata i we własne możliwości.

Bez czego jeszcze nie wyobrażamy sobie świąt? Oczywiście, bez letniej zadymy w środku zimy! W tym roku Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28. stycznia 2024 roku. A jego celem jest zbiórka pieniędzy na to, aby ratować nasze płuca po pandemii.

Świąteczne kampanie społeczne — kilka słów na koniec

Przykładów świątecznych kampanii społecznych możemy mnożyć. Gdy zewsząd w tym czasie jesteśmy bombardowani informacjami o potrzebach, trudnościach, a nierzadko także dramatach i tragediach ludzi, którzy nas otaczają, warto wybrać mądrze. O tym, jak pomagać z głową pisała już moja redakcyjna koleżanka, Kinga, w artykule „Jak mądrze wybierać świąteczne akcje społeczne?”, który serdecznie polecam Waszej uwadze. Natomiast, gdy już wybierzecie, komu pomóc i jak zrobić to celowo i skutecznie, zadbajcie również o siebie. Poczujcie wdzięczność do samych siebie za to, iż los innych nie jest Wam obojętny. Otulcie się dobrymi życzeniami i czerpcie euforia z wszystkiego, co macie! Życzę Wam pięknych świąt Bożego Narodzenia!

Zobacz także:

  • 5 kampanii społecznych, które musisz znać
  • Jak mądrze wybierać świąteczne akcje społeczne?
  • Nie przegap szansy na zaangażowanie! FOMO w NGO
  • Za mało czasu w marketing? Zatrudnij sztuczną inteligencję w swoim NGO!
Idź do oryginalnego materiału