600 razy da Vinci w Białymstoku

termedia.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci wykonano 600 operacji robotycznych – głównie uroonkologicznych i chirurgicznych. 21 grudnia dyrekcja szpitala odebrała od dostawcy sprzętu okolicznościowy certyfikat-dyplom.

Ze wsparciem samorządu
Umowę na zakup robota chirurgicznego dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Białymstoku podpisała z samorządem województwa podlaskiego w 2018 r. Sprzęt kosztował – jak wówczas informowano – 12,3 mln zł; zakup był dofinansowany kwotą 10,5 mln zł z UE z programu regionalnego, pozostałe środki – jako wkład własny – przekazał samorząd województwa. Szpital podlega temu samorządowi.

– Robotyka medyczna rządzi się swoimi prawami, jakość musi podążać za ilością, powtarzalne zabiegi są tu tak krytyczne, żeby osiągnąć określony poziom wtajemniczenia w robotyce medycznej – powiedział dziennikarzom dyrektor zarządzający da Vinci z firmy Synektik Artur Ostrowski. Dodał, iż Białystok jest ważnym miejscem, gdzie jest sprzęt do takich operacji i są one wykonywane.

– Bezpieczeństwo dla pacjentów i korzyści kliniczne są tutaj bardzo istotne. Chirurgia i urologia stanowią tutaj ważne miejsce na mapie robotyki medycznej – da Vinci – w Polsce – dodał.

Głównie operacje raka prostaty, ze względu na ich refundowanie
Ordynator oddziału urologii onkologicznej i ogólnej dr Robert Kozłowski poinformował, iż z wykorzystaniem robota lekarze przeprowadzili głównie operacje raka prostaty – ok. 500, ale też chirurdzy wykorzystują robota w operacjach przy raku jelita grubego. Dodał, iż na urologii wykonywane są także operacje usunięcia pęcherza moczowego z powodu nowotworu oraz usuwania guzów nerek, również w przypadku choroby nowotworowej, a od dwóch lat refundowane przez fundusz są tylko operacje raka prostaty.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku leczą się pacjenci z całego kraju. Kozłowski podkreślił, iż to wciąż lekarz przeprowadza operację, a nie robot, bo ten pomaga w tzw. precyzyjnej – z bardzo dużym powiększeniem – manipulacji narzędziami, które są umieszczone w ramionach robota.

– Te operacje są mniej inwazyjne, jeszcze bardziej precyzyjne, dają lepsze wyniki. Nasi pacjenci chwalą sobie pobyt w naszym oddziale i te operacje. Są świadomi, iż ta metoda daje im szanse na szybszy powrót do zdrowia, mniejszą ilość powikłań – mówił.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski przypomniał, iż ta placówka była pionierem w północno-wschodniej Polsce, jeżeli chodzi o operacje chirurgiczne z wykorzystaniem robota, i chce się dalej rozwijać.

– Myślimy o kolejnych systemach robotycznych, nie tylko w urologii i chirurgii, ale może też w ortopedii – dodał.
Idź do oryginalnego materiału