6 najlepszych rodzajów peperomii do domu i zasady pielęgnacji

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: 6 najlepszych rodzajów peperomii, które warto mieć w domu i jak o nie dbać.


Peperomia to wszechstronna roślina o imponującej umiejętności tolerowania wahań temperatury, chociaż ma specyficzne preferencje w pewnych warunkach. Gatunek należący do rodziny Piperaceae często porównuje się do sukulentów, ze względu na mięsisty wygląd jego liści.

Rośliny te świetnie nadają się do domu. Ich niewielki rozmiar pozwala ustawiać je na półkach i stołach lub wieszać, co jeszcze bardziej podkreśla ich efektowny wygląd. Można je również sadzić poza domem, ale potrzebują ustronnego miejsca z odpowiednią ilością światła, ponieważ zbyt dużo słońca może je uszkodzić. Dowiedzmy się więcej o tych pięknych roślinach.

Peperomia jest wyjątkową rośliną

Peperomie nazywane są „promiennymi roślinami” ze względu na ich upodobanie do ciepłego powietrza i światła. To rodzaj z drugą co do wielkości liczbą okazów w rodzinie Piperaceae. Obejmuje ponad 1000 akceptowanych gatunków, głównie rosnących w tropikach i subtropikach Ameryki Środkowej i północnej Ameryki Południowej.

Zawierają silne olejki eteryczne, dzięki czemu emanują aromatami. Peperomie prezentują małe kwiaty w zwisających, przypominających kolce kłosach lub zebrane w wypukłe grona. Jednak to mięsistość liści stanowi o ich urodzie ze względu na znikomą ilość kwiatów.

Roślina rośnie powoli i urzeka listowiem w różnych kolorach i kształtach. W przeciwieństwie do niektórych gatunków uprawianych w pomieszczeniach, peperomia nie jest toksyczna, więc uchronisz swoje zwierzęta domowe i ciekawskie dzieci przed niefortunnym incydentem.

Sądzimy, iż spodoba ci się również ten artykuł: Najbardziej polecane sukulenty do dekoracji domu

Jak dbać o peperomie

Niektóre peperomie łatwo przystosowują się do każdego środowiska, ale inne tolerują tylko oświetlone wnętrza, są też takie, które wymagają światła na zewnątrz. W każdym razie skonsultuj się ze szkółkami lub specjalistycznymi zielnikami, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj rośliny zabierzesz do domu.

Informacje te są niezbędne, aby zapewnić jej spersonalizowaną opiekę w zależności od gatunku.

Jednak wszystkie peperomie reagują na szereg podstawowych zasad pielęgnacji, które przedstawiamy poniżej:

  • Trochę nawozu: peperomie dobrze reagują na nawóz. Podawaj im płynny nawóz raz w miesiącu, głównie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ jest to okres wzrostu.
  • Środowisko: rośliny te wymagają minimum 10 ° C. Dobrze czują się w miejscach o temperaturze od 18°C do 25°C, z dala od wlotów powietrza i z zapewnieniem zabezpieczenia przed mrozem.
  • Podłoże osuszone i napowietrzone: ma to na celu zapobieganie zastojom wody i nadmiernej wilgoci. Dobrym zaleceniem jest użycie substancji zawierających perlit lub torf, ponieważ są to materiały korzystnie wpływające na drenaż.
  • Ukryte oświetlenie: chociaż peperomie lubią światło, lepiej trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Powinny otrzymywać pośrednie jasne oświetlenie. Ale jeżeli jest to Piperaceae z bardzo mięsistymi liśćmi, dopuszczalne jest trochę więcej nasłonecznienia.
  • Umiarkowane nawilżenie: nie podlewaj, dopóki podłoże nie jest wystarczająco suche. Zbyt duża ilość płynu powoduje żółknięcie liści i gnicie korzeni. Istnieje kilka metod podlewania, a jedną z proponowanych dla tych roślin jest zanurzenie doniczki w taki sposób, aby korzenie „piły” potrzebną im wodę.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Inteligentne doniczki: zobacz, jak działają i korzyści dla twoich roślin

Najlepsze rodzaje peperomii, które możesz uprawiać w domu

Wybór opcji przy wyborze peperomii jest szeroki. Aby nieco uprościć decyzję, przedstawiamy 6 rodzajów tej rośliny, które możesz uprawiać w domu.

Sercowate liście niektórych rodzajów peperomii dodają im atrakcyjności.

1. Peperomia tetraphylla Hope

Peperomia tetraphylla Hope to krzyżówka peperomia quadrifolia i peperomia deppeana. Ma liście w kształcie owalu i jako epifit może być zawieszona, gdy tylko przekroczy rozmiar odpowiedni dla stołu lub kwietnika.

2. Peperomia Caperata

Ta odmiana peperomii, jak komentuje University of North Carolina Gardening Extension, ma prawie fioletowe liście w kształcie serca, ze spiczastymi kwiatostanami w kremowych odcieniach. Rozmnaża się przez sadzonki lub czubki łodyg, jest dość krzaczasta i mocno dekoracyjna.

3. Angulaty

Łodygi tych peperomii wypuszczają grube i mięsiste zielone liście, na których widać parę ciemniejszych, wydłużonych plam. Wysokość nie przekracza 35 centymetrów. Są poszukiwane do dekoracji przedpokojów, ponieważ dobrze prezentują się na wysokich, wąskich podstawkach.

4. Peperomia Prostrata

Pieprzówka to inna nazwa prostrata, natomiast jej liście mają rysunek przypominający skorupę żółwia. To rośliny wiszące i pnące, chociaż rosną również w doniczkach, w pojemnikach lub terrariach. Lubią wilgotną glebę, ale nie nadmiernie, jak wyjaśniono w University of North Carolina Gardening Extension.

Peperomia prostata.

5. Dolabriformis

Ta peruwiańska peperomia, znana jest również jako „peperomia modlitewna”. Liście ma ciemnozielone w środku i jasne w pozostałej części.

Pokazują niewielką fałdę ku górze i jest to jeden z tych gatunków, które cenią sobie trochę więcej naturalnego światła. Z drugiej strony ta roślina ma zalety związane z poszukiwaniem spokoju.

Według badań opublikowanych przez Medicina Naturista, olejek eteryczny Peperomia dolabriformis w połączeniu z aromaterapią i uważnością zmniejszył niepokój i poziom stresu akademickiego w grupie studentów. Warto więc spróbować technik medytacyjnych z dyfuzorem zapachowym zawierającym esencję modlitewnej peperomii.

6. Nivalis

To jedna z najmniejszych peperomii o drobnych listkach, idealna do postawienia na biurku. Osiąga maksymalnie 5 centymetrów wysokości, chociaż jej pełzająca łodyga może osiągnąć 30 centymetrów długości. W takim przypadku adekwatnym rozwiązaniem jest przesunięcie je w inne miejsce.

Jak wybrać najlepszą peperomię do swojego domu

Wiedząc, iż istnieje kilka rodzajów tych roślin, łatwiej jest wybrać peperomie według koloru, tekstury i kształtu. Kolejnym kryterium do wyboru najlepszego gatunku, jest ustalenie, gdzie go umieścisz.

Chociaż wymiary tych kwiatów są „do opanowania”, inny gatunek idealnie uzupełni dekorację biurka, a inny ozdobi środek stołu w pokoju lub witrynę. W tym tkwi sekret: najpierw ustal, jaki mebel lub przestrzeń w domu zajmie roślina i zastanów się, czy ta okolica stwarza warunki do jej rozwoju.

Doniczki z butelek plastikowych – jak je zrobić
Jak wykorzystać puste pojemniki plastikowe? Zrób z nich doniczki! Ich wykonanie jest tanie, proste i nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału