5 trendów w recyklingu, które nigdy nie wyjdą z mody

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: 5 trendów recyklingu, które nigdy nie wychodzą z mody.


Powszechnie uznaje się pilną potrzebę ograniczenia przez ludzkość emisji gazów zanieczyszczających do 2030 r. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na zagrożenie losu planety, jeżeli określone cele nie zostaną spełnione. W tej sytuacji trendy recyklingu i nowe środki ekologiczne mogą przyczynić do poprawy codziennych działań.

Recykling jest jednym ze sposobów, w jaki większość populacji może mieć udział w ograniczeniu globalnego ocieplenia, mimo iż głębokie zmiany zależą od sektora przemysłowego i energetycznego. Poznajmy kilka innowacyjnych środków recyklingu, które można zastosować w domu.

Asortyment produktów wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu jest coraz większy. Wzrasta też liczba konsumentów, którzy decydują się na ich użycie. Wizerunek firm, które działają w sposób odpowiedzialny ekologicznie, również zyskuje coraz lepszą pozycję w społeczeństwie. Tekstylia, kompostowanie, a choćby wyposażenie wnętrz to najpopularniejsze trendy recyklingu.

Obecne trendy w recyklingu – 5 najpopularniejszych propozycji

Poważny stan kryzysu klimatycznego wymaga natychmiastowej reakcji. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), jeżeli globalny wzrost temperatury przekroczy 1,5 stopnia do 2030 r., konsekwencje będą nieodwracalne. Jest to wartość ustalona podczas Porozumienia Paryskiego w 2015 r. i ratyfikowana na ostatnim COP.

Podczas gdy wiele głębokich zmian ma związek ze sposobami produkcji, istnieją pewne indywidualne działania, które można wykonywać codziennie. Jednym z nich jest recykling. Nie ogranicza się już tylko do segregacji odpadów czy zmniejszenia zużycia tworzyw sztucznych.

Istnieją pewne środki podejmowane przez agencje rządowe i firmy, które mają na celu przyczynienie się do poprawy sytuacji klimatycznej jeżeli chodzi o codzienną konsumpcję, można zdecydować się na różne produkty wykonane z materiałów nadających się do recyklingu.

1. Zrób własny kompost

Obornik rolniczy i kompost domowy to nie najnowsze trendy recyklingu, od lat stanowią bowiem praktyką ekologiczną Zgodnie ze zdrowym nawykiem odpady organiczne gospodarstwa domowego można kompostować w celu odżywienia gleby.

Ponadto coraz więcej gmin i stanów promuje produkcję kompostu na dużą skalę. Jednocześnie propagują tę praktykę w domach.

Domowe kompostowanie to prosty sposób, który ogranicza ilość odpadów i stwarza optymalne warunki do uprawy przydomowych ogrodów.

2. Trendy recyklingu dotyczące bioenergii

Jednym z sektorów, w których zmiany są pilnie potrzebne, jest energetyka. Produkcja energii z paliw kopalnych wiąże się z najwyższymi poziomami emisji gazów zanieczyszczających. Dlatego w ostatnich latach zachęca się do wytwarzania mniej zanieczyszczających źródeł.

Rozważmy na przykład biogaz, który powstaje z degradacji materii organicznej. To biopaliwo może być wykorzystywane do ogrzewania, gotowania, a choćby do niektórych środków transportu miejskiego.

Liczba biogazowni w Europie rośnie z roku na rok. Według Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu w 2013 roku było ich około 14 000. Liczba ta wzrosła do prawie 19 000 w 2019 roku.

Z drugiej strony rośnie również produkcja biometanu, z ponad 700 zakładami w Europie, według tej samej organizacji. Biometan, zwany także gazem odnawialnym, pozyskiwany jest z biogazu i służy do zasilania sieci gazociągów.

Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł:Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu

3. Upcykling w modzie

Innym z najbardziej zanieczyszczających sektorów jest przemysł tekstylny. Jednym z największych problemów jest tutaj ilość wytwarzanych odpadów. Według raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonej Mody tekstylia odpowiadają za około 9% rocznej ilości mikrodrobin plastiku wyrzucanych do oceanów.

Ponadto sektor ten odpowiada za od 2% do 8% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie. Aby zmniejszyć tę liczbę, a także wysokie zużycie wody, rośnie trend polegający na ponownym wykorzystaniu starych materiałów tekstylnych. Chodzi o upcykling, koncepcję polegającą na ponownym wykorzystaniu przedmiotów jednorazowego użytku.

Przemysł tekstylny często marnuje miliony ubrań, które wykonano przy użyciu wielu zasobów ludzkich i energetycznych. Wśród różnych powodów jest to, iż wyszły z mody, nie są już trendy lub nie do końca pasują. Upcykling to termin związany z recyklingiem, ale o bardziej artystycznym charakterze. Ma na celu zaszczepienie w modzie potrzeby ponownego wykorzystania materiałów tekstylnych.

Z materiałów pochodzących z recyklingu można tworzyć nowe ubrania, akcesoria i obuwie. Zarówno w produkcji domowej, jak i przemysłowej, upcykling zyskuje na znaczeniu, aby pozycjonować się jako trend recyklingu. Duże i małe firmy również promują produkcję ręczną.

4. Pożegnaj się z jednorazowym plastikiem

Coraz więcej państw przyłącza się do dążenia do wyeliminowania sprzedaży jednorazowych kubków, sztućców, słomek, pojemników i innych rodzajów plastiku. Celem jest walka z wysokim odsetkiem odpadów z tworzyw sztucznych na planecie. Według raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych odpady z tego materiału stanowią 85% wszystkich śmieci gromadzonych w morzach i oceanach.

Unia Europejska zakazała stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w 2021 roku. Z kolei np. w Hiszpanii ustawa o odpadach weszła w życie w kwietniu 2022 roku. Regulacja ta jest zgodna z wytycznymi UE, więc należy się spodziewać zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w nadchodzących latach. W ramach indywidualnych działań ważne jest używanie przedmiotów wielofunkcyjnych, a nie jednorazowych.

Plastik to element, który gromadzi się w postaci śmieci w sposób nierozsądny. Niektóre przepisy zabraniają materiałów jednorazowego użytku.

5. Dekoracja wnętrz

Możliwe jest również wspieranie trendów recyklingowych w dekoracji wnętrz. Wielu producentów produkuje meble z ponownie wykorzystanego drewna, materiałów organicznych i szkła pochodzącego z recyklingu. Zjawisko to znane jest jako dekoracja zrównoważona lub przyjazna dla środowiska.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 7 wskazówek, jak uczyć dzieci o odpowiedzialnej konsumpcji

Wykorzystaj te trendy recyklingu w swoim domu

Poza oficjalnymi środkami lub praktykami branżowymi możliwe jest wniesienie niewielkiego wkładu w ramach naszych codziennych działań. Ponowne wykorzystanie materiałów tekstylnych może rozpocząć się od odzieży, która znajduje się w Twojej szafie i nie jest używana. Indywidualna odpowiedzialność obejmuje również unikanie jednorazowych tworzyw sztucznych.

Z drugiej strony warto spróbować naprawić sprzęt AGD, zanim go wyrzucisz i kupisz nowy. Możesz to zrobić samodzielnie lub udając się do serwisu technicznego.

To samo kryterium dotyczy mebli i innych przedmiotów gospodarstwa domowego. Segregacja śmieci nie jest już jedynym sposobem na osobisty wkład w zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska.

Odpady – organicz ilosć generowanych śmieci
Każdego dnia w domowym gospodarstwie produkuje się całą masę niepotrzebnych śmieci. Odpady powinny być zarządzane w odpowiedzialny sposób. Dowiedz się jak. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału