5 sposobów na przygotowanie się do następnej wizyty u dentysty

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Mężczyzna na wizycie u dentysty.


Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej jest jednym z najlepszych sposobów dbania o nasze dobre samopoczucie. jeżeli więc chcesz wiedzieć, jak przygotować się do następnej wizyty u dentysty, czytaj dalej i odkryj kilka przydatnych wskazówek.

Warto pamiętać, iż regularne kontrole dentystyczne mogą pomóc w zapobieganiu chorobom i dolegliwościom. Bez profilaktyki i odpowiedniego leczenia mogą przerodzić się w coś poważniejszego.

Często ze strachu, niewiedzy lub braku profesjonalnej usługi ludzie nie chodzą do dentysty zbyt regularnie. Jednak wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz w roku, aby kontrolować ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Dbanie o zęby pomoże nam wieść zdrowe, pełne uśmiechu życie!

Kilka sugestii na temat następnej wizyty u dentysty

Oto kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą zarówno pacjentom, jak i lekarzom ułatwić wizyty kontrolne u dentysty. Pomogą też poczuć się bardziej komfortowo podczas całego procesu. Obejmują one zarówno podstawowe kwestie, takie jak higiena i punktualność, jak i zalecenia dotyczące radzenia sobie z lękiem przed dentystą. Oto jak przygotować się do wizyty u dentysty.

5 sposobów na przygotowanie się do następnej wizyty u dentysty

1. Dbaj o higienę jamy ustnej i ogólną

Może się to wydawać oczywiste, ale staranne szczotkowanie, nitkowanie i używanie płynu do płukania jamy ustnej to podstawowe czynności, które należy wykonać przed wizytą u dentysty. To nie tylko dobrze świadczy o pacjencie, ale także o szacunku dla lekarza, który go leczy.

Dlatego myj zęby co najmniej pół godziny przed wizytą u dentysty. A co, jeżeli wiesz, iż idziesz tam po pracy lub po obiedzie? Upewnij się, iż masz przy sobie zestaw do higieny jamy ustnej i umyj zęby przed wizytą kontrolną. W ten sposób poczujesz się bardziej komfortowo podczas całego procesu. Przede wszystkim wyeliminujesz resztki jedzenia, które mogłyby powodować nieprzyjemne zapachy.

2. Staraj się zachować spokój

Kobieta, która nauczyła się radzić sobie z wizytami u dentysty.

Niektóre osoby mogą odczuwać lęk przed dentystą choćby podczas regularnych badań kontrolnych, a zwłaszcza w przypadku niektórych zabiegów lub operacji. Co ciekawe, pewne badania wykazały, iż kobiety częściej doświadczają strachu podczas wizyt u dentysty. Jednak kilka ogólnych zaleceń może pomóc w opanowaniu tego lęku.

Typowe objawy lęku przed dentystą, takie jak tachykardia, pocenie się, stres, a choćby omdlenia, można opanować dzięki tradycyjnych technik. Zaleca się głównie ćwiczenia oddechowe lub zewnętrzne rozproszenia uwagi. Ale w przypadku paniki lub fobii dentystycznej zawsze możesz dowiedzieć się więcej na temat doustnych lub dożylnych metodach sedacji, zwanych także “uśpioną” stomatologią.

Należy podkreślić, iż tego typu procedura nie jest dostępna we wszystkich gabinetach lekarskich. Jest to jednak doskonała alternatywa dla zapewnienia całkowitego odprężenia pacjenta i zapobiegania potencjalnym atakom lęku.

Dowiedz się więcej tutaj: Kosmetyczne konturowanie zębów: co to jest i do czego służy?

3. Odwiedź dentystę, zanim pojawią się problemy

Aby zachować zdrowie jamy ustnej w idealnym stanie, powinniśmy planować regularne wizyty kontrolne. Błędem jest czekać, aż pojawią się problemy lub infekcje, aby udać się do dentysty. Z tego powodu planowanie corocznych wizyt kontrolnych to świetny sposób na zadbanie o zęby i uśmiech.

Jeśli jednak zaczniesz doświadczać problemów lub wystąpi nagły wypadek dentystyczny, nie wahaj się natychmiast szukać pomocy.

W przypadku wyszczerbienia zębów, ubytków, problemów z kanałami korzeniowymi czy urazów szczękowo-twarzowych skonsultuj się z najbliższym stomatologiem. Im szybciej zajmie się nagłymi problemami w jamie ustnej, tym bardziej prawdopodobne jest, iż zostaną rozwiązane. W ten sposób zwiększasz szanse i prawdopodobieństwo, iż wyzdrowiejesz.

4. Przyjdź punktualnie na wizytę i poproś kogoś o towarzystwo

Poproszenie kogoś, aby poszedł z tobą do dentysty, może ogromnie pomóc w walce ze stresem.

Ważne jest, aby zjawić się w gabinecie stomatologicznym kilka minut przed wizytą kontrolną lub zabiegiem. Ponadto dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą przyjaciela lub członka rodziny w przypadku znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Po wizycie pacjenci mogą być nieco obolali lub senni.

Oczywiście jest, iż małym dzieciom zawsze powinni towarzyszyć rodzice lub odpowiedzialna osoba dorosła. Jednak utrzymywanie tego nawyku choćby w wieku dorosłym jest sposobem na zmniejszenie niepokoju i znalezienie moralnego wsparcia podczas oczekiwania. Tak więc, zwłaszcza jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta od dłuższego czasu, nie wahaj się poprosić kogoś, aby poszedł z Tobą.

5. Rzuć palenie

Wykazano, iż palenie ma szkodliwy wpływ na zdrowie przyzębia. Powstrzymanie się od palenia na kilka godzin przed wizytą, a choćby rozważenie całkowitego rzucenia palenia, jest więc doskonałym pomysłem. Palenie może powodować nieświeży lub cuchnący oddech, co może być bardzo krępujące podczas zabiegów dentystycznych.

Pamiętaj, iż dobra higiena jamy ustnej jest aktem szacunku i dbałości o siebie i innych. Dlatego przed każdą wizytą dokładnie umyj zęby i całkowicie powstrzymaj się od palenia, aby zapobiec potencjalnie negatywnym doświadczeniom.

Możesz być także zainteresowany: Powody, dla których warto rzucić palenie i strategie sukcesu

Postępuj zgodnie z tymi radami przed wizytą u dentysty

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej poprzez codzienne nawyki higieniczne i coroczne wizyty u dentysty to najlepszy sposób na utrzymanie ładnych i zdrowych zębów. Jeśli więc planujesz w najbliższym wizytę kontrolną u dentysty, postępuj zgodnie z powyższymi zaleceniami, aby cała procedura była znacznie mniej stresująca.

Schorzenia, które może natychmiast wykryć Twój dentysta
Twój dentysta może wykryć wszelkiego rodzaju schorzenia organizmu, nie tylko ubytki i nagromadzenie płytki nazębnej. Widzi znacznie więcej. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału