Wydarzenie, w którym wezmą udział specjaliści z całej Polski oraz goście zagraniczni, to okazja do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Za sprawą pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie dwukrotnie je przekładano, teraz jednak zjazd odbędzie się bez przeszkód i z dużym rozmachem.
Już pierwszego dnia na uczestników czekają kursy specjalistyczne. Zainteresowani mogą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie trichoskopii, dermatoskopii, laseroterapii. Szkolenia obejmują wprowadzenie teoretyczne zawierające podstawowe informacje i zasady działania, opisy zastosowania metod terapeutycznych, ścieżki postępowania oparte na przypadkach klinicznych, a także zajęcia kliniczne.
Po zakończeniu kursów czas na pierwszą sesję plenarną, w trakcie której swoją obecność potwierdzili zagraniczni goście – prof. Lars French oraz MD Jean Bolognia. Po dyskusji kończącej ich prelekcje nastąpi uroczyste otwarcie zjazdu PTD, połączonego z obchodami stulecia towarzystwa. Zwieńczeniem będzie koncert.
Kolejne dni przebiegną według precyzyjnego scenariusza. O 9.35 rozpoczną się sesje specjalistyczne prowadzone równocześnie w siedmiu salach. Tym samym uczestnicy będą mogli wybierać spośród kilkudziesięciu paneli tematycznych. W planie każdego kolejnego dnia znalazły się cykle wykładów przedzielone przerwami kawowymi oraz sesjami plenarnymi.
Logika programu opiera się na pokazach przypadków i rekomendacjach PTD. Od szczegółu do ogółu. Konkretna historia, sposób jej rozwiązania – diagnostyka i terapia pacjenta – to świetnie obrazuje możliwości medycyny. Z drugiej strony jednak są rekomendacje – fundamenty, na których powinna się opierać każda indywidualna terapia. Wytyczne zaprezentowane zostaną w trakcie pięciu sesji – np. pierwsza dotyczy mastocytozy, kiły, bielactwa nabytego, łuszczycy u dzieci.
Trzecim filarem zjazdu są sesje plenarne, w których poza znakomitymi, polskimi ekspertami udział weźmie wielu gości zagranicznych, najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach.
Wykłady, wydarzenia, warsztaty – wszystko to pokazuje, iż poza własną specyfiką dermatologia spleciona jest mocno z innymi dziedzinami medycyny – onkologią, psychiatrią, reumatologią. Ale nie tylko – można powiedzieć, iż wiedza dermatologiczna pozwala zrozumieć coraz więcej problemów medycznych.
Ostatniego dnia zjazdu uczestnicy zapoznają się z dermatologią obrazową – USG, kapilaroskopią, mikroskopią konfokalną, dermoskopią nowotworów.
Dopełnienie programu to szczególne wydarzenia – posiedzenie zarządu głównego PTD (31 maja, godzina 12.30), Krajowy Zjazd Delegatów (2 czerwca, godz. 17.30). Zainteresowani wezmą udział w kolacji połączonej z zabawą taneczną przy rytmach serwowanych przez DJ-a.
Nad realizacją i przebiegiem wydarzenia czuwa Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Doroty Krasowskiej i Komitet Naukowy pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Lidii Rudnickiej.
Wszystkich uczestników zjazdu zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej aplikacji „32 Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego”. Można pobrać zarówno wersję na iPhone’y (system iOS), jak i na pozostałe telefony (system Android).
W naszej aplikacji zebraliśmy wszystkie ważne informacje dotyczące 32. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, w tym program zjazdu, plan obiektu, w którym się odbędzie, a także wyjątkowe oferty promocyjne.
Podczas zjazdu będziemy na bieżąco zamieszczać w aplikacji zdjęcia oraz istotne i aktualne informacje dotyczące wydarzenia.
Organizatorem wykonawczym 32. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego jest wydawnictwo Termedia.
32. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego czas zacząć.