30 lat Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Narodowy Instytut Onkologii


Narodowy Instytut Onkologii Państwowy Instytut Badawczy w warszawie świętuje 30-lecie istnienia Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. Placówka prowadzona od 15 lat przez prof. Piotra Rutkowskiego należy do czołowych ośrodków w Europie specjalizujących się w leczeniu chorych na czerniaka skóry i mięsaki.



28 listopada 1994 roku oficjalnie otwarto Klinikę Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości – jako pierwszą z klinik w nowej siedzibie Instytutu Onkologii na warszawskim Ursynowie. Kilka dni później – 6 grudnia – zainaugurowano działalność bloku operacyjnego, przeprowadzając operację mięsaka kończyny dolnej u pacjenta tego ośrodka – czytamy na stronie internetowej NIO.

Organizatorem i pierwszym kierownikiem kliniki był prof. dr hab. Włodzimierz Ruka (1946–2010) – wybitny chirurg onkolog, naukowiec, znakomity wykładowca i nauczyciel. Związany z warszawskim Instytutem Onkologii od 1979 r., gdy rozpoczął pracę w zespole prof. Andrzeja Kułakowskiego w Klinice Chirurgicznej przy ul. Wawelskiej. Klinikę Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości, wówczas Centrum Onkologii, na Ursynowie organizował od podstaw.

Od 30 lat zespół kliniki koncentruje się w swojej działalności diagnostycznej, leczniczej i naukowej (również w badaniach klinicznych) na trzech grupach chorych: na mięsaki tkanek miękkich, mięsaki kości i czerniaki skóry.

Od początku działalności w placówce wprowadzane są pionierskie metody diagnostyczne i terapeutyczne. Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków jest ośrodkiem najwyższej klasy, w którym leczy się pacjentów z najbardziej wymagającymi przypadkami nowotworów. Jej zespół nie tylko na bieżąco wdraża najnowocześniejsze i najskuteczniejsze metody diagnostyki i leczenia, ale też aktywnie uczestniczy w najważniejszych badaniach i współtworzy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe rekomendacje i wytyczne.

KNTMKiCz specjalizuje się w najtrudniejszych operacjach mięsaków tkanek miękkich, ortopedii onkologicznej z rozległymi rekonstrukcjami kostnymi, leczeniem zaawansowanych mięsaków przestrzeni zaotrzewnowych z zastosowaniem operacji wielonarządowych, również z rekonstrukcjami naczyniowymi. W klinice pracuje również doświadczony zespół specjalistów onkologii klinicznej, specjalistów radioterapii onkologicznej oraz zespół pielęgniarski.

Od 2010 roku kierownikiem jest prof. dr hab. Piotr Rutkowski, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej o międzynarodowym autorytecie, pełnomocnik dyrektora Instytutu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej oraz przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych.

Od trzech dekad klinika bierze czynny udział w międzynarodowych badaniach klinicznych i projektach, takich jak EORTC Melanoma Group, EORTC Soft Tissue and Bone Sarcoma Group czy wcześniej również WHO Melanoma Programme i Cancer Research Campaign (już w pierwszym dziesięcioleciu działalności uczestniczyła w 9 dużych prospektywnych międzynarodowych badaniach klinicznych).

Idź do oryginalnego materiału