3 przepisy na chutney, które będą towarzyszyć Twoim potrawom

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: 3 przepisy na chutney, które będą towarzyszyć Twoim przygotowaniom


Dzisiaj zaproponujemy Ci serię przepisów na chutney, dzięki których będziesz w stanie poprawić smak wielu swoich potraw. Te sosy zawierają cukier w środku, ale mogą poprawić smak mięsa i ryb, więc warto od czasu do czasu włączyć je do swojego menu.

Nie należy jednak zapominać, iż generalnie zaleca się przygotowywanie potraw w tak zdrowy sposób, jak to tylko możliwe. Rozumiemy przez to, iż najlepiej jest przyrządzać potrawy z grilla, pieczone, gotowane lub gotowane na parze i unikać regularnego spożywania sosów jako dodatku. W ten sposób łatwiej utrzymać zdrową równowagę energetyczną i zapobiegać niepożądanemu przybieraniu na wadze.

Jednak czasami przygotowanie sosu może być tego warte. W związku z tym mamy dla Ciebie kilka świetnych przepisów.

Przepisy na chutney – idealny dodatek do twoich potraw

Chutney to doskonały sos do mięs lub ryb.

Oto niektóre z najlepszych przepisów na chutney, które możesz łatwo przygotować w domu, aby mieć dodatek do różnych potraw. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, jak je zrobić!

Chutney gruszkowy

Gruszka to owoc, który ma kilka pozytywnych adekwatności dla zdrowia. Wyróżnia się głównie zawartością pektyny, rodzaju rozpuszczalnego błonnika, który ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową. W ten sposób może pomóc w usprawnieniu procesów trawiennych.

Składniki:

  • 150 gramów cebuli
  • 400 gramów gruszki
  • 60 gramów cukru
  • 60 ml octu jabłkowego
  • 1 łyżka rodzynek
  • 1 łyżka deserowa garam masala
  • 1 łyżka deserowa oliwy z oliwek extra virgin
  • 25 ml czerwonego wina

Instrukcje krok po kroku

  1. Obierz gruszkę i pokrój ją wraz z cebulą w drobną kostkę.
  2. W rondlu rozgrzej olej i wrzuć do niego cebulę, aż się zrumieni.
  3. Gdy cebula nabierze złotego koloru, zmniejsz ogień i dodaj łyżkę gorącej wody.
  4. Gdy woda odparuje, dodaj kolejną łyżkę gorącej wody. Powtarzaj czynność, aż cebula się skarmelizuje.
  5. Zwiększ ogień do maksimum i dodaj wino.
  6. Gdy alkohol odparuje, ponownie zmniejsz ogień i dodaj gruszkę.
  7. Następnie dodaj cukier, ocet i garam masala.
  8. Chutney powinien gotować się przez około 30 do 40 minut. Mieszaj co 10 minut, aby uniknąć przypalenia. Po tym czasie będzie gotowy.
  9. Podawaj na gorąco, chociaż w szklanym słoju pakowanym próżniowo można go przechowywać do 3 miesięcy.

Myślimy, iż spodoba ci się również ten artykuł: 5 pysznych przepisów, które możesz zrobić z puszki kukurydzy

Z czerwonej cebuli

Ten przepis na chutney dostarcza dużą ilość flawonoidów z czerwonej cebuli. Wśród nich wszystkich wyróżniają się antocyjany. Mają one potencjał przeciwutleniający, który przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania różnych przewlekłych i złożonych patologii, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients.

Składniki:

  • 150 ml octu winnego
  • 100 gramów cukru
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • Sól
  • Świeżo mielony czarny pieprz
  • 1 łyżeczka imbiru
  • 4 czerwone cebule

Instrukcje krok po kroku

  1. Pokrój czerwoną cebulę w paski julienne i smaż je w garnku z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia przez około 20 minut na średnim ogniu. Chodzi oto, by je skarmelizować.
  2. Po zakończeniu tego kroku dodaj cukier, imbir i ocet winny i dobrze wymieszaj, aby wszystkie smaki się połączyły.
  3. Gotuj jeszcze około 20 minut do uzyskania gęstej konsystencji. jeżeli sos jest trochę rzadki, nie martw się, ponieważ gdy ostygnie, konsystencja się zmieni. Należy pamiętać, iż po doprawieniu do smaku można go podawać lub przechowywać w szklanym słoju pakowanym próżniowo.
Chutney można przygotować z najróżniejszych składników, takich jak owoce, warzywa lub wodorosty.

Morelowy chutney

Morela chutney wyróżnia się przede wszystkim zawartością witaminy C. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Molecules ten składnik odżywczy jest niezbędny do wzmocnienia funkcji odpornościowych. Nie tylko zmniejsza częstość występowania chorób zakaźnych, ale także ułatwia leczenie chorób zakaźnych poprzez zmniejszenie nasilenia i czasu trwania objawów.

Potrzebne składniki są następujące:

  • 1 kilogram moreli
  • 100 gramów cebuli
  • 1 ząbek czosnku
  • 50 gramów rodzynek
  • 10 gramów startego imbiru
  • 2 łyżki białego octu
  • 150 gramów cukru
  • 1 szczypta soli

Instrukcje krok po kroku

  1. Pokrój morele na małe kawałki, po ich obraniu.
  2. To samo zrób z cebulą i ząbkiem czosnku.
  3. Następnie umieść te trzy składniki razem z imbirem, octem, rodzynkami, cukrem i solą w rondlu. Włącz ogrzewanie i przykryj. Gotuj przez 25 minut.
  4. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i gotuj jeszcze 25 minut, aby część bulionu odparowała. Pamiętaj, iż musisz mieszać od czasu do czasu, aby składniki nie przywarły do dna garnka.
  5. Gdy chutney nabierze gęstej konsystencji, jest gotowy do spożycia. Możliwe jest również rozlanie sosu do szklanych słoików i podgrzewanie w kąpieli wodnej, aby wytworzyć próżnię wewnątrz słoików i wydłużyć okres przydatności do spożycia. W ten sposób możesz je spokojnie przechowywać w spiżarni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 3 zdrowe przepisy, które możesz przygotować w szybkowarze

Przygotuj sos, który będzie pasował do twoich ulubionych przepisów

Jak widać, zrobienie chutney nie jest trudne. Ten rodzaj sosu jest naprawdę smaczny i pasuje do wielu różnych potraw. Chociaż chutney nie powinien wchodzić w skład codziennej diety, można go dodawać od czasu do czasu, aby poprawić smak niektórych potraw lub po prostu nadać im specjalny akcent.

Na koniec nie zapominaj, iż aby zachować dobry stan zdrowia przez długi czas, ważne jest, aby połączyć dobrą dietę z innymi zdrowymi nawykami związanymi ze stylem życia. Należy do nich regularna aktywność fizyczna. Istotne jest przy tym nadanie priorytetu pracy siłowej, aby mięśnie pozostały funkcjonalne. W ten sposób będziesz zapobiegać stanom zapalnym i chorobom przewlekłym.

Dieta klimatyczna: na czym polega?
Dieta klimatyczna promuje sposób odżywiania przyjazny dla środowiska. Wszystkie jej zasady wyjaśnimy w tym artykule. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału