Śmierć młodej modelki i działaczki społecznej poruszyła opinię publiczną. Sherika De Armas, Miss Urugwaju, przez dwa lata walczyła z nowotworem szyjki macicy. Zmarła w wieku zaledwie 26 lat. Jej historia przypomina, jak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza chorób nowotworowych – także u młodych kobiet.
Sherika De Armas – piękna twarz i wielkie serce
Sherika była nie tylko modelką i byłą uczestniczką konkursu Miss World, ale także przedsiębiorczynią. Prowadziła salon kosmetyczny Shey De Armas Beauty Studio i aktywnie angażowała się w działalność charytatywną, wspierając m.in. Fundację Pérez Scremini zajmującą się walką z rakiem u dzieci.
Diagnozę – rak szyjki macicy – usłyszała dwa lata temu. Od tego czasu poddawała się leczeniu. Mimo starań lekarzy, przegrała swoją walkę z chorobą.
Po jej śmierci brat modelki opublikował w mediach społecznościowych poruszające słowa: „Lataj wysoko, mała siostrzyczko. Zawsze i na zawsze”. Obecna Miss Urugwaju, Carla Romero, powiedziała: „Była zbyt doskonała dla tego świata. Jedna z najpiękniejszych kobiet, jakie kiedykolwiek spotkałam w moim życiu”.
Rak szyjki macicy coraz częstszy u młodych kobiet
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Co roku na świecie diagnozuje się go u ponad 500 tysięcy pacjentek, a około 300 tysięcy umiera – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Jeszcze niedawno choroba ta kojarzyła się głównie z kobietami w średnim wieku. Jednak statystyki są nieubłagane – coraz częściej diagnozuje się go u kobiet poniżej 30. roku życia. To niepokojący trend, który może mieć związek ze stylem życia, stresem, zanieczyszczeniami środowiska, a także brakiem świadomości i regularnych badań profilaktycznych.
Najczęstsze przyczyny raka szyjki macicy
Głównym winowajcą choroby jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową. Do czynników ryzyka należą również:
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
- wielu partnerów seksualnych,
- brak stosowania prezerwatyw,
- palenie papierosów,
- obniżona odporność,
- niepoddawanie się regularnym badaniom cytologicznym.
Regularna cytologia i szczepienia przeciwko HPV to najskuteczniejsze formy profilaktyki. Pozwalają one wykryć zmiany przedrakowe i podjąć leczenie na bardzo wczesnym etapie.
Szczepienie – skuteczna ochrona
Jak podkreśla dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka, dermatolog-wenerolog:
„Jeżeli dana osoba nie rozpoczęła jeszcze współżycia, nie występuje zakażenie i nie ma wytworzonych przeciwciał, to idealny moment, by się zaszczepić. choćby osoby już zakażone powinny rozważyć szczepienie – zyskują ochronę przed innymi typami wirusa”
Szczepienia przeciwko HPV są dostępne w Polsce i coraz częściej refundowane. Warto zapytać lekarza rodzinnego o możliwość zaszczepienia siebie lub swoich dzieci – szczególnie dziewcząt przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.
Nie czekaj – badaj się
Śmierć Sheriki De Armas to tragiczna historia, która powinna być przestrogą. Choroba nie wybiera i może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, wyglądu czy pozycji społecznej. Rak szyjki macicy może być wyleczony, jeżeli zostanie wykryty na czas.
Dbaj o siebie, umawiaj się regularnie na cytologię, porozmawiaj ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciw HPV. To prosty krok, który może uratować życie – twoje lub bliskiej ci osoby.
Źródło: pacjenci.pl