17-24 kwietnia – „Tydzień dla serca”

dentonet.pl 2 tygodni temu

W dniach 17-24 kwietnia obchodzony jest „Tydzień dla serca”. Jego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia. Ministerstwo zdrowia przypomina, iż choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory.

W dniach 17-24 kwietnia obchodzony jest „Tydzień dla serca”. Jego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia. – Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Mogą prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z danymi NFZ-u, w 2022 r. zanotowano w Polsce 73,9 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89% stanowiły udary pierwszorazowe – przekazało w środę ministerstwo zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, iż do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. Zaznaczył, iż stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów. – Według danych NFZ-u wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł – przekazał NFZ.

Główne czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka chorób serca należy wymienić nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu.

W leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia najważniejsze znaczenie ma zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych i utrzymywanie adekwatnej masy ciała. Należy m.in. ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i soli, uprawiać regularnie aktywność fizyczną i dbać o poprawne stężenie cholesterolu. Jego wartość powinna zawierać się w przedziale 180-200 mg/dl.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). W 2023 r. skorzystało z niego ponad 570 tys. pacjentów. Program ChUK przeznaczony jest dla osób w wieku od 35 do 65 lat, które nie mają rozpoznanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii lub choroby układu krążenia i nie korzystały z badań w ramach tego programu w ostatnich pięciu latach.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. W ramach programu lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z daną osobą wywiad oraz sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi, zmierzy BMI oraz pokieruje na badania krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Na ich podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekaże dalsze zalecenia.

U pacjentów, którzy przyjeżdżają na oddziały kardiologiczne z ostrymi zespołami wieńcowymi, czyli zawałami, stan zdrowia jamy ustnej bywa dramatyczny. Po udzieleniu pierwszej pomocy kardiologicznej wielu z nich jest kierowanych na sanację jamy ustnej – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, adiunkt Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM. Jakie są związki między chorobami kardiologicznymi a zdrowiem jamy ustnej? Czy u pacjentów po rozpoznaniu choroby sercowo-naczyniowej świadomość dotycząca roli prawidłowej higieny jamy ustnej się zmienia? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://naukawpolsce.pl/

Idź do oryginalnego materiału