15 pomysłów na biznes dla niepełnosprawnych – inspiracje i porady

zatrudnianieniepelnosprawnych.pl 1 rok temu
Zdjęcie: praca zdalna dla niepełnosprawnych


Czy biznes dla niepełnosprawnych jest możliwy? Pomimo iż prowadzenie własnej działalności jest bardziej ryzykowne niż praca na etacie, to wielu niepełnosprawnych zmienia swoją świadomość i podejmuje decyzję o samozatrudnieniu. jeżeli zatem jesteś osobą niepełnosprawną i marzysz o własnym biznesie lub własnej firmie ta publikacja jest dla Ciebie!

W naszym artykule chcielibyśmy Cię zapoznać z inspiracjami na założenie własnego biznesu. Przedstawimy różne możliwości dotacji dla niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności oraz najlepiej rozwijające się branże w 2023 roku. Pokażemy pozytywne strony prowadzenia własnej firmy przez osobę niepełnosprawną.

Gdzie szukać pomysłów na biznes dla niepełnosprawnych?

Zacznij od analizy tego, co potrafisz, jakie są Twoje umiejętności, jaką posiadasz wiedzę. Być może Twoje zainteresowania zupełnie niezwiązane z wyuczonym zawodem będą pierwszym czynnikiem decydującym o charakterze i specyfice biznesu, który otworzysz.

W dobie rozwijającej się technologii i cyfryzacji podstawowym źródłem informacji dotyczącej tematu: biznes dla osoby niepełnosprawnej jest Internet. Niekiedy wsparciem w poszukiwaniach inspiracji na własny interes może okazać się wizyta u doradcy zawodowego. Rozejrzyj się czy Twoi znajomi, bądź rodzina nie prowadzą już jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Spytaj ich, jakich usług według nich brakuje w Twojej okolicy. To cenne źródło inspiracji da Ci dochodowy biznes.

Inspiracje na biznes dla niepełnosprawnych 2023

Otwierając własną działalność, powinieneś kierować się swoimi zainteresowaniami, możliwościami oraz zapotrzebowaniem na rynku konsumenckim. Nasze pomysły na biznes dla osoby z orzeczeniem podzieliliśmy ze względu na rodzaj jej niepełnosprawności.

Pomysły na biznes dla osoby z dysfunkcją narządu słuchu

Osoby niesłyszące, chcące założyć własną firmę swój pomysł na biznes powinny ulokować w branży, która nie będzie wymagała zbyt dużego bezpośredniego kontaktu z klientem. Niedosłyszący i głusi śmiało mogą założyć biznes w następujących obszarach:

  1. Grafika komputerowa – pracę tę można wykonywać w dużej części w domu, a zlecenia pozyskiwać przez internet. Rynek np. reklamy czy grafiki komputerowej jest bardzo dynamiczny i prezentuje dużo zapytań ofertowych.
  2. Biura rachunkowe – biznes ten można prowadzić zarówno stacjonarnie, jak i za pośrednictwem internetu. Wystarczy wiedza, odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. o ile lubisz liczyć i jesteś bardzo dokładny, być może sprawdzisz się w tej branży.
  3. Firmy usługowe – osoby z dysfunkcją słuchu na pewno sprawdzą się ze swoimi umiejętnościami w takich usługach jak: usługi budowlane, sprzątanie, stolarstwo.
  4. Prowadzenie sklepów internetowych – prowadzenie takiego biznesu nie wymaga od nas bezpośredniego kontaktu z klientem. Wiadomości, oferty i zamówienia wysyłamy najczęściej drogą internetową. Tego rodzaju kontakt to alternatywa dla osób niesłyszących.
  5. Rękodzieło – być może masz talent do tworzenia cudów na drutach lub szydełku, szyjesz, wyszywasz lub tworzysz niepowtarzalne projekty. o ile tak, łatwo możesz połączyć swoje hobby z biznesem. w tej chwili rękodzieło cieszy się ogromną popularnością i wielu klientów jest zdecydowanych na zapłacenie wyższej ceny za towar niepowtarzalny i nietuzinkowy.
Samozatrudnienie niepełnosprawnych – biuro rachunkowe.

Pomysły na biznes dla osoby z niepełnosprawnością wzroku

Będąc osobą z problemami wzroku, najlepiej sprawdzisz się w biznesie, w którym wykorzystasz pozostałe zmysły. Przykłady biznesów dla osób niedowidzących i niewidomych, to:

  1. Gabinet masażu – ze względu na Twój wysublimowany dotyk, ten pomysł jest właśnie dla Ciebie. Wystarczy, iż zdobędziesz odpowiednie wykształcenie. Nie musisz posiadać choćby własnego lokalu, możesz pracować bezpośrednio u klienta.
  2. Firma szkoleniowa – szkolenia możesz przeprowadzać zdalnie lub stacjonarnie. Możesz dzielić się wiedzą wyuczoną, jak również doświadczeniem zawodowym i życiowym. Wiele firm zleca nie tylko pojedyncze szkolenia, ale całe bloki tematyczne. Wachlarz pojęć w tej dziedzinie jest bardzo rozległy.
  3. Copywriter – jeżeli posiadasz lekkie pióro, wyobraźnię i gwałtownie zdobywasz nowe informacje, możesz założyć firmę copywriterską lub jako wolny strzelec samodzielnie zdobywać klientów i zlecenia. Jest to branża bardzo rozwojowa, działająca na wielu platformach tematycznych.
  4. Analityk rynku internetowego – nowoczesne programy udźwiękawiające są w stanie zaprowadzić Cię w czeluście Internetu. Coraz więcej firm zleca pozyskiwanie danych właśnie z sieci. o ile poszukujesz inspiracji na zdalną pracę z każdego zakątka na ziemi, być może ta propozycja jest dla Ciebie.
  5. Doradca zawodowy – lubisz kontakt z ludźmi, potrafisz im doradzać i łatwo nawiązujesz kontakty, otwórz własny gabinet doradztwa zawodowego. Brak doświadczenia w tej branży nie dyskwalifikuje. Wiele uczelni oferuje studia zarówno licencjackie, jak i wyższe w tym kierunku. Jednocześnie istnieje wiele szkoleń i kursów, które zapoznają Cię z niezbędną wiedzą.
Biznes dla niepełnosprawnych gabinet masażu.

Pomysły na biznes dla osoby z dysfunkcją ruchu

Niepełnosprawni z dysfunkcją ruchu mają szeroki wachlarz możliwości samozatrudnienia. To tylko kilka z nich:

  1. Agencja reklamowa – pomysł ten zapewni niewątpliwie wysokie zyski. Szybki i wielokierunkowy rozwój tej branży, zapewnia stały dostęp do zleceń. jeżeli cechuje Cię szeroko pojęta pomysłowość i kreatywność w dziale reklamy, spróbuj swoich sił w tym biznesie.
  2. Pracownia florystyczna – jeżeli lubisz naturę i posiadasz duże poczucie estetyki, zastanów się nad zawodem florysty. Wystarczy jedynie odpowiednie przeszkolenie zawodowe. Firmy florystyczne mają nieograniczony zasięg pozyskiwania klientów. Praca w tej branży nie wymaga posiadania osobnego lokalu, większość zleceń możesz wykonać w domu lub przy bezpośrednim kontakcie z klientem, na miejscu zlecenia.
  3. Tworzenie stron internetowych – jest to biznes zwykle wykonywany zdalnie. W dobie tak szybkiego rozwoju internetowego jest to branża, która daje perspektywy. Wystarczy odpowiednia widza oraz sprzęt informatyczny.
  4. Tłumacz przysięgły – jeżeli posługujesz się biegle językiem obcym, masz możliwość rozwoju w tłumaczeniu przysięgłym. Musisz jednak pamiętać, iż aby rozpocząć taki biznes, niezbędne jest zdobycie państwowych uprawień i certyfikatu potwierdzającego Twoje umiejętności językowe.
  5. Firma korepetytorska – posiadając wykształcenie i wiedzę przedmiotową, np. z przedmiotów ścisłych lub humanistycznych, możesz udzielać korepetycji zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Zajęcia takie możesz prowadzić zdalnie i stacjonarnie. W związku ze stale poszerzającymi się programami edukacyjnymi i wymaganiami zawodowymi, ceny za pojedynczą lekcje stale windują w górę i mogą być dochodowym biznesem.
Biznes niepełnosprawnych – korepetytor.

Branże biznesowe godne polecenia

Aktualnie branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się. Posiadając odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, możesz otworzyć własną działalność, w której będziesz działać zdalnie. Zmniejszy to koszty utrzymania Twojej firmy, a także da Ci swobodę w decyzji, kiedy wykonujesz swoją pracę.

Obecnie ludzie coraz częściej zlecają wykonanie zadań firmom zewnętrznym. Decydując się na biznes w branży usługowej, której sfera także ulega ciągłym przemianom, możesz być pewien, iż nie zabraknie zleceń.

Godną zauważenia jest również branża handlowa. Nieustannie rosnący konsumpcjonizm, daje ogromne możliwości realizacji usług sprzedażowych.

Samozatrudnienie osoby niepełnosprawnej – czy warto?

Obecnie na rynku pracy, spotkać można pracujące osoby niepełnosprawne i prowadzące własną działalność gospodarczą. Istnieje wiele Fundacji oraz innych instytucji, które przygotowują osoby z dysfunkcjami do podjęcia aktywnego życia zawodowego. Mogą one liczyć na wsparcie sztabu specjalistów m.in. psychologa, szkoleniowca czy doradcy zawodowego.

Pamiętaj, iż Twoja niepełnosprawność nie stanowi żadnej przeszkody, abyś prowadził samodzielnie własną firmę. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, iż będą Cię obowiązywały formalności i procedury, którym będziesz musiał stawić czoła. Jednak wartością jest to, iż będziesz mógł spełniać swoje marzenia zawodowe. Posiadanie własnego biznesu to też możliwość uzyskania wysokich dochodów.

Jak rozwijać własną przedsiębiorczość?

Jeśli już wybrałeś branżę, w której będziesz działał, powinieneś pamiętać o kilku ważnych aspektach.

  • Przed rozpoczęciem działalności upewnij się, iż Ty i Twój zespół zawodowy macie odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zawsze możesz skorzystać z różnorodnych szkoleń i kursów.
  • Określ dokładnie grupę docelową klientów, do których będą skierowane Twoje produkty lub usługi.
  • Dokonaj analizy konkurencji na rynku, w który wchodzisz.

Czy warto myśleć o założeniu własnego biznesu?

Zdecydowanie tak. Dzięki własnej działalności nie będziesz zmuszony do ponownego żmudnego poszukiwania zatrudnienia. To Ty będziesz decydował o ważnych i mniej ważnych sprawach w firmie. Tempo i ilość pracy dostosujesz do swoich możliwości.

Praca „na swoim” daje większą satysfakcję. Pozwala uniknąć mobbingu i innych niekorzystnych oddziaływań ze strony Pracodawcy i załogi. Niweluje stres.
Jednocześnie w przypadku otwarcie własnej firmy pojawia się inny rodzaj stresu związany z odpowiedzialnością za firmy i jej finanse. Dlatego powinieneś pamiętać, iż najważniejszy jest trafny pomysł na biznes i konsekwentne dążenie do celu.

Źródła finansowania biznesu osób niepełnosprawnych

Rozumiejąc obawy przyszłego przedsiębiorcy, także tego z orzeczeniem, różne instytucje proponują programy wsparcia. W polskim prawie istnieje kilka źródeł finansowania biznesu dla niepełnosprawnych.

Głównym źródłem jest dofinansowanie PFRON do założenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto wspomnieć należy także o możliwości spłaty zobowiązań zaciągniętych na kontynuację prowadzenia działalności oraz pokrycie kosztów składek ZUS.

Chcesz otworzyć i prowadzić własną działalność, skorzystaj z:

  • dotacji PFRON dla niepełnosprawnych na otwarcie własnej działalności gospodarczej.
  • refundacji składek ZUS dla osób z niepełnosprawnością prowadzących własną firmę.
  • dofinasowania do spłaty kredytu zaciągniętego na kontynuację działania firmy przez osobę niepełnosprawną.

Dodatkowe szkolenia i kursy a biznes dla niepełnosprawnych

Jeżeli podjąłeś już decyzję, w jakiej branży chciałbyś się rozwijać zawodowo, ale nie masz doświadczenia, powinieneś skorzystać z szeroko dostępnej oferty szkoleń i kursów doszkalających.

W takich formach edukacyjnych możesz uczestniczyć stacjonarnie przy ZDZ-tach lub Zaocznych Szkołach Policealnych bądź on-line, zdalnie poprzez szereg reklamujących się stron internetowych. Oczywiście, iż za niektóre ze szkoleń będziesz musiał zapłacić, a inne dostępne są zupełnie za darmo.

Wybór należy do ciebie. Jest też uzależniony od tego, w jakim jesteś wieku, jaką masz niepełnosprawność, jakie masz możliwości. jeżeli jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy, możesz liczyć na dofinansowanie szkoleń.

Zakończenie

Twoja niepełnosprawność nie ma znaczenia, jeżeli odpowiednio dobierzesz rodzaj wykonywanej i działalności do swojej dysfunkcji. W artykule przedstawiliśmy małą garstkę pomysłów na biznes dla niepełnosprawnych. W obecnych czasach osoby z orzeczeniem posiadają specjalistyczne wykształcenie, twarde kompetencje, wykazują się daleko idącą kreatywnością. W związku z tym świat biznesu w różnych obszarach staje przed nimi otworem.

Jeśli zdecydowałeś się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zapoznaj się z możliwościami wsparcia, które ułatwią Ci rozpoczęcie własnego biznesu. Wielorakie dotacje proponowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapewniają bezpieczeństwo finansowe na starcie, jak i w trakcie działalności.

Pomysł na biznes.
Idź do oryginalnego materiału