Choroby zakaźne zwierząt, które miały miejsce w regionie w 2024 roku, wymagały podjęcia przez wojewodę lubelskiego oraz służby weterynaryjne szeregu działań mających na celu ograniczanie ich rozprzestrzeniania się.
Sytuacja była dynamiczna o ile chodzi o przypadki wścieklizny. W ubiegłym roku na terenie naszego regionu mieliśmy 36 ognisk tej choroby, w tym lis (24), krowa (2), kot (4), pies (2), jenot (2), sarna (1), kuna (1). W ramach zwalczania tej choroby przeprowadzono 3 akcje szczepienia lisów wolno żyjących. Podczas każdej z nich wykorzystano 732,5 tys. dawek szczepionki, a koszt wszystkich akcji wyniósł ponad 13 mln zł. Ponadto Wojewoda wydał Rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego lisów i jenotów. Do 9 stycznia br. odstrzelono 359 lisów oraz 2 jenoty. Odstrzał sanitarny prowadzony będzie do końca lutego 2025 r.
Afrykański pomór świń (ASF) to gwałtownie szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. W naszym regionie mieliśmy 2 ogniska ASF w gospodarstwach (w sumie 12 świń), a także 121 ognisk u dzików.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu i ptaków dzikich. Jest groźna z uwagi na wysoką śmiertelność ptaków, szczególnie wśród stad indyków i kur, jak i łatwość rozprzestrzeniania się oraz brak możliwości leczenia. W regionie w 2024 r. odnotowaliśmy 7 ognisk HPAI u ptaków hodowlanych. Drób w takim przypadku jest utylizowany. Wybito w sumie ponad 1,5 mln sztuk kurcząt, indyków i kaczek rzeźnych.
Rzekomy pomór drobiu, czyli choroba Newcastle (ND), jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u drobiu obok wysoce zjadliwej grypy ptaków Od 28 grudnia 2024 roku na terenie gminy Międzyrzec Podlaski stwierdzono 3 ogniska rzekomego pomoru drobiu, który objął w sumie ponad 765 tys. kurcząt. Drób, podobnie jak w przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków, jest wybijany, utylizowany oraz wykonywane jest oczyszczanie i dezynfekcja wstępna oraz wyznaczane są obszary objęte ograniczeniami.
Obowiązujące rozporządzenia wojewody lubelskiego:
Wojewoda lubelski na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wydaje rozporządzenia, które mają na celu ograniczanie występowania chorób zakaźnych w regionie. Ponadto o ile zwalczanie choroby odbywa się na terenie jednego powiatu to takie rozporządzenia wydają adekwatni miejscowo powiatowi lekarze weterynarii.
-Rozporządzenie z dn. 6 grudnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim i Mieście Zamość.
– Rozporządzenie z dnia 3 stycznia 2025 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.
– Rozporządzenie z dnia 3 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego lisów i jenotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim.
– Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2025 r. w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów bialskiego, łukowskiego i radzyńskiego.
– Rozporządzenie z dnia 9 stycznia 2025 r. w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) na obszarze województwa lubelskiego .
Rozporządzenia dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń wydawane są przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii i dotyczą odstrzału sanitarnego dzików. Ich lista znajduje się w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.