119 mln zł w ramach WIB na badania onkologiczne

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: UJ


W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisane zostały dwie umowy o finansowanie zespołów badawczych w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego. Ich celem jest opracowanie nowych rozwiązań i technologii w zakresie terapii onkologicznych. Jednostkami koordynującymi projekty są Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN z Poznania.



Jak informuje UJ, w ramach trzeciego konkursu WIB, ogłoszonego w 2023 roku, do grona naukowców, których praca i działalność badawcza są finansowane ze środków Funduszu Polskiej Nauki, dołączają badacze z kolejnych siedmiu ośrodków naukowych z różnych części Polski. Otrzymane fundusze zapewnią stabilność finansowania projektów przez okres następnych pięciu lat.

Do projektów dołączają kolejni naukowcy

– Rosnąca liczba instytucji i naukowców finansowanych w ramach WIB zwiększa realne oddziaływanie budżetu państwa na rozwój nauki i gospodarki w Polsce. Cieszymy się, iż liczne grono kolejnych naukowców dołącza do projektów, których celem jest opracowanie komercjalizowalnych technologii. Dla naukowców to nie tylko prestiż, ale i stabilne i długoterminowe finansowanie ich pracy. Natomiast dla gospodarki i społeczeństwa to szansa na dostęp w przyszłości do innowacyjnych rozwiązań na poziomie globalnym – mówi prof. Jarosław Bosy, dyrektor
Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT.

Jak dalej czytamy na stronie UJ, projekt nazwany „Spersonalizowana diagnostyka śródbłonka naczyniowego w terapii onkologicznej; w kierunku nowoczesnej waskuloonkologii”, będzie realizowany przez konsorcjum składające się z zespołu badaczy reprezentujących: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach oraz Politechnikę Warszawską. Wysokość środków przeznaczonych na finansowanie projektu to ponad 78 mln złotych. Liderem zespołu badawczego jest prof. Stefan Chłopicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozwój unikatowych badań przedklinicznych oraz klinicznych

Celem działalności naukowej interdyscyplinarnego zespołu badawczego jest rozwój unikatowych badań przedklinicznych oraz klinicznych, które pozwolą na precyzyjną diagnostykę niekorzystnego działania leków przeciwnowotworowych na śródbłonek naczyniowy, oraz opracowanie nowej technologii aptaczujnika elektrochemicznego, wykorzystującego oryginalne rozwiązania metodologiczne i aptamery, nanoszczotki polimerowe, specjalny aparat POCT z mikroukładami przepływowymi.

Ta całkowicie nowa technologia wykrywająca zaburzenia czynności śródbłonka naczyniowego będzie stanowić unikatowe narzędzie diagnostyki towarzyszącej śródbłonka w toku terapii onkologicznych i powinna stać się istotnym elementem zindywidualizowanej stratyfikacji ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych terapii przeciwnowotworowych u pacjentów – informuje UJ.

Idź do oryginalnego materiału