116111: rozpowszechniamy numer wbrew ministrowi. Udostępnij numer telefonu zaufania dla dzieci

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która opiekuje się telefonem zaufania, wystosowała apel. fot. halfpoint/123rf.com


Najpierw rząd zrezygnował ze współfinansowania telefonu zaufania, mimo rosnącej liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Teraz MEiN wycofuje się z informowania o takiej formie pomocy najmłodszym w kryzysie zdrowia psychicznego. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która sprawuje pieczę nad tym projektem, prosi rodziców i opiekunów o pomoc – podpiszcie petycję.


Dzieci i młodzież w kryzysie zdrowia psychicznego


O kryzysie zdrowia psychicznego i emocjonalnego dzieci i młodzieży specjaliści alarmują już od dłuższego czasu, a w codziennych informacjach każdego dnia czytamy m.in. o próbach samobójczych. Według statystyk policji, które podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w 2022 roku odnotowano aż 2093 prób samobójczych, w tym 150 zakończonych śmiercią.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, zamiast jednak szerzyć wiedzę o tym, jak pomagać dzieciom i młodzieży w chwilach kryzysów, usuwa ze swoich stron internetowych informację o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Według informacji na stronie Fundacji adnotacja o telefonie zaufania ma również zniknąć ze szkolnych podręczników. Mimo tego, iż telefon działał od 2008 roku i jego założenie wynikało ze zobowiązań unijnych, teraz MEiN wycofuje się z promowania informacji o takiej formie pomocy, najprawdopodobniej tylko dlatego, iż telefon nie jest już współfinansowany przez rząd.

Pomóż w informowaniu – podpisz apel


Wcześniej MSWiA zrezygnowało ze wspierania finansowego telefonu i w tej chwili jest on całkowicie finansowany przez prywatne podmioty oraz indywidualnych darczyńców. Ministerstwo, które do 2021 roku sprawowało pieczę nad telefonem zaufania, nigdy nie zgłaszało żadnych problemów i nieprawidłowości. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która koordynowała projekt, starała się jak najlepiej wywiązywać z obowiązków i pomocy dzieciom.

Pracownicy Fundacji przyznają, iż często zwykła rozmowa wystarczyła najmłodszym, by przywrócić im nadzieję, a choćby odwieźć niektórych od myśli samobójczych. Teraz kiedy telefon zaufania jest finansowany z prywatnych środków, ciężej jest rozpowszechniać o nim informację. Fundacja zdecydowała się więc na organizację apelu do ministra edukacji, by wsparł informowanie o telefonie zaufania.

Apel został już podpisany przez 15380 osoby (dane z dn. 25.08.2023, godz. 14:00), ale przez cały czas brakuje głosów (potrzebnych jest 20 tys. głosów), aby petycja mogła przejść dalszą drogę prawną. Zachęcamy, szczególnie do rodziców, opiekunów, nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi, aby podpisali petycję i udostępnili informację o niej. Dzięki szerzeniu jej być może będzie można pomóc kolejnym dzieciom w kryzysie zdrowia psychicznego. Apel można podpisać na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom siłę: TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału