10 tysięcy kroków dziennie nie wystarczy. Co innego decyduje o skuteczności wysiłku

psychiatraplus.pl 2 miesięcy temu

Regularny wysiłek fizyczny ma bardzo pozytywne efekty dla zdrowia człowieka. Okazuje się jednak, iż wykonanie 10 tysięcy kroków nie wystarczy. WHO w swoich zaleceniach zwraca uwagę na najważniejszy aspekt aktywności fizycznej.

Holistyczne podejście

Pacjenci wielokrotnie pytają o lekarza, który ma „holistyczne podejście”. Bardzo mnie to dziwi, bo nie wyobrażam sobie innego podejścia w medycynie. Jako lekarz psychiatra specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu ADHD, wbrew temu, co może się wydawać, w praktyce lekarskiej nie patrzę wyłącznie na ADHD, ale na całego człowieka.

Bardzo często podkreślam, iż nie tylko genetyka odpowiada za funkcjonowanie człowieka (również tego z ADHD). Nasz genotyp to jedno, wpływ środowiska i naszych własnych działań to drugie. Stąd na przykład zanim podamy leki przeciwcukrzycowe, konieczna jest zmiana stylu życia. Bez tego leczenie cukrzycy będzie miało (bardzo) ograniczony efekt.

Podobnie jest w przypadku wielu innych zaburzeń i chorób. Samo podawanie leków ma ograniczony, albo wręcz minimalny (zerowy) efekt, jeżeli nie idą za nim zmiany zachowania. Zaznaczam jednak, iż oczywiście są choroby, w których podawanie leków to jedyny sposób skutecznego działania na zdrowie pacjenta. Przykładem jest wiele nowotworów, w przebiegu których zmiany zachowania nie wpłyną na ich postępowanie.

Czytaj także: Picie kawy jest dobre dla serca

Wysiłek fizyczny: 10 tysięcy kroków dziennie a zalecenia WHO

Wiemy, iż wysiłek fizyczny ma ogromnie pozytywny efekt na zdrowie człowieka. Dlatego WHO zaleca u dorosłych przynajmniej 150 minut średnio umiarkowanego wysiłku w tygodniu. Bardzo zachęcam do zapoznania się z dokładnymi wytycznymi.

Czytaj także: Chodzenie pomaga na pamięć

Stąd też w literaturze (także w prasie i innych mediach) wskazuje się często kryterium 10 tysięcy kroków dziennie. Spełnienie go ma gwarantować odpowiedni stan naszego zdrowia. Okazuje się jednak, iż jest inaczej.

Autorzy niedawno opublikowanej w British Journal of Sports Medicine pracy przeglądowej starali się sprawdzić, czy rzeczywiście wykonywanie określonej liczby kroków dziennie jest wystarczające dla naszego zdrowia. Stwierdzili, iż to tempo, a nie liczba kroków ma większe znaczenie.

Badacze ustalili, iż chodzenie z szybkością 100 kroków na minutę lub szybciej „odpowiada rozsądnej wartości minimalnej” w przypadku aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

Przypominam również, iż metaanaliza z ubiegłego roku wskazała, iż większa liczba kroków (teraz wiemy, iż to raczej większa liczba kroków z odpowiednią szybkością) jest związana z mniejszą śmiertelnością z dowolnej przyczyny oraz mniejszą częstością chorób sercowo-naczyniowych.

Czytaj także: Jak przyzwyczaić się do wysiłku fizycznego?

Idź do oryginalnego materiału