10 rzeczy, które rozwijają inteligencję. Numer 7 to dla niektórych duże zaskoczenie

zdrowie.interia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić, żeby być mądrzejszym, możesz spokojnie założyć, iż już jesteś inteligentny. Wgląd we własne "ja" i świadome poszukiwania poprawy są dowodem na wysoką inteligencję. Co tak naprawdę możemy zrobić, aby podnieść nasz poziom intelektualny? Jakie czynności i hobby pozytywnie wpływają na rozwój inteligencji? Spróbujmy poszukać ich razem.


Zaczniemy niestandardowo - ćwiczenia i sen


Chcesz być mądrzejszy? Powinieneś więcej... ćwiczyć. Tak, fizycznie! Ćwiczenia, co udowodniły badania przeprowadzone w 2014 i 2018 roku, pozytywnie wpływają na rozwój hipokampu - struktury mózgowia odpowiedzialnej za pamięć i wspomnienia. Umiarkowane ćwiczenia aerobowe, np. spacer, joga, niskiej intensywności kardio, sprzyjają wzrostowi objętości hipokampu i neurogenezie.


Nie mniej istotny jest zdrowy sen, który nie tylko stabilizuje nasze dzienne wspomnienia, ale także utrwala rzeczy, których się nauczyliśmy. Ponadto dobry sen sprzyja oczyszczaniu mózgu z niepożądanych odpadów metabolizmu komórkowego, jak np. złogów beta-amyloidu, których nagromadzenie obserwujemy w chorobie Alzheimera.Reklama


Na inteligencję (nie tylko) emocjonalną - medytacja mindfulness


Rozwojowi intelektu i inteligencji, w tym - emocjonalnej, sprzyja medytacja w nurcie mindfulness. Mindfulness to technika bazująca na doświadczaniu tu i teraz, świata dokładnie takiego, jaki jest w danym momencie. W tym rodzaju medytacji skupiamy się na bieżącej chwili, nie wybiegając w przód ani w świat wyobraźni. Możemy skupiać się na oddychaniu lub dowolnym odczuciu, które mamy. Badania przeprowadzane w ostatnich latach udowadniają, iż osoby regularnie medytujące cechują:
większe zdolności poznawcze,większa cierpliwość,zdolność dłuższego utrzymania uwagi i skupienia,lepsza pamięć,zdolność szybszej nauki.
Badania sugerują, iż dzieje się tak, ponieważ dzięki medytacji osiągamy emocjonalną równowagę, co w dłuższej perspektywie uspokaja układ nerwowy i przystosowuje go do skuteczniejszego zdobywania informacji, niezależnie od warunków.


Pracuj nad językiem - krzyżówki, książki i nauka języków


Inteligencja kształtuje się m.in. w warstwie języka, którego używamy. Dlatego, wzbogacając słownictwo, wzbogacamy intelekt o nowe pojęcia, często również te abstrakcyjne. Skutecznym sposobem na poszerzenie słownika pojęć, który posiadamy, jest czytanie książek. Nie musicie od razu zaczynać z wysokiego C i brać do ręki Dostojewskiego. Zacznijcie od czegoś, co może sprawić wam przyjemność.


Inną formę rozwoju języka pojęć stanowi rozwiązywanie krzyżówek. Dzięki nim nie tylko poszerzamy słownik, ale także ćwiczymy pamięć i uczymy się synonimów znaczeń, które już znamy.
Najbardziej zaawansowaną formą pracy nad językiem jest nauka nowego. Dzięki temu nie tylko uczymy się przypisywać słowom nowe znaczenia i znaczeniom nowe słowa, ale także tworzymy w głowie sieci powiązań między językiem ojczystym a tym, którego się uczymy, łączymy abstrakcyjne ciągi liter w słowa i zdania i uczymy się nadawać wartości emocjonalnej nowym słowom. Nauka języka obcego rozwija nie tylko słownik, ale cały mózg i przyspiesza tworzenie się nowych synaps pomiędzy neuronami.


Naucz się grać... na instrumencie


Kolejna forma sprzyjająca rozwojowi intelektu to nauka gry na instrumentach. Niezależnie od tego, czy wybierzesz fortepian, skrzypce czy perkusję, twojej nauce będzie towarzyszyć przypisywanie nowych znaczeń do symboli i nowych dźwięków do znaczeń. Nauka gry na instrumencie wspiera takie obszary inteligencji jak:
percepcja słuchowa,koordynacja oko-ręka,rozpoznawanie wzorów,pamięć.
Warto zainteresować się graniem na czymkolwiek, ponieważ rozwija to zupełnie inne obszary mózgu niż to, co do tej pory znaliśmy.


jeżeli granie, to także... w gry komputerowe


Demonizowanie gier komputerowych skończyło się - mam nadzieję - na dobre. W zależności od tego, w co gramy, gry pozwalają nam ćwiczyć takie obszary inteligencji jak:


wnioskowanie logiczne,koordynacja ruchowa,pamięć,zdolności słuchowe,zdolności językowe,zdolności matematyczne.
jeżeli to nie wystarcza, aby was przekonać, polecam ściągnąć sobie którąś z gier, np. matematycznych, i sprawdzić, w jak szybkim czasie będziecie wykonywali w głowie proste obliczenia po miesiącu lub dwóch grania w nią.


Kontynuuj naukę - socjalizuj się i nie przestawaj być ciekawy


Rozwojowi intelektu sprzyjają nie tylko aktywności podejmowane samodzielnie. Na nasz światopogląd i zdolności wpływa także kontakt z innymi. Rozwija on naszą inteligencję przez wymianę informacji i kształtowanie się nowych połączeń neuronalnych w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje. Socjalizacja rozwija naszą inteligencję emocjonalną i sprzyja budowaniu nowych znaczeń, przyjmowaniu nowych poglądów, co z kolei umożliwia tworzenie się nowych synaps między neuronami. Podobnie działa na nas... zdrowa ciekawość. Gdy pozostajemy gotowi, by zawsze się czegoś dowiedzieć i zawsze znajdujemy miejsce na nowe informacje, mamy dużo większy potencjał rozwoju intelektu niż osoby zamknięte i niechętne do nauki. Stare powiedzenie mówi, iż "człowiek uczy się całe życie" i oby było to prawdziwe dla nas wszystkich.
Źródła:
https://www.healthline.com/health/how-to-become-smarter#continue-learning.
https://www.betterup.com/blog/how-to-become-smarter.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału